Tej volt és tej lesz – biztonságos a szlovákiai tej fogyasztása, állítja a tejipar

tehén

A tejtermelők és a tejipar képviselői óva intenek a pasztörizálatlan tejtermékek fogyasztásától, de hangsúlyozzák, hogy az ipari körülmények között hőkezeléssel feldolgozott tejtermékek továbbra is biztonságosak. A farmokra látogatók számát korlátozták, és az is előfordulhat, hogy a gazdaságok területén biztosítanak szállást az ott dolgozóknak.

A Szlovákiai Tejtermelők Szövetsége (SZPM) és a Szlovák Tejipari Szövetség (SMZ) határozottan felszólított minden tejipari szereplőt, hogy szigorúan tartsák be az előírásokat.

Jelen állás szerint a száj- és körömfájás Szlovákiában 7 százalékos kiesést eredményezhet az össztermelésből. Ez azonban Pastorek Sándor, az SZPM elnöke szerint nem lesz érzékelhető jelentősen a boltok polcain. Állítása szerint 2004 óta 800 millió liternél sosem volt kevesebb az előállított tej mennyisége Szlovákiában.

Bár a becsült veszteség 55 millió liter, Marián Šolty, az SMZ elnöke szerint ez még mindig csak a más években szokásos ingadozások határán van, így nem fenyegeti a tejpiacot. Ha viszont további gazdaságokra is átterjed a vírus, akkor az veszélyeztetheti Szlovákia önellátását.

„Jelenleg azon vagyunk, hogy elegendő nyers tehéntejet biztosítsunk a szlovákiai feldolgozóüzemek számára” – tette hozzá Pastorek.

Drágább lesz a tej?

Šolty szerint, ha emelkedik is a tej fogyasztói ára, nem kell óriási növekedéstől tartanunk. Kifejtette ugyanis, hogy az európai tejpiac egésze van meghatározó hatással az ár alakulására, a szlovákiai piac ennek pedig csak egy szegmense.

A spájzolásnak szerinte nincs sok értelme:

Ha például 5 centtel drágább lesz a tej literje, és valaki most 12 litert tesz el a kamrájába, akkor 60 centet spórolt

– fogalmazott, hozzátéve, nem hiszi, hogy ezt reális megtakarításként lehetne értelmezni.

Bár a tejipar képviselői leszögezték sajtótájékoztatójukon, hogy politikától mentesen nyilatkoznak, az árak kapcsán Šolty úgy fogalmazott:

A vaj ára nem függ össze az ország jólétével

– ezzel utalva Andrej Danko (SNS) moszkvai látogatására. A nemzetiek elnöke ugyanis januárban több ízben méltatta Oroszországot, és egy helyi bevásárlással is igyekezett bizonyítani, milyen nagyszerű az élet odaát.

A pasztörizált tejtől nem kell tartani

Más viszont a helyzet a nem hőkezelt tejjel. Pasztörizálatlan tejhez automatákban lehet főként hozzájutni, az állategészségügyi hivatal viszont már ki is adta ezek használatának tilalmát.

Erre azért lehet szükség, mert a nem megfelelően feldolgozott tej fogyasztásával átterjedhet a száj- és körömfájás vírusa az emberre, ezáltal pedig hordozóvá válhat. Az SMZ és az SZPM elnökei mindenkit arra szólítanak fel: 

se automatákból, se más forrásból ne vásároljunk kezeletlen tejet és termékeket.

Šolty azt is elmondta, hogy ezzel szemben a nagy szlovákiai tejüzemek által forgalmazott tej és minden tejtermék pasztőrözött, tehát teljesen biztonságos. Pontosította, hogy az üzemekben a tejet 15 másodpercig minimum 72 Celsius-fokos hőmérsékleten pasztőrözik, és ez elegendő ahhoz, hogy minden kórokozót elpusztítson.

Szlovákiában egyébként nagyjából 13 ezer szarvasmarhatartó gazdaság van. Azonban csak 320 nagyobb, amelyek a szlovák tej nagy részét adják.

Ha kell, ott alszanak a farmokon

Az állattenyésztők lényegesen korlátozták a külső szolgáltató személyzet látogatásait a telepekre. Az üzemek területére pedig csak az alkalmazottak mehetnek be. Ezzel igyekeznek csökkenteni a fertőzés esélyét a tejtermelők és feldolgozók, hiszen a detrekőcsütörtöki (Plavecký Štvrtok) farmra is ember által került be a vírus.

Még a futárok sem jöhetnek 

– nyomatékosította Šolty a korlátozást. Elmondása szerint a gazdák már most is saját tartálykocsikat biztosítanak a megfejt tejnek, hogy a külső cégek tartálykocsijaira ne legyen szükség. A tejszállító járművek pedig csak fertőtlenített gázlókon keresztül jutnak el a tejüzemekbe. Maga a munkafolyamat a rendszeres fertőtlenítés miatt bonyolultabbá vált, de a dezinfekciós berendezések beszerzésével nincs gond.

Pastorek egyúttal megerősítette, hogy egyes telepeken már nem engedik haza az ott dolgozókat éjjelre sem. Ez az eljárás még nem általánosan elterjedt, de több mezőgazdász már előkészíti farmjait egy ilyen megoldásra.

A gyakorlatban olyasmit tud elképzelni, hogy a munkások egy-két hetet töltenének el az adott telepen, majd más dolgozók vennék át helyüket a következő intervallumban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?