Az Amnesty International szerint világszerte romlott az emberi jogok helyzete

Az Amnesty International 2024-es éves jelentése súlyosbodó globális jogsértésekre figyelmeztet.

A szervezet a jogsértések súlyosbodását többek között a volt amerikai elnök, Donald Trump politikájának tulajdonítja, amely – úgynevezett „Trump-effektusként” – az autoriter tendenciák erősödését, a társadalmi egyenlőtlenségek növekedését, valamint a nők és az LMBT+ közösségek jogainak visszaszorítását segíti elő.

A jelentés több mint 150 ország állapotát vizsgálta, és arra figyelmeztet: nemcsak Ukrajnában és a Gázai övezetben, hanem Szudánban, Mianmarban és Mozambikban is súlyosan sérülnek az emberi jogok. Az AI főtitkára, Agnès Callamard úgy fogalmazott: 

A palesztinok elleni népirtás, amelyet a világ szeme láttára hagytak figyelmen kívül, megmutatja, milyen riasztó jövő vár ránk, amikor a nagyhatalmak figyelmen kívül hagyják a nemzetközi jogot.

A világban egyre inkább elharapózik a médiaszabadság korlátozása, a civil társadalom elnyomása, a tiltakozások betiltása, valamint a nonprofit szervezetek üldözése. Számos államban koholt „terrorizmus” vagy „szélsőségesség” vádjával börtönzik be a kritikus hangokat, köztük emberi jogi és klímaaktivistákat, valamint a gázai helyzettel szolidáris demonstrációk résztvevőit. Mozambikban a rendőri túlkapások miatt a vitatott választások utáni tüntetések során 277 ember vesztette életét.

Kudarc a klímaválság kezelésében

Az Amnesty külön is kiemelte az ENSZ azeri klímacsúcsát (COP29), amelyen rekordmennyiségű fosszilisipari lobbista vett részt. A gazdag országok nyomására az esemény gyenge, a klímaválság kezelésére alkalmatlan pénzügyi megállapodásokkal zárult. Trump emellett ismételten kiléptette az Egyesült Államokat a Párizsi Klímaegyezményből, és fellépett a technológiai platformok tényellenőrzési gyakorlata ellen, ezzel is hátráltatva a dezinformáció elleni fellépést.

Fegyveres konfliktusok és tömeges jogsértések világszerte

Az Amnesty International jelentése szerint 2024-ben felerősödtek a fegyveres konfliktusok. 

A jelentés példaként említi a gázai civil áldozatokat, a szudáni nőket és lányokat érő tömeges szexuális erőszakot, valamint a mianmari rohingya muszlimok ellen irányuló rasszista támadásokat. Ukrajnában az orosz erők a korábbinál is több civil áldozatot követeltek, továbbra is célkeresztbe állították a polgári infrastruktúrát, és számos embert jogellenesen tartottak fogva.

A jelentés pozitív fejleményeket is tartalmaz: a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki több ország – köztük Izrael, Líbia, Oroszország és Mianmar – vezetői ellen, valamint előrelépés történt az emberiség elleni bűncselekményekről szóló ENSZ-egyezmény elfogadásában. 

A Fülöp-szigeteken pedig őrizetbe vették Rodrigo Duterte volt elnököt, akinek pere jelenleg is zajlik Hágában, a kábítószerellenes háborúban elkövetett jogsértések miatt.

(ctk, denníkn)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?