MIT TANÁCSOL AZ ORVOS?

A szédülésnek sok oka lehet
Jelige: Szédülés. „65 éves vagyok. Három évvel ezelőtt egy reggel megszédültem és elestem. Az orvos magas vérnyomást és cukorbetegséget állapított meg. Inzulint kaptam, és azóta is szurkálom magam. Sajnos a szédülésem nem szűnt meg teljesen.

A szédülésnek sok oka lehet

Jelige: Szédülés. „65 éves vagyok. Három évvel ezelőtt egy reggel megszédültem és elestem. Az orvos magas vérnyomást és cukorbetegséget állapított meg. Inzulint kaptam, és azóta is szurkálom magam. Sajnos a szédülésem nem szűnt meg teljesen. Tudna valamilyen hatékony gyógyszert ajánlani?”

Kedves hűséges olvasónk, a kérdést úgy nem lehet feltenni, hogy tudnék-e ajánlani hatásos gyógyszert a szédülés ellen. Bizonyára tapasztalta, hogy mielőtt hatásos vagy több hatásos gyógyszert felír az orvos, előtte teljes kivizsgálást végez, hogy tudja, mit kell ennek vagy annak a betegnek felírni. Nem akarom elszomorítani, de az ön érdekében írom ezeket a sorokat. A szédülésnek több oka lehet és azzal, hogy megírta: magas a vérnyomása és cukorbeteg, nem elegendő információ ahhoz, hogy érdemlegesen lehessen válaszolni. Maga a magas vérnyomás és a cukorbetegség is okozhat szédülést, de okozhatnak szédülést az érelmeszesedés és a lerakódások is, amelyek érszűkületet okoznak a fejben. Hogy teljesen mégse szomorítsam el, mint természetgyógyász, azt javaslom, hívjon fel, hogy többet tudjak meg Önről. Az egyik lehetséges út a teljes méregtelenítő-tisztító kúra, amely javítana a cukorbetegségén és a vérnyomásán is, de konkrétan nem ajánlhatok semmit, mert meg kell tartani a hippokratészi esküt, miszerint „gyógyítani, de nem ártani”. Vagyis ahhoz, hogy ilyen komoly diagnózisnál segíteni tudjak, mindent tudnom kell a betegről, és az ő érdekében együtt kell működni a kezelőorvossal is.

Dr. Nagy Géza természetgyógyász

Egészséges életmóddal a migrén ellen

Jelige: Tamara. „21 éves egyetemista lány vagyok. Már több mint 7 éve szenvedek kínzó fejfájásban, akárcsak anyukám. Ekkor képtelen vagyok bármit csinálni, annyira lüktet a fejem, hányingerem van. Nem tudok semmire sem odafigyelni, még a fény is bántja a szememet. Főként akkor kínoz ez a fejfájás, amikor változik az időjárás vagy pedig sokat tanulok és nagyon kimerülök. Mit tegyek?”

Kedves Tamara, A fejfájás annyira gyakori panasz és olyan sokféle lehet, hogy nagyon nehéz meghatározni a kiváltó okot. Levelét elolvasva a legnagyobb valószínűséggel migrénes fejfájásról van szó. Ez a típusú fejfájás a leggyakrabban féloldali, de kiterjedhet az egész fejre is. Leggyakrabban ez egy fokozatosan kialakuló lüktető fájdalom, mely hányingerrel, hányással jár, melyhez társulhat a fényre, illetve a hangos beszédre kialakuló túlérzékenység. A beteg ilyenkor csendes, félhomályos szobában érzi valamivel jobban magát. Ez a típusú fejfájás a legtöbb esetben serdülőkorban kezdődik, nőknél általában 2-3-szor gyakoribb, mint a férfiaknál. A fejfájásos rohamokat leggyakrabban a stressz, időjárás-változás, szellemi túlterheltség, túl kevés, illetve a túl sok alvás, bizonyos ételek, illetve italok (pl. csokoládé, alkohol) fogyasztása, menstruáció, esetleg fogamzásgátló tabletták szedése váltják ki. Sok beteg már előre megérzi a fájdalom közeledtét. Ezek az előjelek igen változatosak lehetnek: szédülés, kéz- illetve lábzsibbadás, látászavarok, orrnyálkahártya duzzadása, tüsszögés, remegés, ásítás, agresszivitás stb. Az előbb felsorolt tünetek akár l nappal a fejfájás előtt jelentkezhetnek, melyet azután követ a fejfájás. Az Ön esetében azt tanácsolnám, forduljon a körzeti orvosához, kérjen neurológiai kivizsgálást. Ennek több oka is van: először is ki kell vizsgálni, hogy nincs-e valamilyen betegsége, ami kiválthatja a migrénes rohamokat. Mivel a háttérben több betegség is meghúzódhat: gerincpanaszok, agyi érbetegségek, magas vérnyomás, agydaganat, agyi erek trombózisa stb. Gondos neurológiai kivizsgálás segíthet fényt deríteni arra, hogy van-e valamilyen betegség a háttérben. Ha felmerül valamilyen betegség gyanúja, különféle vizsgálatokra (koponyaröntgen, szemvizsgálat, koponya CT, esetleg agyi erek kontrasztanyagos kivizsgálása, belgyógyászati kivizsgálás, stb.) van szükség ahhoz, hogy kizárjuk bármiféle szervi betegség gyanúját. Elmondható azonban, hogy az esetek döntő többségében minden kivizsgálás eredménye teljesen negatív, nem sikerül semmiféle szervi okot találni. Ha valamilyen szervi ok van a háttérben, azokat el kell távolítani. Ugyanígy szükséges a kezelés akkor is, ha nincs kimutatható szervi ok. Először is elengedhetetlen az egészséges életmód: rendszeres alvás, sportolás, stresszes életmód kerülése, megfelelő étkezés. Ezt egészíti ki a gyógyszeres kezelés, amely lehet:

alkalomszerű: a migrén kezdetekor kell bevenni a gyógyszert

állandó, profilaktikus: ha havonta több mint 3 migrénes roham jelentkezik, szükség lehet a folyamatos, több hónapon át tartó gyógyszerszedésre, mely csökkenti a migrénes rohamok gyakoriságát és súlyosságát. Sok esetben szükség lehet többféle gyógyszer kipróbálására is, amíg sikerül megtalálni az Önnek legmegfelelőbbet. Önnek tehát nincs más dolga, a körzeti orvoson keresztül forduljon az ideggyógyászhoz, aki majd a pontos diagnózis felállítása után megtalálja az Ön számára legmegfelelőbb kezelést.

Dr. Póczik Gábor ideggyógyász

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?