Félünk az áremelésektől

Bécs. Az Európai Unióhoz csatlakozó közép-kelet-európai országokban a háztartások fogyasztása még mindig jóval kisebb, mint az Európai Unió tagországaiban, például Ausztriában – tette közzé az osztrák RegioPlan tanácsadó cég.

Bécs. Az Európai Unióhoz csatlakozó közép-kelet-európai országokban a háztartások fogyasztása még mindig jóval kisebb, mint az Európai Unió tagországaiban, például Ausztriában – tette közzé az osztrák RegioPlan tanácsadó cég. Az osztrák háztartások tavaly évi átlagban 30 550 eurót költöttek fogyasztásra, ugyanez Szlovéniában 12 920 euró volt. Csehországban 6440, Szlovákiában 5070, Lengyelországban 4763 és Magyarországon 4680 euróra rúgott a családok fogyasztása. A csatlakozó országokban a lakosság jóval többet költ élelmiszerre, mint az osztrákok: az utóbbiaknál a családi költségvetésnek még az egyötödét sem éri el, a csatlakozóknál ez az arány egyharmad az összes fogyasztáson belül. Az Európai Unióhoz csatlakozó tíz ország polgárai ezenfelül attól tartanak, hogy a tagság jelentős áremelkedéssel jár majd – tette közzé felmérését a német Gesellschaft für Konsumforschung (GfK) piackutató, gazdaságelemző intézet is. Az EU-csatlakozó országokban tíz megkérdezett közül nyolc úgy véli, hogy az árak emelkedni fognak. Ezzel szemben mindössze egyharmaduk gondolja azt, hogy a csatlakozással emelkedik az életszínvonaluk. Azonban nemcsak a reformországok lakossága fél az EU bővítésétől. Az európai gazdasági vezetők többsége már most ellenzi az EU 25 tagúnál nagyobbra történő bővítését. Az európai üzleti vezetők több mint fele (57%) véli úgy, hogy nem kellene tovább bővíteni az EU-t a mostani bővítés után. Ha mégis felvételre kerülne a sor, legtöbben Oroszországot (12%) és Törökországot (11%) jelölték meg lehetséges belépőként, de ott volt még a jelöltek között Románia (6%), Svájc (6%), Bulgária (6%) és Horvátország (5%) is, derült ki az European Business Monitor (UPS EBM) felméréséből. A megkérdezett vezetők 59%-a úgy gondolja, hogy a bővítés utáni legfontosabb teendő a Belső Piac egységes adórendszerének kidolgozása. Ezen felül az európai üzleti vezetők 39%-ának véleménye szerint fontos lenne megvalósítani a közös kül- és védelmi/biztonsági politikát, igaz, a belgáknak csak alig negyede támogatja ezt. (MTI, t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?