A szavazási jegyzőkönyvek nyilvánosságra hozataláig és ellenőrzéséig a már kihirdetett venezuelai választási eredmények nem ismerhetők el – jelentette ki szerdán Hanoiban az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy az ellenzék által a nyilvánosságra hozott adatok egészen eltérő eredményt mutatnak, mint a venezuelai Nemzeti Választási Tanács (CNE) által bejelentett számok.
Borrell: A szavazási jegyzőkönyvek ellenőrzéséig a venezuelai választási eredmények nem ismerhetők el
Josep Borrell előző nap, az interneten is közzétett közleményében azt írta: az Európai Unió sürgeti a venezuelai Nemzeti Választási Tanácsot, hogy biztosítson azonnali hozzáférést az összes szavazóhelyiség szavazási jegyzőkönyvéhez. Hangsúlyozta: egy demokráciában a választási eredményeknek ellenőrizhetőnek kell lenniük ahhoz, hogy elismerhetők legyenek.
"Megismétlem, hogy a venezuelai hatóságoknak a szavazóhelyiségek jegyzőkönyveinek független ellenőrzésével szavatolniuk kell a folyamat átláthatóságát és integritását" - fogalmazott a vietnami látogatáson tartózkodó politikus.
Az Európai Unió felszólítja a venezuelai Nemzeti Választási Tanácsot, hogy haladéktalanul biztosítson hozzáférést valamennyi szavazóhelyiség szavazási nyilvántartásához. Amíg a hatóságok nem teszik közzé a jegyzőkönyveket és nem ellenőrzik azokat, a bejelentett eredmények nem ismerhetők fel - jelentette ki Borrell.
Szavai szerint Venezuela és népe évek óta példátlan gazdasági, politikai és társadalmi válságtól szenved. Az EU mindig is kiállt amellett, hogy a válságból kivezető út a választásokon keresztül vezet, és - mint az uniós főképviselő hangsúlyozta - "továbbra is ez a megoldás".
Ezekben a nehéz időkben fontos, hogy a tüntetések és tiltakozások békések legyenek. A biztonsági erőknek biztosítaniuk kell az emberi jogok teljes körű tiszteletben tartását, különös tekintettel a tiltakozás és a gyülekezés szabadságára - tette hozzá közleményében az uniós diplomácia vezetője.
Az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, valamint a világ hét legfejlettebb iparú országának (G7) külügyminiszerei szolidaritásukat fejezték ki Venezuela népe iránt, amely - mint írták - békésen és nagy számban gyakorolta szavazati jogát országa jövőjének alakítása érdekében.
"Rendkívül fontosnak" nevezték, hogy a választási eredmény tükrözze a venezuelai nép akaratát.
"Felszólítjuk az illetékes hivatal képviselőit, hogy teljes átláthatóság mellett tegyék közzé a részletes választási eredményeket, valamint haladéktalanul osszanak meg minden információt az ellenzékkel és a független megfigyelőkkel" - fogalmaztak, majd hozzátették: "önmérsékletre szólítunk fel az országban, valamint békés, demokratikus és venezuelai vezetésű megoldás megtalálására".
A közleményt a Franciaországot, Németországot, Olaszországot, Japánt, az Egyesült Királyságot, az Egyesült Államokat és Kanadát tömörítő G7-csoport külügyminiszterei, valamint Josep Borrell írta alá.
A CNE hétfőn Madurót egy újabb harmadik hatéves ciklusra nyilvánította elnöknek. A hivatalos adatok szerint Maduro 5,15 millió szavazatot (51,2 százalék), míg az ellenzéki Edmundo González Urrutia 4,5 millió szavazatot (44,2 százalék) kapott. Az ellenzék csalást kiáltott és Urrutiát kiáltotta ki győztesnek. Ígérték, hogy ennek bizonyítékát át fogják adni saját számításaik alapján.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.