Hányszor betegedhet meg?

A fiatal anyák joggal aggódnak, mert eljött a megfázások időszaka. Alighogy kiheverik a gyerekek az egyik betegséget, néhány nap ovi után már megint ágynak dőlnek. Ilyenkor joggal merül fel bennük a kérdés, hogy hány fertőzés normális még ebben a korban?

A 15-20 évvel ezelőtti orvosi tankönyvekben még azt olvashatjuk, hogy évente 10-12, lázzal járó(!), szövődménymentes fertőzés kisgyerekeknél még normális. Ha azt vesszük figyelembe, hogy ezek nagy része az őszre és télre tevődik, akkor nem tekinthető betegesnek, ha egy óvodás vagy kisiskolás gyerek egyik fertőzésből a másikba esik. Ez a közösségbe kerülés természetes velejárója. Annak a jele, hogy a gyerekek ilyenkor tanulják meg, hogyan bánjanak a környezetükben élő vírusokkal, baktériumokkal.

Amit a lázról tudni érdemes…

A vírusok és baktériumok szaporodásához 33-35 Co az optimális hőmérséklet. Ez a test enyhe lehűlésekor alakul ki. Magasabb hőmérsékleten kevésbé tudnak szaporodni, sőt el is pusztulnak. A láz 39-40 C segítségével tehát a szervezet az immunfolyamatok mellett hatékonyabban pusztítja a vírusokat és baktériumokat. Tehát a láz természetes fegyver szervezetünk számára a kórokozókkal szembeni küzdelemben. A test védekező mechanizmusai közül sok a láz hatására indul be.

Mi segít?

Az antibiotikumok és a lázcsillapítók megakadályozzák, hogy testünk maga vegye fel a küzdelmet a betegséggel. Csak akkor érdemes bevetni ezeket, ha a szervezet már érezhetően nem képes megküzdeni a fertőzéssel. Az antibiotikumok csak a baktériumokra hatnak, a sokkal gyakrabban előforduló vírusfertőzésekkel szemben hatástalanok. Ha valaki félelemtől vezérelve minden kis fertőzésnél bead valamilyen antibiotikumot a gyereknek, feleslegesen megterheli a kicsi szervezetét. A szövődmények megakadályozására sokkal alkalmasabb a nyugodt körülmények közötti gondos, figyelmes ápolás! A lázcsillapítók használatával kapcsolatban érdemes tudni, hogy a lázgörcsök gyakoriságát nem csökkenti, mert azok leggyakrabban a láz emelkedésekor vagy csökkenésekor szoktak fellépni. Az emelkedő lázat gyakran csak akkor vesszük észre, amikor már magas. Ha ekkor a gyereknek lázcsillapítót adunk, és nem helyezzük nyugalomba, akkor lemegy a láza, és elevenen tovább virgonckodik. Ez a lázgörcs szempontjából kedvezőtlenebb helyzet, mint a lázas gyerek, aki nyugodtan ágyban fekszik, és meleg teát iszogat; ugyanis érzékszervi és mozgási ingerekkel terheli idegrendszerét. Ha a gyerek stabil általános állapotban van, nincs rajta semmi szokatlan vagy feltűnő jel, tudjuk, hogy a fertőzés góca (torok, hörgők…), akkor 2-3 napig nyugodtan kezelhetjük otthon is. Az így kiállt fertőzésekből sokkal többet tanul a szervezet. Ritkábbá, enyhébbé és szövődményektől mentesebbé válnak a következő betegségek.

A csecsemőkori nátha

A szabad orr a szopás alapfeltétele. A csecsemőkori nátha így komoly betegség! Légszomjjal jár, a szopás (a kizárólagos táplálkozási forrás) nehézségbe ütközik. A légszomj nyugtalanságot kelthet, ami tovább rontja a tüneteket. A panaszok éjjel erősebbek. Az orr ilyenkor „bélszerűvé” (összeérő falúvá, folyadékkal teltté, nyákossá, duzzadttá) válik.

A gyermekkori nátha

Már sokkal kevésbé vészes. Több szakasza van:

nyálkahártya-duzzanat

nyákképződés

gennyképződés.

Legfontosabb a megelőzés: a veszélyeztetett időszakban meleg lábfürdő emelkedő hőmérséklettel (pl. kamillafőzettel vagy 20%-os tujaeszenciával). Kúraszerűen, főleg idegileg túlterheltnek, legyengültnek látszó gyerekeknél esti olajos lábbedörzsöléssel (orbáncfű- vagy mályvaolajjal). Fontos az anyagcsererendszer terhelésének csökkentése (cukor, tej, gyümölcslevek kerülése) és a kellő, réteges öltözködés.

Kezelés heveny esetben: a fent említett meleg teákhoz kakukkfű, vadárvácska is társulhat, kis homoktövis-, csipke- és bodzaszörppel és némi citrommal. Helyi kezelése ugyanúgy történhet, mint a csecsemőknél.

Visszatérő esetben: megelőző eljárásként kúraszerűen alkalmazhatók a meleg lábfürdők gyömbérporral vagy frissen őrölt mustármagliszttel. Nagyobbacskáknál ősztől sajátvér-terápia is szóba jön. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az egészséges életmód alapvető elemeinek (táplálkozás, mozgás, öltözködés, ritmus, nevelés, médiák) megtartása hosszú távon mindenféle szernél hatékonyabb.

Heveny mandulagyulladás

Itt az egyik központi kérdés, hogy streptococcusok okozzák-e, vagy sem. Ezt egy kenetből vett antigén-gyorsteszttel egyszerűen meg lehet állapítani. A gyakorlott orvosi szem ezt látványra és az egyéb tünetek lefolyásából is viszonylag nagy biztonsággal meg tudja mondani. A láz streptococcus-fertőzésnél antibiotikumos kezelésre szinte rögtön, anélkül általában a 4. és 7. nap között múlik el. A rettegett szövődmények ma már nagyon ritkák, és antibiotikummal kezelt gyerekeknél is előfordulhat. Főleg akkor, ha nem tartják be a kellő lábadozási időt, ugyanis az antibiotikum csak a baktériumokat öli meg, de nem állítja le a háttérben álló gyengült immunológiai állapotot. Még az enyhe lefolyású eset után is tapasztalhatjuk néhány héten át, hogy a gyerek sápadt, kissé gyenge, noha az alapos orvosi vizsgálat során semmi különös nem kimutatható. A betegség alatt és után meglehetősen hosszú lábadozási időt (legalább 10 napot) kell hagyni, melynek során kímélő életmódot kell biztosítani a gyereknek.

Az antibiotikum nélküli kezelést különösen azok a szülők igénylik, akiknek gyermeke már többször kapott skarlát vagy tüszős mandulagyulladás miatt penicillint. A visszaesések száma akkor is csökkenni szokott, ha csak néhány nap leforgása után kezdjük el az antibiotikumos kezelést. Jó együttműködés mellett akár teljesen el is hagyható. Ennek feltétele, hogy a családból valaki kellő intenzitással tudja ápolni a gyereket.

Az ágynyugalom 1 nappal a láztalanság utánig, könnyű étkezéssel és kellő folyadékbevitellel kiegészítve kívánatos. Fontos a cukor és a gyümölcslevek elhagyása. Meleg borogatások: citrommal, joghurt és túró 1:1 arányú keverékével, sós krumplival. A teák közül zsálya, zsurlófű, bodza, kamilla, la pacho kéregtea a legjobb, melegen, termoszból iszogatva vagy öblögetve. Öblögetésre még sós vizet vagy grépfrútmagcseppes oldatot (gyerekeknek okvetlenül a nem keserű változatot adjuk!) is használhatunk.

A szerző gyermekorvos

Torokborogatás forró citromlével

Nyákoldó és gyulladáscsökkentő hatású. Egy félbeszelt (vegyszermentes) citromot tegyünk kis tálba, és öntsük le nagyon forró vízzel; vágjuk be több helyen, nyomjuk ki jól (villával rögzítsük, és egy pohár fenekével préseljük szét)! A vegyszerezett citromot citromfacsaróval csavarjuk ki, és levét hígítsuk fel. Egy nem túl vékony pamutkendőt hajtogassunk vagy vágjunk akkorára, hogy a nyakat teljesen befedje, hátul a gerincoszlop tájékát azonban szabadon hagyja. Ezt a kendőt két vége felől a közepe felé tekerjük fel, és mártsuk a forró citromos vízbe! A borogatást olyan forrón, amennyire csak lehet, helyezzük a gégefőre! Lehetőleg gyűrődésmentesen két irányba tekerjük le hátrafelé, és egy gyapjúsállal szorosan rögzítsük!

Az orr szerepe

Mivel az orr, a száj és a garat az a terület, ahol a belső szervezet érintkezik a külvilággal, itt sok nyirokszövet (egy egész gyűrűt képezve) helyezkedik el. Az orr szerepe, hogy a külső levegőt felmelegítse. Néhány centiméteres úton, másodpercek alatt a levegő hőmérséklete akár mínusz 20 fokról is az állandó plusz 34 fokra emelkedik. Nedvességtartalma 90 százalék fölé emelkedik, és messzemenően megtisztul. Ha zavart az orrlégzés, a hideg levegő és a kórokozók szűrés nélkül a szájon át bejutva megbetegítenek.

A gyömbérporos lábfürdő

A gyerek lehetőleg térdig beteszi a lábát egy jó meleg vízzel telt vödörbe vagy szennyestartó műanyag edénybe. Eközben egy kicsi (15-20 cm átmérőjű) edénybe 2-3 dl vizet teszünk, és felforraljuk. Miközben melegszik, kanalanként csomómentesre belekeverjük a gyömbérport. Amikor a víz elkezd forrni, a por pépessé sűrűsödik. Ekkor levesszük a tűzről, és belekeverjük a lábfürdő vizébe. Néhány perc múlva elkezd kimelegedni a gyermek. Amikor viszketni, csípni kezdi a lábát a gyömbér, és megjelenik homlokán az első csepp izzadság, akkor fejezzük be. Meleg vízzel lemossuk a gyömbért, és kis olívaolajjal bekenjük a lábacskát, majd ágyba fektetjük.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?