A megtalált végrendeletről

Öröklés és végrendelet

Ha meghal valaki, a vagyonát rendszerint a legközelebbi hozzátartozói öröklik meg. De mi van akkor, ha olyannyira megromlik a viszony a családtagok között, hogy például a gyerekek magukra hagyják idős, beteg szüleiket, s utána a szomszédjuk viseli gondjukat? Hálából pedig a szülők inkább a szomszédra hagyják a házukat. Lehetséges ez? Erre a kérdésre keresi a választ ifj. Mészáros Lajos jogász olvasói levélre reagálva.

Olvasói levél

Évekig gondoztam rokkant szomszédomat, akinek egyetlen testvérén kívül senkije sem volt. A testvére más városban lakik, ráadásul egy régi viszály miatt öccsével szóba sem állt, ezért szomszédom úgy döntött, hogy háromszobás lakását rám hagyja. Sajátkezűleg írt egy végrendeletet, amit át is adott nekem, én viszont azt sajnos úgy eltettem, hogy szomszédom halála után, a hagyatéki eljárás során nem találtam meg. Könyörögtem a közjegyzőnek, hogy amíg meg nem találom a végrendeletet, ne zárja le az ügyet, de ő azt mondta, hogy nem várhat örökké, így kb. két év várakozás után tavaly nyáron a lakást és némi készpénzt a testvér örökölte meg, akit felszólítottam, adja ki az örökséget nekem, mert az nekem jár a végrendelet szerint, de nem volt hajlandó egyezséget kötni. A végrendeletet végül pár hete találtam meg a gyermekkori bélyegalbumomban – mit kezdhetek vele, hogyan érvényesíthetem a jogaimat?

Az öröklési jog Polgári Törvénykönyvbe (Ptk.) foglalt szabályai szerint az örökhagyó hagyatéka elsősorban végintézkedéssel, tehát végrendelettel száll át az örökösökre. Ha nincs meg a végrendelet, akkor a közjegyző hagyatékátadó határozattal adja át az elhunyt hagyatékát a törvényes öröklés szabályai szerint. Ez történt olvasónk esetében is, így lett a testvérből törvényes, ám jogosulatlan örökös. Ha ugyanis abból indulunk ki, hogy az előkerült végrendelet szabályos, a valódi öröklésre jogosult személy olvasónk.

A Ptk. 485. §-a alapján, ha az örökség megtárgyalása után megállapítják, hogy az örökségre valaki más jogosult, az örökséget megszerző személy köteles kiadni az örökségből szerzett vagyont az öröklésre jogosultnak, mégpedig a jogalap nélküli gazdagodás alapelvei szerint úgy, hogy ne szerezzen vagyoni előnyt a valódi örökös kárára. Amennyiben a jogosult örökös nem tud megegyezni a jogosulatlan örökössel, az örökség kiadását a bíróságon indítványozhatja. Az ilyen beadvány azonban a jogbiztonság elvét figyelembe véve csak a hagyatéki eljárás jogerős lezárásától számítódó 3 évig érvényesíthető – úgy tűnik, olvasónk még nem késte le ezt az időt, hiszen az érintett hagyatéki eljárás „tavaly nyáron” fejeződött be.

Vannak szakmai vélemények, amelyek hasonló helyzetekre a perújítást, tehát a hagyatéki eljárás újbóli megnyitását javasolják, ám ahhoz, hogy valaki ezzel a jogeszközzel élhessen, a lezárt hagyatéki ügy résztvevőjenek kell lennie. Információink szerint viszont olvasónk nem volt résztvevője az adott hagyatéki eljárásnak.

Olvasónk esetéből is látni, hogy a végrendeletnek akkor van igazán értelme, ha az még a hagyatéki eljárás során előkerül. Aki biztos akar lenni abban, hogy végrendelete időben előkerül, és szabályos is lesz, a legjobb, ha felkeres egy közjegyzőt. A közjegyző által készített végrendelet ugyanis egyrészt közokiratnak minősül, és biztosan megfelel a törvény formai és tartalmi követelményeinek, ezért nehezen lehet megtámadni a bíróságon. Másrészt, a közjegyző köteles az általa készített végrendeletet haladéktalanul a Szlovák Közjegyzői Kamara által létrehozott végrendeleti nyilvántartásba venni, amely a közjegyzők számára hozzáférhető, így a végrendelet a hagyatéki eljárásban biztosan előkerül.

Természetesen egy jogszabály sem tiltja, hogy sajátkezűleg végrendelkezzünk, és ha így teszünk, akár letétbe is helyezhetjük végrendeletünket egy közjegyzőnél, aki bár a tartalmát nem ellenőrzi, de megőrzi azt, és a végrendelkezés tényét szintén nyilvántartásba veszi.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?