Biztonságos autóvásárlás

Autót az ember legfeljebb négyszer-ötször vásárol az életében.

Autót az ember legfeljebb négyszer-ötször vásárol az életében. Akár a régi lecseréléséről, akár az első kocsi beszerzéséről van szó, mindenképpen komoly döntésnek számít, mely számos kockázattal jár, ezért nem tanácsos elkapkodni.

Az autóvásárlás a legtöbb család számára nehéz döntés – már csak azért is, mert nem olcsó mulatság, és az esetenként szűkösebb családi költségvetésből nem olyan egyszerű kigazdálkodni a vételárat. A vételre jól fel kell készülni, számtalan szempontot kell mérlegelni.

A vevő veszthet

Az adásvételi ügylet során a vevő sokkal nagyobb kockázatnak van kitéve, mint az eladó. Ritka az olyan eset, hogy ismerőstől vásárolunk. Általában a felek nem ismerik egymást, és nem tudják, mennyire bízhatnak egymásban. A vevő a kiszemelt kocsiról még a megtekintés után is viszonylag keveset tud. Az ügyletet gyakran hétvégén bonyolítják le, amikor egyiküknek sem kell munkában lenniük. Mihelyt a vevő átadja a pénzt az eladónak, óriási kockázatot vállal magára: olyan autóba ül, melynek nincs műszaki engedélye – az eredeti tulajdonos nem adja oda, mert szüksége van rá a papírok intézésekor a rendőrségen, amikor kiiktatják a kocsit a nyilvántartásból. Az első probléma akkor merülhet fel, ha az eredeti tulajdonos a kocsit ugyan átadja, a pénzt zsebre teszi, de a kocsit mégsem jelenti ki a rendőrségen, a vevő pedig nem tudja 15 napon belül átíratni magára – kellemetlen magyarázkodás és bírság veszélye áll fenn. Ha 30 napon belül sem sikerül a rendőrségen bejelenteni a járművet, eredetvizsgálatot rendelnek el, ami további kiadással és időveszteséggel jár. Ennél még nagyobb probléma, ha az eredeti tulajdonos egyáltalán nem jelentkezik ki a nyilvántartásból – amíg ezt nem teszi meg, addig az új tulajdonos nem tudja a saját nevére bejegyeztetni.

Inkább hétköznap

A fölösleges bonyodalmak megelőzése végett az ügyletet nem tanácsos hétvégére hagyni. Olyankor csak nézzük meg a kiválasztott autót, esetleg köthetünk előszerződést a jövőbeli adásvételi szerződésről, miközben érdemes minden egyes részletet írásba foglalni. Ideális esetben a régi és az új tulajdonos egyszerre megy a rendőrségre, és az autó átíratását zökkenőmentesen, együtt elintézik. Amennyiben egyetlen munkanapon sem képesek összehangolni az ügyintézést – más-más járásból származnak, eltérő a munkaidejük, nem tudnak ugyanarra a napra szabadságot kérni stb. – egyikük vagy akár mindketten felhatalmazást írhatnak egy megbízható személy számára (lehet az családtag, ismerős, profi közvetítő ügynök), aki helyettük elvégzi a szükséges papírmunkát.

Kötelező biztosítás

Nem szabad elfeledkezni a kötelező felelősségbiztosításról sem. Minden gépjárműre, mely a szlovákiai utakon közlekedik, törvényből kifolyólag felelősségbiztosítást kell kötni, mely a közlekedés folyamán másoknak okozott károkért felel. A biztosításról szóló (elő)szerződést már a rendőrségen fel kell mutatni, amikor kérjük a nyilvántartásba vételt – ez a vadonatúj, használt és a külföldről behozott kocsikra egyaránt vonatkozik. Több biztosító termékei közül lehet választani, érdemes az egyes ajánlatokat összehasonlítani. Fontos szempont lehet, hogy egy-egy társaság milyen hosszú ideje van a piacon, milyen névre tett szert, megbízható-e, hány kirendeltséggel rendelkezik, milyen összegig téríti az esetleges károkat, és nem utolsósorban a biztosítás ára. A társaságok általában lehetővé teszik, hogy a biztosítást akár az utolsó pillanatban, on-line létesítsük: az elektronikus űrlap kitöltése után e-mailben elküldik a szerződést, az ún. fehér kártyát, a biztosítás feltételeit, baleset esetére egy nyomtatványt, a biztosítási összeg átutalásához szükséges adatokat. Mindezt tanácsos kinyomtatni. A biztosítás attól a pillanattól érvényes, amikor a szerződés megérkezik e-mailben. Az összeget ajánlott a lehető legrövidebb időn belül kifizetni, még az autóval tett első út előtt. Az ún. zöld kártyát, amelyre külföldi út esetén van szükség, postai úton küldik a biztosító képviselője által aláírt többi dokumentummal együtt.

Regisztrációs díj

Új kocsi vásárlása esetén regisztrációs díjat kell fizetni. Ennek összege az L, M1 és N1 kategóriájú gépjárművek esetében a motor teljesítményétől függően 33-2997 euró között mozog. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?