Ukrajna az Oroszország indította háborút követően is gyorsan fogyatkozó lakossággal számol, az ukrán tudományos akadémia demográfiai intézete szerint 2041-ig csaknem 28,9 millióra, 2051-re pedig 25,2 millióra apadhat az ország lakossága – derül ki a kijevi vezetés egyik stratégiai dokumentumából.
Ukrajna a közeli évtizedekben súlyos népességfogyásra számít
Jelenleg becslések szerint Ukrajna területén mintegy 36 millióan élhetnek, ebből 31 millióan vannak a kijevi hatóságok ellenőrizte térségben.
Ukrajna a Szovjetuniótól való függetlenné válása idején, 1991-ben még 52 millió lakossal rendelkezett.
A két és fél éve kezdődött háború tovább nehezítette a meglévő demográfiai problémákat. A demográfiai intézet adatai szerint a fegyveres konfliktust megelőzően az egy szülőképes nőre jutó gyermekek száma átlagosan 1,16 volt, jelenleg viszont már csak 0,9. A lakosságszám fenntartásához egy nőnek legalább két gyermeket kellene világra hoznia.
A 60 év felettiek korcsoportja a háborút megelőzően a népesség csaknem egynegyedét tette ki. A háború következtében azonban az amúgy is alacsony várható átlagos élettartam (71 év) további csökkenését várják. A férfiak körében az átlagos élettartam a jelenlegi 66 évről 57-re eshet vissza.
Az Ukrajinszka Pravda hírportál szerint a kijevi vezetés stratégiával állt elő a probléma ellensúlyozására. A vonatkozó dokumentum szerint „Ukrajnának szüksége van rendszerszintű stratégiai döntésekre, amelyek lehetővé teszik a demográfiai kockázatok mérséklését és a veszélyek csökkentését, biztosítva ezzel a népesség kiegyensúlyozott és tartós újratermelődését, az emberi erőforrások szükséges mértékét és a megfelelő nagyságú munkaerő biztosítását a háborús helyzetben és a gazdaság háborút követő újjáépítéséhez”. A kijevi kormányzat elképzelései szerint mindehhez megfelelő környezetet kell teremteni gyermekszületésekhez, illetve a gyermekneveléshez, biztosítva a családok megélhetését. A dokumentum mindenekelőtt a biztonságot, a létfontosságú szociális infrastruktúrát, a minőségi egészségügyi ellátást és munkalehetőségek biztosítását emelte ki. Különös hangsúlyt fektetnek a külföldre menekült ukránok hazatérésére is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.