MIT TANÁCSOL AZ ORVOS?

Főétkezés helyett édesség? Nem!
Jelige: Csoki. „Hatéves kisfiam szinte betegesen szereti az édességet, különösen a csokoládét. Nem tudom, mit tegyek, mit kínáljak neki helyette.

Főétkezés helyett édesség? Nem!

Jelige: Csoki. „Hatéves kisfiam szinte betegesen szereti az édességet, különösen a csokoládét. Nem tudom, mit tegyek, mit kínáljak neki helyette. Mennyi az a mennyiség, ami még egészségkárosodás nélkül elviselhető?”

Gyermekek esetében jellemző, hogy szinte mindegyikük meg tud nevezni 1-2, vagy ennél is több ételt, amelyet egyáltalán nem szeret, és nem is hajlandó elfogyasztani. Az édes ízt, és így az édességeket (csokoládé, cukorka, sütemények) azonban mindannyian szeretik. Sok szülő gondban van, hogy adjon, vagy ne adjon a gyereknek édességeket. A csokoládék és az egyéb édességek természetesen korlátozott mennyiségben az egészséges táplálkozás részei lehetnek, csak megfelelően kell ötvözni az édességeket a főétkezésekkel. Az egészséges étkezés alapelveinek megtanítása elengedhetetlen, de nehéz feladat.

Fontos, hogy a gyermekek naponta többször (5) étkezzenek, és minden esetben valami tápláló ételt kapjanak, ami elengedhetetlen testi és szellemi fejlődésükhöz, valamint biztosítsa az aktív mozgásukhoz szükséges energiát. Az édességek helye megvan a táplálkozásban. Fontos, hogy az édességek ne helyettesítsenek egy-egy étkezést, és ne is az étkezések előtt fogyasszák, mert a tápláló, komplett étkezésre nem lesz étvágyuk. A süteményeket, édességeket legjobb, ha valamelyik főétkezés (legideálisabb esetben az ebéd) után fogyasszák a gyerekek, ugyanis jóllakottan már nem fognak olyan nagy mennyiséget fogyasztani belőle, mintha éhesen. Fontos nevelési szempont az is, hogy az édességet ne jutalomként, és ne minden nap kapják. Nem érdemes minden édességtől tiltani a gyerekeket, mert nagy ellenállást vált ki belőlük, és így a szülők tudta nélkül fogják fogyasztani.

Jó, ha nem egyszerre veszünk nagy mennyiségű édességet (hogy mindig legyen otthon valami nasi), illetve kis szelet csokoládékat vásárolunk, vagy a tábla csokoládét több adagra osztjuk.

A korlátok közé szorított nassolással, az édességek mennyiségének ésszerű meghatározásával és megtartásával, azaz alkalmankénti fogyasztásával biztosítható a gyerekek egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozása.

Egyszerű vagy széles pelenkázás

„Két gyermekem van. Az egyik 7, a másik egy hónapos. Az idősebb lányomat hagyományos pelenkán neveltem fel, ami örökös mosást, vasalást, szárítást jelentett. Most már csak eldobható pelenkát használok, és nem tudom eléggé dicsérni. ĺgy a szülési szabadság nagyszerű dolog. Még egy kérdés: kell-e a kislányomnak ortopéd nadrágot viselnie? Ha igen, meddig?”

Örülök, hogy jól érzi magát a szülési szabadságon. A súlyos, vele született csípőficam a gyermekek 2 százalékát érinti, könynyebb formái 10 százalékát. Ez a magas arány olyan program létrehozását tette szükségessé, amely a korai diagnosztizálásra és a kezelésre irányul. Ugyanis nagyon fontos, hogy a betegséget idejében felismerjék, mert a korai kezeléssel lényegesen javulnak a beteg kilátásai. Az ultrahangos kivizsgálás a röntgent helyettesíti.

A csípőízület kóros fejlődése az öröklött hajlamtól függ. A lányokat ez a betegség ötször gyakrabban sújtja. További kockázati tényezők: a magzat abnormális fekvése, kevés magzatvíz, farszülés, az újszülött nagy súlya, az alsó végtagok vele született hibái. A csípőízület kialakulása a csontok kialakulásával függ össze, s a D-vitamin folyamatos adagolásával befolyásolható. A csípőízület kialakulásának feltétele, hogy meglegyen a combcsont gömbölyű feje. A helyes fejlődés a gyermekek széles pelenkázásával segíthető elő. Ezért tudatosítani kell, hogy a megfelelő pelenkázás a helyes fejlődés alapja. A csípőízületek helytelen kifejlődése - néhány tanulmány szerint a 30-40. évben bekövetkezett idő előtti ízületi kopással függhet össze.

Szlovákiában a csípőízület kivizsgálása a következőképpen történik: Az első kivizsgálást az újszülött osztályon tapasztalt gyermek- vagy ortopéd orvos végzi. Kóros fejlődés esetén a kezelést egyénre szabva az ortopéd orvos határozza meg. Ha nem talál elváltozást, akkor a következő ultrahangos kivizsgálásig széles pelenkázást javasolnak. A második fokozat az ultraszonográfiai vizsgálat, amelyet a gyermek életének 4. hetéig el kell végezni. Negatív lelet esetén tovább nem figyelik a gyermeket. Kóros elváltozás esetén az ortopéd orvos határozza meg a további eljárást. Végül röviden arról, mit jelent az egyszerű és a széles pelenkázás.

Egyszerű pelenkázás: hagyományos pelenka, vízhatlan nadrággal kombinálva, egyszer használatos pelenka.

Széles pelenkázás: két hagyományos pelenka ortopéd nadrággal, vagy egyszer használatos pelenka, rögzített ortopéd nadrággal.

Nagyon széles pelenkázás kóros elváltozás esetén: három hagyományos pelenka ortopéd nadrággal, speciális tartókkal.

A fentiekből kiderül, hogy most a kislánnyal ultraszo-nográfiai vizsgálatra kellene mennie és az eredménytől függően döntik el, széles pelenkázást kell-e alkalmazni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?