A nem iskolaérett gyereket is be kell íratni iskolába

Akár iskolaérett a gyermek, akár nem, ha tanköteles, be kell íratni az alapiskola első osztályába. A beíratást országszerte április 1-je és 30-a között mindenhol le kell bonyolítani, azaz legkésőbb április végéig az összes olyan gyermeket, aki 2017.

Akár iskolaérett a gyermek, akár nem, ha tanköteles, be kell íratni az alapiskola első osztályába. A beíratást országszerte április 1-je és 30-a között mindenhol le kell bonyolítani, azaz legkésőbb április végéig az összes olyan gyermeket, aki 2017. augusztus 31-éig betölti a hatodik életévét, be kell íratni valamilyen alapiskolába. Még akkor is, ha el fogják halasztani a beiskolázást, vagy esetleg a gyermeknél olyan probléma jelentkezett, mely speciális módszereket igényel, és a szülő még nem döntötte el, csemetéje melyik intézményt fogja látogatni. Később a gyermeket át lehet vinni másik intézménybe, a cserét még az iskolakezdés előtt elintézhetik.

Halasztást kérünk

Sok szülő még a gyermek felvételéről szóló határozat kézhez vétele után is azt mérlegeli, ne kérjen-e egy év halasztást számára. Ha már a beíratáskor úgy látjuk, gyermekünk nem iskolaérett, azonnal jelezhetjük az iskola vezetésének, hogy feltehetően haladékot fogunk kérni. Ők ezt az információt feljegyzik, de a haladékot írásban is kérvényezni kell. A kérelemhez csatolni kell a kezelőorvos és az iskolaérettséget megvizsgáló szakember – például pszichológus, logopédus –, valamint a gyermek által látogatott óvoda igazgatójának a véleményét. A beiskolázás elhalasztásáról az iskolaigazgató dönt, és jogában áll a kérvényt elutasítani. Ilyenkor a gyermeknek szeptembertől el kell kezdenie iskolába járni. Ha nem hagyják jóvá a halasztást, viszont az első félévben kiderül, valóban nem iskolaérett a gyermek, utólagos halasztást is jóváhagyhatnak. Ilyenkor a gyereket kiveszik az iskolából, s a következő tanévben újrakezdi az első osztályt.

A két típus

A halasztással kapcsolatban két típusú szülő létezik: az egyik túlságosan félti, óvja csemetéjét, meg akarja hosszabbítani a gyerekkorát, ezért mindenáron el akarja halasztani a beiskolázást; a másik típus nem akarja elfogadni, szégyennek tartja, hogy gyermekének valamilyen problémája lehet, nem iskolaérett, és bár a szakemberek halasztást javasolnak, mindenképpen be akarja iskolázni.

Előfordulhat, hogy az óvodában vagy a pedagógiai-pszichológiai központban végzett tesztelés során észlelnek valamilyen hiányosságot, fejlődési rendellenességet, de egy gyermek életében 4-5 hónap hosszú idő, ez alatt rengeteget fejlődhet, főleg, ha szakember segítségével célirányosan fejlesztik a hiányos készségeket. Ennek köszönhetően az esetleges ismételt, nyári tesztelés során ugyanazt a gyermeket a pszichológus már iskolaérettnek találhatja. Ha pedig nem, elég akkor kérni a a halasztást . (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?