Már a Volvo is önjáró autókat tesztel

ÖSSZEFOGLALÓGöteborg. Sokak mellett a svéd autógyártó is beszállt az önjáróautós-bizniszbe, épp most próbálgatja Göteborg utcáin tesztautóit.

ÖSSZEFOGLALÓ

Göteborg. Sokak mellett a svéd autógyártó is beszállt az önjáróautós-bizniszbe, épp most próbálgatja Göteborg utcáin tesztautóit. Ha minden jól megy, pár év múlva már forgalomba is kerülhetnek az intelligens gépkocsik.

Egyáltalán nincs már messze az az éra, amikor olyan autók borítják majd el az utakat, amelyeket nem hús-vér sofőr vezet. Pontosabban ez opció marad, de minek ülne bárki is a volán mögé, mikor e helyett megannyi hasznos dolgot csinálhat a gépjárműben. Az pedig majd elvezeti magát. Biztonságosan. És épp ez a lényeg, mert ennek az egész „önjárós autós dilinek” az volt a mozgatórugója, hogy kevesebb baleset legyen az utakon. Egy gép pedig sokkal biztosabban „vezet”, mint egy ember. Ezt már az okosvárosok ideájával és az intelligens közlekedés eszmeiségével átitatott kormányok is beismerték világszerte, mostanra pedig igazából minden gát elhárult az elől, hogy mindenfelé „robotautók” gördüljenek az utakon.

A Google már évek óta teszteli önjáró járművét, ami lassan bevetésre kész, közben pedig megannyi bátor vállalkozás követte ebben az internetes óriást. Többek közt például a Volvo is, amelynek mi kifejezetten örülünk, hiszen a svéd gyártóról úgy hisszük, mindenkinek a „megbízhatóság”, „biztonság” – na jó, ott van még a „drágaság” – jelzők jutnak eszébe, az csak jó, ha egy ilyen autóipari cég is részt vesz a fejlesztésekben. A Volvo másokkal ellentétben viszont még nagyon az elején tart, önjáró autói lényegében az első tesztutakat teszik meg Göteborgban. Nem is kívánják elkapkodni a jármű forgalomba helyezését: azt 2020 környékén látják reálisnak. Mondjuk, az sincs messze, bő 5 év, miközben a Google már lehet, hogy jövőre forgalomba helyezi önjáró járműit. Ez a feltételezés egyáltalán nem alaptalan tekintettel arra, hogy a tesztelést hamarosan befejezik.

Persze, a Volvo is gyorsan összekaphatja magát, gondoljunk csak bele, a svédeknek csak egy karnyújtásnyira van az az Ericsson, amely nagyon is otthonosan mozog az intelligens hálózatokban, az intelligens gépkocsik világában nemkülönben igazából teljesen kézenfekvő, hogy a két cég a svédországi és azon túli intelligens közlekedés megteremtésében együttműködjön.

Mindenesetre az Európai Unió részéről nincs akadálya ennek az egésznek, sőt, széles körben támogatja az intelligens közlekedés megteremtését. Az Unióban akár már 2015-től megjelenhetnek az első hálózatba kötött közúti járművek, amelyek képesek lesznek egymással és az úttesttel is kommunikálni. Két európai szervezet, az ETSI és a CEN már több kapcsolódó szabványt is kidolgozott, amelyek mindezt lehetővé teszik.

Előrejelzések szerint 2020-ig több mint 15 milliárd intelligens eszköz kapcsolódik majd egymáshoz világszerte. Ez azt jelenti, hogy nem csupán az emberek közötti elektronikus kommunikációban, hanem az ipari, valamint a szolgáltatói szektorban is kialakul az olyan típusú intelligens eszközök használatának az igénye, amelyek minden időpillanatban kommunikálhatnak egymással, s egymást irányítják, átalakítva ezzel a végfelhasználók életét és a vállalkozások tevékenységét. (itbusiness.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?