A 2024-es amerikai elnökválasztás végkimenetele hét államban dőlhet el. Országszerte már a választási napot megelőzően több mint 76 millióan adták le szavazatukat, ezek alapján Kamala Harris vezet, de ez semmit sem garantál.
Mikor lesz eredmény és ki lesz a győztes? Harris és Trump fej fej mellett a hajrában
Az utolsó közvélemény-kutatások továbbra is fej fej melletti eredményt jósolnak. Harrist nagyjából 48 százalékpontra mérték, Donald Trumpot pedig 47-re. Nemcsak a hibahatáron belüli kis különbség teszi szinte lehetetlenné, hogy megjósoljuk, ki költözhet a Fehér Házba, hanem az elektori rendszer is.
Elektori rendszer: a győztes mindent visz
Az USA-ban minden államnak a lakosság számának megfelelő elektori szavazata van. Nebraska és Maine kivételével, aki az adott államban a szavazatok többségét megszerzi, az összes elektori szavazatot bezsebeli. Például a népes Kaliforniában várhatóan Harris kap majd több szavazatot, így 54 elektori szavazathoz jut itt. Texasban feltehetően többen választják majd Trumpot, így innen a republikánus jelölt 40 szavazatot visz el, és így tovább. Összesen 538 elektori szavazat oszlik szét az államok között, és az a jelölt lesz az elnök, aki legalább 270 elektori szavazatot szerez.
Az ingadozó államok
Hét államban kérdéses valójában, hogy kihúzza be a győzelmet. Ezek az ún. billegő vagy ingadozó államok tehát kulcsszereplők. Az utolsó felmérések szerint olyan kicsi a különbség ezekben, hogy bizonyossággal nem megállapítható, ki a népszerűbb.
Pennsylvaniában, Nevadában, Michiganben és Wisconsinban is kevesebb, mint egy százalékpont választja el az előzetes közvélemény-kutatás alapján a két jelöltet egymástól. A fennmaradó háromban sem sokkal több, mint egy százalék az eltérés. Érdemes, viszont megnézni, hogyan alakultak a preferenciák az egyes államokban.
Arizona, Georgia, Nevada és Észak-Karolina államban augusztus óta Trumpot mérik kicsivel esélyesebbnek. Michigan, Pennsylvania és Wisconsin államban Harris vezetett augusztus óta. A kampány utolsó időszakában Trump viszont átvette a vezetést Pennsylvaniában.
A hét ingadozó közül Pennsylvania lehet a legfontosabb állam, hiszen itt 19 elektori szavazat gyűjthető be. Meg kell viszont jegyezni, hogy Pennsylvania egészen 2016-ig, Trump megválasztásáig, demokrata többségű volt, sőt Michigan és Wisconsin is. Ha Harrisnek sikerül Biden 2020-as választási eredményéhez hasonlóan győzni ezekben, azzal biztosíthatja az országos győzelmet.
Nem véletlen, hogy a kampány is itt éleződött ki: az utolsó órákban Harris Pennsylvaniában mondott beszédet, Trump Michiganben állt a nyilvánosság elé.
Bízhatunk a közvélemény-kutatásokban?
A közvélemény-kutatások az utolsó két választáson alábecsülték Trump támogatottságát, így van okunk arra, hogy fenntartásokkal kezeljük az előzetes becsléseket.
A 2016-os hibát annak tulajdonították, hogy a választók a kampány utolsó napjaiban gondolták meg magukat, és hogy az egyetemi végzettségű szavazók - akik nagyobb valószínűséggel támogatták Hillary Clintont - felülreprezentáltak voltak a mintákban. A 2020-as hiba okát nem tudták meghatározni pontosan, de valószínűsíthető, hogy a világjárvány és a rekordrészvétel borította a papírformát.
Mikor lehet eredmény?
Mivel hét állam végeredményén fog múlni, hogy ki lesz az Egyesült Államok elnöke, a kérdés az, hogy ezekben az államokban mikor zárnak be a szavazóhelyiségek. Szlovákiai idő szerint:
Georgiában éjjel 1-kor,
Észak-Karolinában fél 2-kor,
Pennsylvaniában 2-kor,
Arizonában, Michiganben és Wisconsinban 3-kor,
Nevadában éjjel 4-kor.
Ez persze nem jelenti azt, hogy azonnal meg is tudjuk az eredményeket. Az előző évek tapasztalatai eltérőek:
2020-ban november 3-án, kedden volt a választás, és Joe Bident csak szombaton lehetett kikiáltani győztesnek. 2016-ban Trump győzelme éjjel, vagyis nálunk reggel kilenckor vált egyértelművé. 2012-ben Barack Obamáról már a választás napján kiderült, hogy behúzta. George W. Bush és Al Gore párharca 2000-ben viszont egy hónapig nem dőlt el.
Mi befolyásolhatja a szavazatszámlalás tempóját?
A levélszavazatok feldolgozása több időt vehet igénybe, különösen, ha ezeket az utolsó napokban adják postára. A szorosnak ígérkező verseny szintén lassíthatja a folyamatot, mert egyes államokban (pl. Pennsylvaniában) ha kicsi a különbség, újraszámlálást ír elő a törvény. De ott vannak a külső tényezők is, mint például az esetleges rendbontások vagy infrastrukturális problémák.
(abcnews/538, bbc, cnn, 270toWin)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.