Hazai országos nyertesei is vannak a magyarországi TUDOK-nak, a szlovákiai fordulót Szencen szervezik meg

TUDOK 25-felhívás
SZENC |

Ifjú kutatók jelentkezését várják a TUDOK szlovákiai fordulójára, amelyet január végén, egy héttel a magyarországi verseny előtt tartanak Szencen. Az idei tanévben az SZMPSZ Pozsony-Szenc Területi Választmánya, illetve a szenci alapiskola vállalta a szervezést.

Az elmúlt években több szenci vagy környékbeli diák jutott be vagy nyerte meg a Tudományos Diákkörök Kárpát-medencei Konferenciáját, ezért a XXV. évfolyam szlovákiai fordulóját Szencen tartják január 31-én a Szenczi Molnár Albert Alapiskolában. Matus Mónika, az intézmény igazgatója hangsúlyozta, szívügyüknek érzik a TUDOK-ot, hiszen rengeteg okos, művelt, nagyszerű diák és tutor van itt, a Felvidéken is, akik megérdemlik, hogy kutatásaikat megmutassák Magyarországon is a döntőben. Úgy véli, a szlovák nyelvű versenyeken nincs egyszerű dolguk a magyar diákoknak, ha például kémia, környezetvédelem vagy más témákban kell helytállniuk, a szakkifejezések miatt.

Fődíjas diákok is vannak

A TUDOK konferenciát a Felvidéki Mentorprogram közvetítésével honosította meg Szlovákiában Szanyi Mária, aki mintegy húsz éve szervezi a Kincskeresők – helyi értékeket kereső diákok konferenciáját. Az ottani résztvevőkből tudott javasolni olyan kiemelkedő munkákat, amelyek sikeresek lehettek a magyarországi TUDOK-on is. „Fődíjas lett többek között Máté Julianna a csetneki csipkével, de Henzel Dániel meteorológus is a TUDOK-ban mutatta be első meteorológiai kutatásait. Volt diákunk, Németh András is kétszer lett fődíjas, Straňák Emma a biológiai kutatásaival vett részt kétszer is a konferencián, Vojtek Lili kétszer különdíjas, egyszer második helyezett lett, Korpás Lilla nyelvészeti kutatásával jutott el a konferenciára. Az iskolánk diákjai tehát aktívan bekapcsolódtak a diákköri konferenciába" - tájékoztatta az Új Szót Matus Mónika. A Covid19 járvány miatt két év kimaradt, illetve utána a korai határidő miatt nem volt elég jelentkező a magyarországi forduló előtt. 

Idén sikerült úgy megegyezni a szervezőkkel, hogy minden határon túli fordulót, vagyis a vajdaságit, az erdélyit és a felvidékit is január végén szervezzük meg, és minden résztvevőnek december 15-ig kell beküldenie a jelentkezést. A felvidéki forduló egy héttel a magyarországi regionális fordulók előtt lesz 

– mondta el az Új Szónak Matus Mónika. 

Kifejtette, azért jó részt venni a konferencián, mert minden iskolában vannak olyan gyerekek, akiknek középiskolás korukra kialakul egy jó értelemben vett mániájuk, egy téma, egy kedvtelés, egy tantárgy, amit nagyon szeretnek és kiemelten érdeklődnek iránta. Az internet segítségével még behatóbban tudnak ezzel foglalkozni. 

Gyakran többet tudnak egy adott kérdésről, mint a pedagógusaik, csak nem látják át kellőképpen a témát, nem rendszerben gondolkodnak, ezért mindenképpen mentori segítségre van szükségük, hogy a szükséges háttértudás is meglegyen. Így olyan képesség alakulhat ki ezekben a gyerekekben, amelyben kiemelkedőek tudnak lenni és meg tudják mutatni a tehetségüket, tudásukat a konferencián, véli Matus.

A másik nagyon fontos hozadéka a konferenciának, hogy megtanulják a mai tudományos élet követelményeit, ugyanis 10 perces előadáson kell bemutatniuk, mit kutattak, mit fedeztek fel, mit tanultak, mit hoztak létre 

– magyarázta az igazgató. 

A TUDOK konferencia résztvevőinek prezentációt kell készíteniük és azt elő kell adniuk a nézők előtt. A jelenlévő cégek, egyetemek képviselői így fel tudják fedezni őket és a későbbiekben mentorálással tudják segíteni a fejlődésüket, kibontakozásukat. A konferencián jelenlévő zsűritagok olyan kérdéseket tesznek fel, amelyekből kiderül, hogy valóban az adott téma jelenti-e a diák számára a legtöbbet. 

Az eredményes résztvevők a Balatonra mehetnek nyaralni

A konferencia eredményes résztvevői a Balatonnál szervezett tudományos táborba mehetnek nyaralni, ahol alkalmuk van a hasonló érdeklődésű kortársaikkal találkozni, eszmét cserélni, közösen kibontani az őket foglalkoztató kérdéseket. Matus Mónika szerint a gyerekek ezekben a táborokban azért tudnak kitárulkozni, mert tudományos szinten tudnak beszélgetni hozzájuk hasonló gyerekekkel, amire az iskolájukban nagy valószínűséggel nincs lehetőségük. 

Olyan közösség alakul ki a TUDOK által, amelynek tagjai látnak egy célt maguk előtt, látják, mi lehet belőlük, ehhez mentori, tutori és esetenként anyagi támogatást is kapnak, így segíti őket abban, hogy tudóssá váljanak.

 A Szenczi Molnár Albert Alapiskola igazgatója hozzátette, az iskola egykori tanulóinak, akik részt vettek a TUDOK korábbi konferenciáin, meghatározta életét ez az élmény. Ezért is tartja fontosnak, hogy mindazok a felvidéki diákok, akik valamilyen témában jeleskednek, lehetőséget kapjanak arra, hogy kibontakoztathassák tehetségüket, ami talán rejtve maradna a tudományos konferencia nélkül. A Tudományos Diákkörök XXV. Kárpát-medencei Konferenciája részletes leírása, a jelentkezés feltételei a www.kutdiak.hu weboldalon olvashatók.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?