Brexit utáni kiútkeresés

Brüsszel/London. A brit európai uniós tagság feladását eredményező brit népszavazási eredmény (brexit) után az Európai Unió (EU) és Nagy-Britannia kapcsolatait új alapokra kell helyezni.

Brüsszel/London. A brit európai uniós tagság feladását eredményező brit népszavazási eredmény (brexit) után az Európai Unió (EU) és Nagy-Britannia kapcsolatait új alapokra kell helyezni. Milyen modellek jöhetnek számításba?

Norvég modell

Norvégia az Európai Gazdasági Térségről (EGT) szóló szerződésen keresztül szorosan kötődik az EU-hoz. (Az Európai Gazdasági Térség az EU és az Európai Szabadkereskedelmi Társulás által létrehozott intézmény, az unió egységes piacának kibővítése azoknak az országoknak a gazdaságával, amelyek nem kívánnak az EU politikai közösségében tagként részt venni.) Norvégia számára előnyt jelent, hogy a szerződés révén bejuthat az EU belső piacára.

Ahhoz azonban, hogy élvezze ezt a kiváltságot, az országnak tiszteletben kell tartania a munkavállalók és a szolgáltatások szabad áramlásával kapcsolatos szabályokat. Ezenkívül Norvégiának a gazdasági térség ösztönzési alapjaiból is alaposan ki kell vennie a részét, évi 388 millió euróval kell támogatnia az EU 15 legkevésbé fejlett államát. A modell egy további hátránya Norvégia számára: az EGT-szerződés ellenére sem rendelkezik szavazati joggal az EU döntéshozatali szerveiben.

Svájci modell

Az EU és Svájc soros kapcsolatait megállapodások sűrű hálója szabályozza, 120 ilyen megállapodás van. Az alpesi ország az EU belső piacának számos fontos szektorához közvetlenül hozzáfér. Svájcnak azonban, Norvégiához hasonlóan, számos EU-szabályhoz tartania kell magát és pénzügyi hozzájárulás is terheli. Fizet például azért, hogy része lehessen az Európai Kutatási Térségnek, anyagilag hozzájárul a gazdasági és szociális egyenlőtlenségek csökkentését szolgáló projektekhez.

A „svájci modell” érdekes lehet Nagy-Britannia számára, különösen akkor, ha lehetővé válna számára a pénzügyi szolgáltatások szektorához való hozzáférés is. EU-körökben azonban fölöttébb valószínűtlennek tartják, hogy az EU Svájcon kívül egy másik országgal is hasonló modellben állapodna meg, mivel túlságosan összetett.

Kanadai modell

Az EU és Kanada szabadkereskedelmi megállapodása átfogóbb, mint bármely ilyen típusú korábbi megállapodás. Nem terjed ki azonban a Nagy-Britannia számára annyira fontos szolgáltatásokra.

WTO-modell

Ha a felek a fentebb említett modellek egyikében sem állapodnának meg, a kereskedelem közöttük a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályai szerint bonyolódna. Nagy-Britannia bejutása a EU belső piacára olyan korlátozott lenne, mint például Új-Zélandé. Ez katasztrofális lenne Nagy-Britannia számára. (MTI, dpa)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?