Drágult a pedagógushitel

Október végéig igényelhető a pedagógushitel a Művelődés-támogató Alaptól (FNPV). Tavaly egy kicsit gyorsabban kellett intézkedni, a határidő szeptember vége volt, és a kölcsönt jóval kedvezőbb feltételek – mindössze 0,89%-os kamat – mellett lehetett felvenni.

Október végéig igényelhető a pedagógushitel a Művelődés-támogató Alaptól (FNPV). Tavaly egy kicsit gyorsabban kellett intézkedni, a határidő szeptember vége volt, és a kölcsönt jóval kedvezőbb feltételek – mindössze 0,89%-os kamat – mellett lehetett felvenni. Az idén drágult a hitel, a kamatláb hosszú idő után 3%-ra ugrott.

A Művelődéstámogató Alap évek óta főiskolai hallgatóknak és pedagógusoknak nyújt hitelt, mely feltételei korábban évről évre kedvezőbbé váltak. 2013-ban a kamat 4,15%, 2014-ben 3,19%, egy évvel később 2,07%, tavaly pedig 0,89% volt. Nem csoda, hogy főleg a pedagógusok részéről rendszerint óriási volt az érdeklődés, s a kereslet mindig túlszárnyalta a kínálatot. A diákok általában óvatosabbak, sokan visszariadnak a gondolattól, hogy már tanulmányaik alatt adósságba verjék magukat.

Szociális jelleg

Azt már egy évvel ezelőtt sejteni lehetett, hogy feltehetően a 2016-os év volt az első és egyben az utolsó esztendő, amikor a kamatláb 1% alá ment. Az oktatási tárca már akkor jelezte, hogy a kölcsön drágulni fog, s 2017-ben legkevesebb 3%-os kamatlábra lehet számítani. A módosítás 2017. január 1-jétől lépett életbe. A Művelődéstámogató Alapról szóló jogszabály megváltoztatására a tárca indoklása szerint azért volt szükség, hogy erősítsék a FNVP által nyújtott hitelek szociális jellegét. Bővítették azoknak a szociális jellegű feltételeknek a körét, melyek alapján előnyben lehet részesíteni az igénylőket. Ha például valaki munkanélkülivé válik, halasztást kaphat arra az időszakra, amíg szerepel a munkaügyi hivatal nyilvántartásában, vagyis ezalatt nem kell törlesztenie a hitelt. Az új feltételek értelmében a kölcsönt igényelhetik azok a főiskolai pedagógusok is, akik a kérvény benyújtásának határidejéig még nem töltötték be 35. életévüket.

Két határidő

Újabb változás, hogy már 2 határidőt szabtak meg a kölcsön felvételére. A régi törvény szerint a hitelt csak évente egyszer lehetett felvenni, az erre vonatkozó igényeket mindig ősszel, szeptember végéig kellett benyújtani. Aki lekéste ezt az időpontot, egy évet kellett várnia. Az év elejétől érvényes módosítás szerint most már évente kétszer lehet próbálkozni: a tanév vége felé és az új tanév elején. Vagyis az egyik határidő június 30., a másik október 31. A szeptemberi időpontot törölték.

Növekvő kamat

A bankok által nyújtott kölcsönökkel szemben a pedagógushitel egyik legnagyobb előnye mindig is az alacsony kamatláb volt, a hátránya pedig az, hogy nem lehetett bármikor igényelni. A pedagógusok pozitívan értékelik, hogy most már legalább két határidő létezik, bár lehetne még ennél több is, a kamatláb emelése azonban sokakat elszomorított, ugyanakkor elismerik: az FNPV által nyújtott hitel még így is előnyösebb a bankok által nyújtott kölcsönöknél. „Szeretnénk felújítani a lakást, ezért az idén igénylem a kölcsönt. Tavaly lekéstem a szeptemberi határidőt, azt meg nem vettem észre, hogy módosult a törvény, és beiktattak még egy időpontot. Ha tudtam volna, már júniusban elintéztem volna. Kár, hogy már nem 0,89%-os a kamat, de hát mit lehet tenni, a 3% még mindig jobb, mint a banki hitel” – mondta érdeklődésünkre Blanka, az egyik pozsonyi alapiskola alsó tagozatos tanítónője. A kamatláb emelését az ellenzék is bírálta, mondván: a Művelődéstámogató Alap nyerészkedni akar a pedagógusokon. Független pénzügyi elemzők szerint a 3% a kereskedelmi pénzintézetek kínálatához képest egyáltalán nem magas: a szabad felhasználású kölcsönök a bankokban 6–7 %-nál kezdődnek.

2014-ben 2 millió eurót, 2015-ben 2,3 milliót, tavaly pedig 2,5 milliót oszthattak szét a pedagógusok között. A sokéves tapasztalatok azt mutatják, hogy az igények magasan túlszárnyalják a rendelkezésre álló keretet, általában csak a kérvények 60%-át tudják kielégíteni. A 2017-es költségvetésből összesen 2,3 millió eurót különítettek el e célra. Ebből 1,3 milliót a tanév végén lehetett megpályázni, vagyis ezt az összeget azok között osztják szét, akik június 30-áig benyújtották kérvényüket. Az október végéig beérkező igények kielégítésére egymillió euró áll a rendelkezésre. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?