Csehül áll Prága is

Prága. Vladimír Špidla kormányának egyelőre nem sikerült eredményesen felvennie a harcot a korrupcióval. Legalábbis így gondolják a Transparency International (TI) által megkérdezett bankárok, elem-zők, cseh és külföldi vállalkozók. Csehország – csakúgy, mint az előző évben – rosszul szerepelt a TI listáján, az 54.

Prága. Vladimír Špidla kormányának egyelőre nem sikerült eredményesen felvennie a harcot a korrupcióval. Legalábbis így gondolják a Transparency International (TI) által megkérdezett bankárok, elem-zők, cseh és külföldi vállalkozók. Csehország – csakúgy, mint az előző évben – rosszul szerepelt a TI listáján, az 54. helyen végzett.

Adriana Krnáčová, a TI csehországi irodavezetője szerint a tavalyi évhez képest nem figyelhető meg javulás. Szerinte a kormány keveset tesz a korrupció leküzdéséért. „Nincs hatékony összeférhetetlenségi törvény, a közbeszerzést szabályozó jogi normának is jobbnak kellene lennie és a jogérvényesítés terén is sok még a tennivaló” – összegezte Krnáčová. Špidla kormányfő első reakciójában igyekezett megnyugtatni a közvéleményt, mondván, kabinetje olyan törvényjavaslatokat terjeszt a parlament elé, amelyek javítani fognak a jelenlegi helyzeten. „Meggyőződésem, hogy a választási időszak végére összehasonlíthatatlanul jobb helyezést érünk el” – nyilatkozta a cseh kormányfő.

Egy országos felmérésből, amelyet az SC and C prágai közvélemény-kutató intézet készített a közelmúltban, kiderül, hogy Csehország lakosságának 76 százaléka közvetlen környezetében is tapasztalt konkrét korrupciós jelenségeket, s 52 százalék bevallotta, hogy legalább egyszer már maga is megpróbálkozott megvesztegetés útján előnyökhöz jutni, illetve soron kívül elintézni valamit. „A felmérés eredménye egyértelműen jelzi, hogy a korrupció hatalmas társadalmi probléma. Az adatok megfelelnek a valóságnak” – állítja Jana Hamanová szociológus. Megjegyezte, hogy a különböző szolgáltatásokban legelterjedtebb apró figyelmességet – virág, egy üveg ital, kávé vagy csokoládé – tapasztalatai szerint az emberek már nem is sorolják a korrupciós jelenségek sorába. Arra a kérdésre, hogy hol a leggyakoribb a megvesztegetés, a következő sorrend alakult ki: kórházak (26,5%), közlekedési rendőrség (14,8%), építkezési hivatalok (8,7%), biztosítók (7,4%), adóhivatalok és műemlékvédelmi hivatalok (6%). A cseh kórházakban például gyakran ezreket fizetnek ki egyesek azért, hogy meggyorsítsanak egy-egy műtétet, vagy más hasonló előnyhöz jussanak.

A hatóságok különféle intézkedésekkel próbálják csökkenteni a korrupciót. A közlekedési rendőrségnél például most azzal próbálnak védekezni, hogy az intézkedő rendőrök a közeljövőben a helyszínen nem fognak semmiféle készpénzt szedni az autósoktól, de azoknak később a hivatalban kell megfizetni a kiszabott bírságot. (MF, MTI, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?