(Forrás: Škoda)
Hogyan tehetjük kényelmesebbé az autós utazást gyerekekkel? – a családterapeuta tanácsai
A nyárhoz hozzátartoznak az autós utazások, akár hosszabb nyaralásra vagy rövidebb kirándulásra indulunk. A kicsik szórakoztatása az ilyen utazások során igazi kihívást jelenthet. Nézzük, milyen tippeket ajánl a családterapeuta!
„Egy autós kirándulás olyan családi élmény lehet, amelyre a család tagjai talán ugyanolyan szívesen emlékeznek majd vissza, mint magára a nyaralásra. Fontos, hogy ne becsüljük alá a felkészülést, és használjuk ki az autós utazás nyújtotta lehetőségeket – vagyis azt, hogy bármikor és bárhol megállhatunk” – vallja Lenka Bittmannová, a Nautis Gyógypedagógiai Központ családterapeutája.
1. Közös tervezés
Ha bevonjuk a gyermekeket az utazási előkészületekbe és a döntésekbe, az azt jelzi számukra, hogy ők is fontosak. Tervezzék meg együtt az útvonalat, keressenek együtt érdekes látnivalókat, amelyeket útközben megnézhetnek. Vannak gyerekek, akiket érdekelhet, hogy milyen államokban fognak megfordulni, vagy hogy hány kilométert fognak megtenni az út során.
Beszerezhetnek a csemetéknek egy útinaplót, amibe szülői segítséggel feljegyezhetik az útvonalat, vagy lerajzolhatják, hogy mit láttak az út során. Ami fontos a sofőr számára, vagyis az utazás előtti elegendő pihenés, ugyanilyen fontos a gyermekek számára is. Gondoskodjanak arról, hogy az egész család kialudja magát az utazás előtt.
2. Passzívan és aktívan
A szülőket az utazás előtt általában az foglalkoztatja, hogy mivel szórakoztassák az út során a gyerekeket, vagy hogy milyen gyakran tartsanak szünetet. Ezt a gyerekek életkorára és érdeklődési körére kell alapoznunk. A közös és az egyéni szórakozás kombinációja ajánlott. Ez lehet passzív hangoskönyv- vagy zenehallgatás, vagy aktív csoportos játék. Szófocival, rejtvényekkel, egyre hosszabb mondatok megismétlésével, különböző színű jelek vagy autók számolásával, különböző szabályok szerinti történetek kitalálásával stb. szórakozhatunk.
3. Interaktív játékok
Lenka Bittmannová családterapeuta szerint jó szolgálatot tehetnek a fejhallgatóval ellátott intelligens ceruzák, amelyek interaktívak, és ezért nagyon vonzóak a gyermekek számára, valamint a különböző rejtvények és játékok vagy művészeti tevékenységek. Ma már számos olyan játék van a piacon, amelyet hosszabb autóutakra terveztek.
4. Mobiltelefonok és táblagépek
A mobilokat és a táblagépeket illetően a szülők véleménye eltérő. A terapeuta azt mondja, hogy ő nem zárná ki az ilyen eszközök használatát. A gyerekek megnézhetik a kedvenc meséjüket, hallgathatják a kedvenc dalaikat. De akárcsak otthon, az autóban is fontos szem előtt tartani, hogy mennyi ideig használják ezeket az eszközöket a gyerekek. A táblagép vagy a mobiltelefon nagyobb vonzerőt jelent a gyerekek számára, mint a szójátékok, ezért ezeket tartalékolja arra az esetre, amikor már minden kötél szakad. Mikor van a megfelelő idő? Amikor a gyerekek fáradtak vagy unatkoznak, és egyre több figyelmet igényelnek. De ne felejtsék el előre megszabni a határokat. Mielőtt mobiltelefont vagy táblagépet adnának a kicsik kezébe, egyezzenek meg velük, hogy mennyi ideig használhatják őket.
5. Szünetek
A szünetek gyakorisága függ a gyerekek életkorától, illetve attól, hogy mennyi ideig bírják ki mozgás vagy WC-használat nélkül. Legkésőbb három óra múltán célszerű megállni egy olyan helyen, ahol a gyerekek futkározhatnak és nyújtózkodhatnak egyet. Motiválhatják őket azzal, hogy ha kibírják három órán keresztül az autóban, a pihenő során egy kis édességet vagy fagyit kapnak.
6. Életkortól függ
A kisebb gyerekek valószínűleg hamarabb kezdenek el unatkozni, ezért gyakrabban kell őket lefoglalni különböző érdekes tevékenységekkel. A felesleges konfliktusok elkerülése érdekében a játékokból vagy elektronikus eszközökből annyit vigyenek magukkal, hogy minden gyereknek jusson.
7. Alvás a kocsiban
Az éjszakai vezetés néha elkerülhetetlen vagy előnyösebb, de előfordulhat, hogy némelyik gyerek nem tud elaludni az autóban. Ilyenkor az utazás rémálommá válik. Általában tanácsos gondoskodni a kényelemről – ergonomikus párna, takaró, kedvenc plüssállat, kedvenc esti mesés hangoskönyv segítségével.
„Az alvást segítheti például a citromfűtea vagy más gyógynövények. Néhány gyermeknek segít a szemmaszk, hogy ne zavarja a fény. Ha a gyerekek otthon nyolc óra körül szoktak lefeküdni, ne hagyjuk, hogy az autóban éjszaka is fent legyenek, hanem próbáljuk meg ugyanabban az időben lefektetni őket” – tanácsolja Lenka Bittmannová.
(autobild.pluska.sk)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.