Uniós tagság: magasabb bérek, magasabb árak

Mind több érdekes olvasnivalót kínálnak az uniós csatlakozás részleteit taglaló eszmefuttatások. A közgazdasági egyetem egyik tanszékvezetője egy felmérésükre hivatkozva állítja, hogy a hazai cégek még nincsenek felkészülve az Unió jelentette versenyhelyzetre.

Mind több érdekes olvasnivalót kínálnak az uniós csatlakozás részleteit taglaló eszmefuttatások. A közgazdasági egyetem egyik tanszékvezetője egy felmérésükre hivatkozva állítja, hogy a hazai cégek még nincsenek felkészülve az Unió jelentette versenyhelyzetre. Márpedig ez, belépésünk esetén, a jelenlegi gazdasági szerkezet gyors szétesésével járna.

Élénkül a vita az eurózónába való belépésről. A magyar jegybank alelnöke szerint a 2004-es taggá válás esetén 2010-ben történhetne meg. Az európai jegybank képviselői viszont óvtak az ehhez kapcsolódó makrogazdasági mutatók túlzott hajszolásától. Ugyanez az intézmény havi jelentésében figyelmeztette a tagjelölt országokat, hogy a lakosság jövedelmét tekintve csak nagyon keveset tudtak behozni az uniós államokkal szembeni lemaradásukból. Tájainkon az átlagjövedelem az eurózóna átlagának 40 százalékát teszi ki, ez attól a szinttől is legalább harminc százalékkal kevesebb, amivel Görögország rendelkezett EU-belépése előtt.

A pénzügyminiszter a héten terjesztette a kormány gazdasági tanácsa elé a csatlakozás előkészítésével kapcsolatos gazdasági koncepciót. Ez a jövő évre 40 milliárd koronás költségvetési hiánnyal számol, csak éppen az előzetes becslések szerint a várható hiány ennél 10-15 milliárd koronával magasabb lesz. A tudományos akadémia közzétette régóta várt elemzését az uniós csatlakozás következményeiről. Nem kell drámától tartani, mondják, de azért érdekes változások előtt állunk. A belépés 200 milliárd koronás költségéből 35 százalékot az állami költségvetés, 40 százalékot a magánszféra, 25 százalékot pedig az uniós alapok állnak majd. Az már régóta nyilvánvaló, hogy a legtöbbet a környezet védelmébe kell fektetni, ezután pedig a termelő üzemek következnek, amelyek kénytelenek lesznek alkalmazkodni az uniós szabványokhoz. Az átlagembert leginkább érdeklő árakról és bérekről az akadémiának az a véleménye, hogy 2008-ra a nominálbérek 88 százalékkal lesznek magasabbak a jelenleginél, ezt azonban komoly áremelkedés is kíséri majd: 2006-ig 33 százalékot becsülnek.

Az EU-n belül mindenképpen érdemes figyelni a szervezet Achilles-sarkát képező mezőgazdasági politika reformjával kapcsolatos vitát. Ez a sokéves egy helyben topogás után végre a befejező szakaszba ért és lezárása sokat számít a bővítés szempontjából.

Az integrációért felelős miniszterelnök-helyettes a héten is élt kedvenc frázisával. Ezúttal az új megyei önkormányzatoknak árulta el, hogy csak jó minőségű projektumokkal számíthatnak brüsszeli pénzre. A kassai és az eperjesi megyei önkormányzat egyébként brüsszeli lobbiiroda létrehozását tervezi. Jó lenne, ha példájukat mások (Nyugat-Szlovákia) is követnék.

Idehaza véget ért az eddigi legnagyobb hazai privatizáció. A Szlovák Gázművekben az új külföldi résztulajdonosok átvették az irányítást. Egyelőre a nyugati partnerek emberei jelentek meg, az orosz Gazpromnak két éve van arra, hogy kifizesse a csomagból neki fenntartott részt.

A Horizont károsultjainak még egy hónapjuk maradt, hogy kárigényüket bejelentsék az illetékes kassai bíróságon. Az ezzel kapcsolatban nyilatkozó ügyvéd szerint a végső dátum augusztus 15. A bejelentést az erre szakosodó ügyvédi irodákon keresztül is megtehetik, de mivel az egyik kilencezer ügyfélről számolt be, valószínű, hogy sok horizontos egyedül vág neki a csődeljárás ismeretlen vizeinek. A héten egy újabb nem banki szubjektum függesztette fel a tevékenységét. Az egykoron a Horizont csoporthoz tartozó Proficontnak erre a központi felügyelet adott utasítást, mivel a cégben az előírásokkal ellentétes személycserékre került sor. Ebben a vállalkozói körben első alkalommal történt meg, hogy az állami felügyelet ilyen jellegű megelőző intézkedéshez nyúlt. Érdekes lenne azt is megtudni, vajon miért van a nem banki szubjektumok központja szinte kivétel nélkül Kassán. Mindenestre egy néhány napja hozott bírósági döntés értelmében az egyik első fecske, az ELIA pénzgyűjtő cég tulajdonosa hét évre börtönbe kerül. Ő 1999 végéig 45-70 százalékos kamatot ígérve 107 ügyféltől 24 millió koronát szedett be. Mindössze három év kellett, hogy ezzel az összeggel ebben a bűnözési kategóriában messze a sor végére kerüljön.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?