Ügynökakták súlya

Ha csak azoknak a személyeknek a nyilatkozatait olvasnánk, akik a két ügynöklista nyilvánosságra hozatala után kínos helyzetbe kerültek, akkor úgy vélhetnénk, hogy legtöbben a csehszlovákiai kommunista titkosrendőrség manipulációinak áldozatai.

Ha csak azoknak a személyeknek a nyilatkozatait olvasnánk, akik a két ügynöklista nyilvánosságra hozatala után kínos helyzetbe kerültek, akkor úgy vélhetnénk, hogy legtöbben a csehszlovákiai kommunista titkosrendőrség manipulációinak áldozatai. Ha viszont Ján Langoš nyilatkozatait tekintjük mérvadónak, akkor egyértelmű a helyzet: az ŠtB valamennyi bejegyzése hiteles. Nyilvánvalóan hihetünk a Nemzeti Emlékezet Intézete (ÚPN) vezetőjének. Azzal a megjegyzéssel, hogy kivétel ezúttal is akadhat, amely erősíti a szabályt.

Példaként csehországi eseteket idézhetünk fel. Miután Prágában közzé tették az ottani névsort, tízezrek lapultak. Néhányan viszont bírósághoz fordultak jogorvoslatért. Jiřina Bohdalová, a neves színésznő és Vratislav Kulhánek, a cseh jégkorongszövetség elnöke sikerrel járt, mert semmilyen dokumentum sem bizonyította, hogy beszervezték volna őket. Kulhánek ügyében a volt titkosrendőr elismerte, hogy egykori társával, az érintett tudta nélkül jegyezték be őt ügynökként. Jogerős ítélettel mindkét felperest törölték a besúgók listájáról.

Valamikor az elmúlt évszázad kilencvenes éveinek a legelején ugyancsak peres úton védte meg becsületét egy, akkor már nyugdíjas szlovákiai magyar újságíró is, akit Leto fedőnévvel egy azóta már megszűnt pozsonyi napilap hozott hírbe. A mostani hazai jogszabály nem ad lehetőséget bírósági fellebbezésre. Érthetően, hiszen az ÚPN csupán a nyilvántartó füzetek hasonmását tette és teszi fel a világhálóra. Ám bárki kikérheti a róla vezetett aktákat, amelyekről csekély illeték fejében, ott helyben fénymásolatokat készíttethet. Ezeket nyilvánosságra hozhatja ő is, a sajtó is. Minden valószínűség szerint saját, egykori jelentéseivel szembesült, s ezek súlya alatt mondott le az egyik SDKÚ-s államtitkár, aki a nyolcvanas években Iglón ügyködött.

Homályos ügy viszont Ján Hirka emeritusz görög katolikus püspök története. Nyilván jóval többen hisznek a sokszor meghurcolt, tizenhét évig a rendszer ellenségeként nyilvántartott személyiség – a tudatos együttműködést cáfoló – nyilatkozatának, mint a tartótiszt egyetlen megmaradt jelentésének vagy az utolsó kelet-szlovákiai bejegyzésnek. Csehországgal ellentétben, nálunk Mečiar országlása óta nem hatályos a lusztrációs törvény. Ezért az ügynökakták révén érintett közéleti tisztségviselők és mások magatartásában elsősorban az említett dokumentumok nyilvánosságra hozatala a megoldás. További lépésükben pedig példamutató a református keresztyén egyházi zsinat állásfoglalása lehet – más vallásúak és világiak számára egyaránt –, amely csendes visszavonulásra szólítja az érintetteket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?