Európa korrupt, újra korrupt

A korrupciót vizsgáló Transparency International (TI) 2003-as rangsorában Magyarország hét helyet visszacsúszva, a 40. helyet foglalja el, Csehország az 54., Lengyelország pedig a 64.

Magyarország a vizsgált 133 ország között a negyvenedik helyre került a nemzetközi korrupciós rangsorban, hét helyet visszacsúszott, korrupciós pontszáma a tavalyi 4,9 után 4,8-ra változott. A legkorruptabb ország egy, a legkevésbé tíz pontot érhet el. Ez azt jelenti, hogy mások javultak jelentősen, Magyarország tulajdonképpen alig változott. A jelentésből kiderül, hogy régiónk többi országa is nagymértékben visszaesett.

Közülük mindössze Szlovénia, amelyik a huszonkilencedik, előzi meg Magyarországot, Csehország és Bulgária egyformán az ötvennegyedik helyen áll, Szlovákia az ötvenkilencedik, Lengyelország a hatvannegyedik. Amíg Magyarország hét helyet esett, addig Szlovénia és Csehország mindössze két-két hellyel csúszott vissza, Szlovákia viszont ugyancsak héttel, Lengyelország pedig tízzel. Mindez azt jelenti, hogy az összes közép-kelet-európai ország megítélése romlott a tavalyihoz képest.

A korrupció elleni harcban a fejlődő országoknak sürgős szükségük van a fejlett ipari hatalmak támogatására – véli kedden Berlinben közzétett idei jelentésében a Transparency International (TI) elnevezésű, kormányoktól független nemzetközi szervezet. A korrupció által leginkább fertő-zöttnek tartott országok listáját idén Bangladesh, Nigéria és Haiti vezeti. A TI 133 országban végzett felmérése alapján ezekben az országokban tartják a leginkább „meggyökeresedettnek” különböző előnyök csúszópénzzel való megszerzését.

Egy ország értékelése abból áll öszsze, hogy üzleti és egyetemi köreinek, valamint elemzőinek mi a véleménye a korrupció ottani mértékéről. Az idei felméréseket 13 független közvélemény-kutató intézet 17 felméréséből állította össze a Transparency International. Mivel azonban a listára csak azok az országok kerülnek fel, amelyeket legalább három ilyen felmérés vizsgált, ezért a 2003-as lista is csak a korrupcióról készült „pillanatfelvételnek” tekinthető – magyarázza jelentésében a kormányoktól független szervezet.

Idén a legjobb osztályzatot sorrendben Finnország és Dánia szerezte (9,7, illetve 9,5 ponttal), míg a harmadik helyet holtversenyben Új-Zéland és Szingapúr szerezte meg. A fejlett iparosodott államok sorában a korrupciótól kevésbé sújtott országok közé került Németország (16. hely, 7,7 pont), az Egyesült Államok (18., 7,5) és holtversenyben Franciaország, valamint Spanyolország (23., 6,9). A lista alsó szakaszában, Mozambik és Algéria között kapott helyet Oroszország (86., 2,7).

„A korrupciótól leginkább sújtott országokat azonban nem büntetni kell, mivel éppen ők azok, akiknek a leginkább támogatásra van szükségük” – magyarázta a Transparency International elnöke, Peter Eigen. Eigen szerint a fejlődő országok vezetőinek ki kell dolgozniuk további stratégiájukat a korrupció elleni harcban már elért eredmények alapján, ezeknek az országoknak másfelől sürgős szükségük van a sajátos nemzeti stratégiájuknak megfelelő gyakorlati segítségre is. „A nemzetközi alapokat és pénzügyi intézményeket ellenőrző országoknak ugyanakkor szigorúbb álláspontra kell helyezkedniük, megszüntetve a korrupt kormányok pénzügyi támogatását, és feketelistára véve azokat a nemzetközi társaságokat, amelyeket nyilvánvalóan rajtakapnak azon, hogy csúszópénzzel szereznek előnyt maguknak” – fűzte hozzá a TI elnöke.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?