Idénymunka: közvetítővel drágább

Az iskolaév végével rengeteg diák dönt úgy, hogy munkát vállal. A többség, főleg a középiskolások idehaza próbálkoznak, de a nagyobb fizetés reményében egyre többen mennek külföldre is.

Az iskolaév végével rengeteg diák dönt úgy, hogy munkát vállal. A többség, főleg a középiskolások idehaza próbálkoznak, de a nagyobb fizetés reményében egyre többen mennek külföldre is. Milliomossá biztosan nem tesz senkit a diákmunka, a legnagyobb haszon a tapasztalat, külföldön pedig a nyelvtanulás.

A nyári diákmunkának sokféle oka lehet. Egyesek spórolnak a tanulmányaik költségeire, mások több zsebpénzre, a szülőktől való nagyobb önállóságra vágynak, esetleg kirándulásra spórolnak. Van, akit elsősorban nem a pénz motivál, hanem tapasztalatokra akar szert tenni, vagy a kalandvágy hajtja. A fiatalok számtalan lehetőség közül választhatnak, viszonylag könnyen elhelyezkedhetnek, akár külföldön is.

A nagyobb fizetés reményében sokan külföldön brigádoznak, Angliába, Spanyolországba, Ausztriába, Németországba utaznak, ahol szállodai animátorként, pincérként, bárpincérként, pizzafutárként, recepciósként, szobalányként dolgoznak. Közkedvelt tevékenység a gyümölcs- és zöldségszüret is.

Külföldi munka

Külföldi munkát a diákok kereshetnek önállóan vagy közvetítők útján. Ideális esetben az adott országban él rokon vagy ismerős, aki segít tájékozódni, intézkedni. Aki egyedül akar érvényesülni, és a célországban nem él semmilyen rokona, annak tanácsos társat keresni – ha egy mód van rá, senki se induljon útnak teljesen egyedül! Biztonságosabb, ha legalább ketten vannak. A kinti munkaügyi központok (job centerek) általában helyi munkatapasztalattal rendelkezőket keresnek, ezért érdemes már itthon elkezdeni a keresést. Lakást is jobb előre keresni. Célszerű utasbiztosítást kötni, illetve a munkaszerződés megkötése után érdemes ellenőrizni, a munkaadó fizeti-e ott a járulékokat.

A közvetítő segít

A közvetítők mind a munkát, mind a szállást, mind a repülőjegyet biztosítják ügyfeleik számára. A közvetítő ügynökség kiválasztásakor nem árt az óvatosság, vannak csalók, sokan a kiutazás után döbbennek rá, hogy a megállapodás ellenére nincs se munka, se pénz. Ezért érdemes megnézni, az ügynökség rendelkezik-e megfelelő engedéllyel – ezt a szociális, munka- és családügyi hivatalban vagy a www.upsvar.sk honlapon lehet megtenni. Ezenkívül kérjünk referenciákat ismerősöktől vagy olyan emberektől, akik már igénybe vették az ügynökség szolgáltatásait!

Mi van az árban?

Az ügynökség sok mindenben segít, de nem ingyen. Előre érdemes tájékozódni a díjakról, arról, hogy ezért milyen szolgáltatásokat adnak, így mindenki mérlegelheti, nem éri-e meg inkább önerőből munkát keresni, vagy egy másik ügynökséget választani. A közvetítésért az egyhavi fizetés legfeljebb 20%-át kérhetik el, ha a kiközvetített tevékenység 6 hónapnál rövidebb ideig tart. Ha a munkaszerződés 6 hónapnál hosszabb időre szól, a közvetítési díj az első havi bér 30%-a is lehet. Az ügynökségek nem követelhetnek adminisztratív vagy regisztrációs díjat. Ugyanakkor gyakran biztosítanak ügyfeleiknek szállást, utaztatást a munkavégzés helyére, esetleg kiegészítő szolgáltatásokat is nyújtanak, például segítenek felvenni a kapcsolatot a külföldi szakhatóságokkal, tolmácsként segítik a hivatalos ügyintézést stb., amiért már kérhetnek bizonyos díjat. Nem árt tisztázni, ki állja az útiköltséget, a külföldi szállásért és az étkeztetésért kell-e külön fizetni, vagy az árát levonják-e a fizetésből, a munkavállalónak lehetnek-e szabadnapjai, az esetleges ünnepnapokon kell-e dolgozni, szükség esetén ki biztosít munkaruhát stb. Sikeres munkavállalás esetén két szerződés lesz az ügyfél kezében: a közvetítő ügynökséggel kötött megállapodás és a külföldi munkaadóval aláírt munkaszerződés.

Mit kell tudni?

Gyakran felmerülő kérdés: a külföldi idénymunkásoknak kell-e beszélniük az adott ország nyelvét? A legtöbb helyen nem feltétel, de mindenképpen előny, ha legalább angolul tud valaki, mert akkor a mindennapi életben, a bevásárlás, az esetleges orvosi ellátás, ügyintézés során nincs másokra utalva, és több a munkalehetősége is. Nincs szüksége szakképesítésre, aki megelégszik egyszerű idénymunkával. Ha viszont például az egészségügyben ápolóként vagy gondozóként szeretne valaki dolgozni, feltétel lehet a szakképesítés, a nyelvtudás és a megfelelő gyakorlat. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?