Vacsorával kezdődik a csata

<p>Az európai parlamenti választásokkal csak az első szakasz zárul le az uniós intézmények átfogó megújításának hónapokig tartó folyamatában.</p>

MTI–HÁTTÉR

A tagországok állam- és kormányfői holnap este munkavacsorára gyűlnek össze Brüsszelben, hogy áttekintsék a választások kimenetelét. Az a feladatuk, hogy a választások eredményeit figyelembe véve személyi javaslatot tegyenek arra, kit válasszon meg az Európai Parlament a unió végrehajtó intézménye, az Európai Bizottság elnöki posztjára, vagyis ki legyen a portugál José Manuel Barroso utóda. A kérdésben egyelőre nem várható döntés, csupán helyzetfelmérés, az álláspontok tisztázása.

A két legnagyobb európai pártcsaládból, a jobbközép néppártból, illetve a szocialisták soraiból Jean-Claude Juncker volt luxemburgi kormányfőt, illetve a német Martin Schulz eddigi EP-elnököt jelölték az európai bizottsági elnöki tisztségre.

Az állam-, illetve kormányfők szintén megvitatják az ukrajnai elnökválasztás fejleményeit. Ha rosszul alakulna a helyzet és sürgős döntést kellene hozni, akkor a találkozó átalakulhat hivatalos tanácskozássá s a „munkavacsorázás” hajnalig is eltarthat. Egyelőre azonban nincs jele annak, hogy például újabb szankciókat hoznának Oroszországgal szemben.

Az új összetételű, immár 751 tagú Európai Parlamentben június elején megalakulnak a pártfrakciók, új frakciót legkevesebb hét tagország legkevesebb 25 EP-képviselője alapíthat (feltehetően ilyen lesz a szélsőjobboldali pártok frakciója).

Június 26–27-én kétnapos csúcstalálkozóra gyűlnek össze Brüsszelben a tagországok vezetői az Európai Tanács keretében. Akkor már lehetséges, hogy a testület európai bizottsági elnököt jelöl, amihez minősített többség kell a tagállamok között. Lehetséges, hogy a csúcstalálkozó résztvevői megnevezik az Európai Tanács új elnökét (a belga néppárti Herman Van Rompuy utódját), valamint esetleg az EU új kül- és biztonságpolitikai főképviselőjét (a brit szocialista Catherine Ashton utódját) is.

Az Európai Parlament július 1-jén tartja Strasbourgban az alakuló plenáris ülését és megválasztja a legfontosabb tisztségviselőket, köztük az EP új elnökét. Július 14. és 17. között újabb plenáris ülésszak lesz, elképzelhető, hogy ekkor már szavaznak az európai bizottsági elnöki posztra előterjesztett jelöltről. Ha sikerül megállapodni, az Európai Bizottság elnöke megkezdheti a testület összeállítását, vagyis a tagállamok EU-biztosjelöltjei között a nekik szánt tárcák. Az EP legkorábban szeptemberben szavazhat az új összetételű Európai Bizottságról. A Barroso-bizottság mandátuma október 31-én jár le.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?