Fico és az Európai Unió - politikai ellenfelei szerint az orosz tévének adott interjú hitelteleníti a kormányfőt az Unióban (TASR-felvétel)
Petíció, felháborodás, de csend is övezi Fico orosz interjúját
Új szintet hozott a szlovák-orosz kapcsolatokba Robert Fico miniszterelnök videós interjúja a Rosszija 1 állami tévécsatornán. Miután a kormányfő felmondta az oroszbarát paneleket, összeveszett egy nagykövettel és petíció is indult ellene. Más szereplők azonban hallgatnak.
A tavaly szeptemberi kormányváltás után egyértelműnek tűnt, hogy Fico másként kezeli majd Oroszországot, mint a szlovák diplomácia az ukrajnai orosz inváziót követően. Az orosz nagykövetség körüli embargó feloldódott, a kormányfő pedig több alkalommal is hangsúlyozta, hogy az Európai Uniónak közelednie kéne Oroszország felé az értelmetlen szankciók fenntartása helyett.
Fico ugyanakkor a múlt héten átlépett egy olyan határvonalat, amit korábban senki, beleértve a Moszkvával kimondottan közeli kapcsolatokat ápoló magyar kormány: európai uniós kormányfőként videóinterjút adott egy orosz televíziónak, miközben a beszélgetés fél órája alatt maga mondta fel a legfontosabb orosz kommunikációs paneleket.
Furcsa körítés
Amennyiben a hosszabb kínai úton tartózkodó Fico gesztust akart gyakorolni Oroszország felé, azt nagyon szokatlan módon tette meg. A Rosszija 1 csatornán megjelentetett interjút a kormányfő előzetesen nem vezette fel és a facebookos oldalán is csak azután jelent meg a felvétel, hogy a cseh idnes.cz portál észrevette a beszélgetést az interneten. Fico beszélgetőtársa, Olga Szkabejeva országos szinten ismert televíziós személyiségnek számít, de a műsora nem a legnézettebb és nem is a legnépszerűbb politikai jellegű adás az országban. Jiří Just, a Moszkvában élő cseh politológus és publicista pedig arra mutatott rá, hogy az orosz médiában és nyilvánosságban sem kapott kiemelt szerepet a kormányfő nyilatkozata, a puszta híradáson túl nem foglalkoztak az interjúval és annak várható következményeivel. Egyes feltételezések szerint az interjút a korábban első EP-képviselőként Oroszországba látogató Ľuboš Blaha szervezhette le, de az is elképzelhető, hogy Fico más, alternatív csatornákon keresztül kapott megszólalási lehetőséget.
Az orosz fél részéről tapasztalható viszonylagos csend azért is nehezen érthető, mert a szlovák kormányfő egyáltalán nem fogalmazott meg kritikát Moszkva felé.
Fico többek között kijelentette, jövőre hajlandó részt venni orosz meghívásra a Győzelem napja évfordulójának megünneplésére – Orbán Viktor júliusi oroszországi látogatása után másodszor történne meg, hogy egy uniós kormányfő felkeresi az országot az ukrajnai orosz invázió megindítását követően. Fico kijelentette emellett, hogy az uniós szankciók nem működnek, az orosz-ukrán békekötést 2022 áprilisában pedig csak Nagy-Britannia mereven elutasító magatartása torpedózta meg. A szlovák kormányfő egy látványos gesztust is tett Oroszország felé, mikor kijelentette, Ivan Konyev marsall (aki egyébként központi szerepet vállalt az 1956-os magyar forradalom leverésében is) szobrot érdemelne Szlovákiában az ország felszabadításáért.
Hangosak és csendesek
Míg Oroszország látványosan nem ölelte a keblére Ficót az interjú kapcsán, az ellenzék és néhány nyugati állam részéről annál hangosabbnak bizonyult az akció kritikája. Fico a szlovákiai diplomáciában nagyon szokatlan módon konfliktusba keveredett például Nigel Baker brit nagykövettel. Baker az interjú nyilvánosságra kerülése után a Twitteren megjelentett üzenetében „sajnálatra méltónak” nevezte, hogy Fico megjelent a szankciós listán is szereplő Szkabajeva műsorában és kifejtette, hogy a béke elérésének leggyorsabb módja Oroszország Ukrajnából való kivonulása. Fico egy videóban reagált a nagykövetre: abszudnak nevezte, hogy a követ kommentálja a médiamegjelenéseit, kiállt a szuverén szlovák külpolitika mellett, valamint egyenesen kijelentette, hogy Szlovákia nem Nagy-Britannia gyarmata.
Ukrán részről hivatalos reakció nem érkezett az interjúra, mindössze Olekszij Goncsarenko parlamenti képviselő szólította fel a szlovák kormányfőt arra, hogy költözzön át Moszkvába.
A szlovák-ukrán kapcsolatok egyébként is ambivalensek: mindössze egy nappal a Fico-interjú előtt Volodimir Zelenszkij ukrán elnök még átutazott Kassán, hogy a helyi repülőtérről jusson el a leggyorsabban Kárpátaljára, ráadásul Fico egy korábbi találkozón kijelentette, Szlovákia feltétel nélkül támogatja az ukrán uniós csatlakozást. A két országnak a gáztranzit, a villamosenergia-szállítások és a kereskedelmi célú fegyverüzletek kapcsán is van egymással tárgyalnivalója.
Petíció és felháborodás
A Fico-interjú a legnagyobb port a belpolitikában kavarta, hiszen a kormányfő lépése felrúgta a korábbi külügyi stratégiát és szembemegy az ellenzék ukránbarát, nyugatpárti irányultságával is. Jaroslav Naď (Demokraták) volt védelmi miniszter szerint Fico a lépéssel alaposan befeketítette Szlovákia külföldi hírnevét, egy hasonló interjút egyetlen más demokratikus ország miniszterelnöke sem engedhetett volna meg magának.
Az elmúlt időszakban ismét aktivizálódó Igor Matovič egyenesen „kollaboráns görénynek“ nevezte Ficót az interjú kapcsán, Michal Šimečka (PS) pedig óriási szégyenként jellemezte a beszélgetést. A Magyar Szövetség nem kommentálta az interjút.
Aktivizálódott több közéleti személyiség is: hétfőn került nyilvánosságra az a petíció, melynek a szerzői szerint Fico propagandatelevízióban való szereplése átlépett minden határt. A petíciót jegyző aláírók és közéleti személyiségek névsorában megtalálható magyar részről Szigeti László és Hunčík Péter, a szignókat a szervezők folyamatosan gyűjtik az interneten. Ami biztosnak tűnik, hogy a beszélgetés a kormányfő értelmezésében beleillik abba a „négy égtáji politikába”, melyet szeptemberben hirdetett meg Peter Pellegrinivel és a külügyminisztériummal karöltve. A kínai útról hamarosan hazatérő Fico Peking mellett Moszkvának is gesztust gyakorolt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.