Újra támadnak a tálibok

Másfél évvel a tálib rezsim megdöntése után egyre nagyobb méreteket ölt a politikai erőszak Afganisztánban, ami nagymértékben nehezíti a stabilitás helyreállítását célzó erőfeszítéseket.

Amerikai sajtóértesülések szerint az erőszak elsősorban az ország déli tartományait, mindenekelőtt Kandahár tartományt és környékét sújtja, amely még ma is a tálibok főhadiszállásának számít. A The Washington Post riportjában egyebek között arról számolt be, hogy az afgán–pakisztáni határ közvetlen közelében, már pakisztáni oldalon, a megbuktatott tálib rezsim korábbi magas rangú vezetői rendszeres találkozókat tartanak, s fegyvereket és pénzt osztanak szét az afgánok körében. A rendkívül szegény körülmények között élő afgánok pedig elfogadják a pénzt, még akkor is, ha nem értenek egyet a tálib mozgalom céljaival és az iszlám tálib értelmezésével, s a pénz fejében vállalják, hogy aknákat telepítsenek a központi afgán hatóságok, illetve az amerikai erők elleni támadások segítésére.

A lap tudósított arról is, hogy meglehetősen gyenge lábakon áll az országban állomásozó amerikai haderő együttműködése azokkal az afganisztáni tartományi vezetőkkel, akiket az Egyesült Államok helyezett a hatalomba épp a tálib mozgalom és az al-Kaida terrorszervezet elleni harc érdekében. A szóban forgó afgán törzsi vezetők többsége hatalmát inkább arra használja fel, hogy terrorizálja a térség lakosságát.

Tálib fegyveresek az elmúlt hetekben több alkalommal is fegyveres támadásokat intéztek az amerikai, illetve a szövetséges haderő ellen, ami egyidejűleg azt eredményezte: a lakosság egyre inkább elégedetlen az Egyesült Államokkal, amiért képtelen megfékezni a terrorizmus terjedését és nem képes garantálni a biztonságot.

Mindeddig eredménytelennek bizonyultak azok az erőfeszítések, amelyek a tálib fegyveres csoportok felszámolását célozták, sőt a tálibok egyre inkább jelen vannak, egyre aktívabbak, elsősorban az ország déli tartományaiban. A The Washington Post értesülései szerint ugyanakkor jelentős pakisztáni támogatásban részesülnek, s a fegyveres támadások mellett hatékony propagandát fejtenek ki a központi kormánnyal és a koalíciós erőkkel szemben.

Ezzel egy időben az Afganisztáni Stabilizációs Erők (ISAF) szóvivője megerősítette, hogy a NATO az előzetes terveknek megfelelően augusztus 11-én átveszi a stabilizációs erők egységei feletti parancsnokságot. Az illetékes közölte azt is, a NATO addig marad Afganisztánban, ameddig szükséges. „Az ISAF jelenlegi mandátuma 2004 júniusig, a tervezett afganisztáni választásokig terjed a bonni megállapodások értelmében, de a NATO kész a stabilizációs erők parancsnokságát biztosítani, amíg ez politikai szempontból szükségesnek látszik” – hangoztatta a szóvivő.

Ugyanakkor utalt arra, hogy az ISAF továbbra sem hajlandó kiterjeszteni az ellenőrzést az ország más térségeire, függetlenül attól, hogy Hamid Karzai afgán elnök a biztonság hiányára hivatkozva már több alkalommal kérte ezt. Az ENSZ-mandátum alapján Afganisztánban tartózkodó stabilizációs erők csak a fővárost, Kabult és környékét ellenőrzik.

A szerző az MTI különtudósítója

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?