Fegyelmezetlen Európa

Washington/Brüsszel. A világgazdaságban továbbra sem mutatkoznak az élénkülés jelei. Az iraki háború befejezése ugyan segíthet egy újabb fellendülés előidézéséhez, azonban a Távol-Keleten pusztító atípusos tüdőgyulladás éppen a világgazdaság legdinamikusabb részében húzza be a fékeket.

Az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet elemzői kedvezőnek tartják, hogy a világpiaci olaj ára újra az OPEC által is várt sávban, 25 dollár körüli szinten ingadozik. Ugyanakkor az Egyesült Államok és az Európai Unió vártnál alacsonyabb növekedési üteme miatt térségünk országainak bruttó hazai összterméke (GDP) is csak kisebb mértékben bővülhet. Az Egyesült Államokban 2002-ben 2,4%-kal bővült a bruttó hazai termék, míg 2001-ben mindössze 0,3%-os volt a növekedési ütem. A háztartások fogyasztási kiadásai növekedtek az elmúlt évben, az export dinamikája ugyanakkor még mindig csökkenő. Az első negyedévben folytatódott a gazdaság lassú növekedése, előzetes adatok szerint a GDP mindössze 1,6%-kal bővült az első három hónapban. Konjunktúra kibontakozása csak a második félévtől várható, melynek érdekében kamatcsökkentés is elképzelhető az elkövetkező időszakban. Az Európai Unió növekedését továbbra is behatárolják az egyensúlyra vonatkozó szigorú szabályozások, miközben néhány tagállamban a fiskális fegyelem lazulásának jelei mutatkoznak. Németország, Franciaország, Portugália és Olaszország is megközelítette, illetve átlépte a költségvetési deficitre vonatkozó előírást. A gazdasági élénkítés elősegítéséhez monetáris lazításra lenne szükség, az Európai Központi Bank (ECB) várhatóan kamatot csökkent még az első félévben.

Az iraki háború viszonylag gyors befejezése sötét felhőt űzhet el a világgazdaság egéről, ám ettől még aligha remélhető a növekedés látványos gyorsulása, ráadásul a Távol-Keleten pusztító SARS járvány szintén fékezi a gazdaságot. Az IMF szakértői tavaly szeptemberben még azt jósolták, hogy a világgazdaság az idén 3,7%-kal – ezen belül az USA 2,6, az Európai Unió (EU) 2,3, Japán pedig 1,1%-kal – gyarapodik. Most azonban a világgazdaság egésze számára csak 3,2%-ot, az Egyesült Államoknak 2,2, az EU-nak 1,1, Japánnak pedig 0,8%-ot valószínűsítenek. És még ez is csak akkor érhető el, ha a növekedési kilátásokat nem árnyékolja be valamilyen újabb bizonytalansági tényező, mint például az atípusos tüdőgyulladás. A kilábalásban ismét az Egyesült Államokra hárulna a vezető szerep, amit azonban az amerikai gazdaság most nem biztos, hogy be tud tölteni. Nem sokkal jobb a helyzet az EU-ban sem, ahol a növekedést nem sikerült felpörgetni. Az okok közül több országban a merev munkaerő-piaci szerkezetet, a jóléti állam keretrendszerét említik első helyen. Addig nincs is remény szakértők szerint az EU teljesítményének látványos javulására, amíg a korábban az unió motorjának számító német gazdaság lábra nem kap. Csakhogy Németországban a korábban remélt 1,4%-os növekedés helyett mindössze 0,4-et tartanak reálisnak 2003-ban. Valamivel kedvezőbb képet vázolt fel Brüsszel a tagjelöltek esetében: az idén átlagosan 3,1%-os növekedést vár, a csatlakozás évében, 2004-ben pedig a tíz ország már akár 4%-os eredményt is elérhet. A legjobb teljesítményt a balti államoktól várják, utánuk Magyarország és Szlovákia következik. A világgazdaság felpörgetését sokan a Japánon kívüli Ázsiától várják. Kína valóban kitartóan jól teljesít, évek óta stabilan 7-8%-os gazdasági növekedést ér el, a hatalmas piacra áramlik a külföldi tőke. Jóllehet Délkelet-Ázsia nagyrészt mentesült az iraki háború közvetlen hatásai alól, egyre több elemző véli úgy, hogy az atípusos tüdőgyulladási járvány következményei súlyos gazdasági károkat is okozhatnak a térségben. (F, hv)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?