2027 szeptemberétől minden 4 éves gyermek számára kötelező lesz az óvodai nevelés, 2028 szeptemberétől pedig már minden 3 éves gyermek számára is, jelentette be Tomáš Drucker oktatási miniszter. A változás hangoztatott célja, hogy minden szlovákiai gyermek számára egyenlő esélyeket biztosítson a minőségi oktatáshoz és a sikeres élethez.
Hároméves kortól kötelező lesz az óvodalátogatás, de hiányzik még ezer óvodapedagógus

Drucker az idei négy nagy prioritás közé sorolta januárban, hogy a gyermekek kötelező óvodai beíratását levigyék hároméves korra. Úgy tűnik viszont, hogy a tárcának be kellett látnia, nem ugorhatnak fejest az átalakításba:
két év múlva a négyévesek beíratása válik kötelezővé az óvodába, majd egy évvel később a hároméveseké.
Ahhoz, hogy tényleg megvalósítható legyen a terv, az oktatási intézmények kapacitásának bővítése elengedhetetlen. Mint azt a tárcavezető elmondta, a helyreállítási alapból finanszírozzák ezt.
A minisztérium közleménye szerint az óvodai beruházások értéke közel 180 millió eurót tesz ki. Eddig több mint 8100 új óvodai férőhely létrehozását támogatták.
Több pedagógus kell, de hogyan?
Adja magát a kérdés, hogy hogyan garantálják az általános létszám növeléssel járó nagyobb pedagógusigényt. Mert logikus, hogy több gyerekhez és több óvodához több óvodapedagógusra is szükség van.
Drucker állítása szerint nagyjából 1000 új pedagógus kell majd.
Ennek ellenére a tárcavezető nem aggódik. Három pontban foglalta össze, hogy szeretnék biztosítani az óvodapedagógusok számát:
- Béremelés
- Ösztöndíjak a hiányszakmák képzésére
- Szakközépiskolai oktatás
Ahogy arról korábban is beszámoltunk – az oktatási szakszervezet nyomásának köszönhetően is – 2025. szeptember 1-jétől a pedagógusok és szakmai alkalmazottak fizetése 7%-kal emelkedik, majd januárban további 7%-os emelés jön.
A tárca tehát most abban bízik, hogy a béremelés kellő mértékben motiválja majd az embereket, és így többen pályáznak majd óvodai pozíciókra is. Hogy mindezt kontextusba helyezzük:
szeptembertől egy kezdő tanár fizetése nagyjából 80 euróval lesz több.
Ez ugyan nem túl nagy összeg, de érdemes figyelembe venni, hogy először két, majd három év múlva bővül nagymértékben az óvodások létszáma, addigra pedig további juttatásokat ígér a minisztérium. Elméletileg 2028-tól már életbe lép a béremelést szabályozó automatikus rendszer is.
Egyértelmű tehát, hogy az anyagiakat motivációs eszközként használják a kérdésben – ebbe a koncepcióba pedig az ösztöndíj-lehetőségek bővítése is beleillik.
A harmadik felvetés pedig azt jelenti, hogy a pedagógiai szakközépiskolák végzősei is bevethetőek lennének óvodapedagógusként.
Ez azonban magyar vonatkozásban nem sokat ígér, legalábbis a pedagógusok létszámát illetően.
Losoncon és Szencen működik egy-egy pedagógiai szakközép ugyan, de a végzőseik száma aránylag alacsony, vagyis nem feltétlenül fedi le a minisztérium tervének köszönhető szükségletet.
Hozzá kell tenni, egyetemi szinten Nyitrán és Komáromban lehetőség van magyar nyelven óvodapedagógusi végzettséget szerezni. Valójában tehát nem csupán az említett két középiskolának kell kinevelnie a szükséges munkaerőt.
De miért teszik kötelezővé az óvodalátogatást a kicsiknek?
A szociális és családi háttér jelentős mértékben befolyásolja, hogy a tanulók sikeresek lesznek-e az életben. A minisztérium éppen ezért arra a következtetésre jutott, hogy ha kötelezővé teszik a korai fejlesztést az óvodákban, akkor ez az aránytalanság könnyebben orvosolható.
„A minőségi oktatás korai életkortól a leghatékonyabb eszköz, amellyel biztosíthatjuk, hogy minden gyermek esélyt kapjon egy jó kezdésre. Ezért korábban kell közbelépnünk – még az alapiskola megkezdése előtt” – magyarázta az oktatási miniszter, hangsúlyozva azt is, hogy a háromévesekkel való szisztematikus munka fejleszti a nyelvi, a kognitív és emocionális készségeket.
Lényegében a legtöbb család számára ez nem jelent majd radikális változást, hiszen már most is a háromévesek több mint a háromnegyede jár óvodába. Éppen azoknak a gyerekeknek hiányzik gyakran a korai nevelés, akiknek a legnagyobb szükségük lenne rá.
A munka-, szociális és családügyi minisztériummal együttműködésben készül az a változás is, hogy a bölcsődék az oktatási tárca hatáskörébe essenek, így egységes rendszer jöhessen létre a gyermekek ellátására és nevelésére már a legkisebb kortól kezdve. A hosszú távú cél, hogy 2033-ra kétéves korától minden gyerek óvodába járjon, akárcsak több uniós országban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.