A családfán közel négy hónapon át dolgoztak, néhány nap múlva bárki megcsodálhatja
Hamarosan bemutatják a Mailáthok családfáját a királyhelmeci múzeumban

Közel négy hónapnyi munka után elkészült az az egyedi alkotás, amely több méteres nagyságban, a királyhelmeci Regionális Mailáth József Múzeumi Tárlat falán mutatja be a Mailáthok családfáját. Az alkotás Cap György perbenyiki író és Mailáth-kutató, valamint Nagy Enzo Zoltán festőművész közös munkájának a gyümölcse.
A Királyhelmectől mindössze néhány kilométerre található Perbenyikben a tizenkilencedik-huszadik században igencsak nagy szerepet betöltő Mailáthok története szorosan összefonódik az Osztrák-Magyar Monarchia politikai és kultúrális eseményeivel. Az 1867-ben aláírt osztrák-magyar kiegyezés, amely Ferenc József koronázásához is vezetett, mérföldkő volt a perbenyiki család életében. A kiegyezés célja az volt, hogy a magyarok és az osztrákok egyenjogú partnerként lépjenek fel, ami minden egyéb mellett a Mailáth család politikai kapcsolatait is befolyásolta.
A család tagjai jelentős szerepet játszottak a monarchikus rendszeren belül, hiszen Ferenc Józseffel is közvetlen kapcsolatban álltak. A legmagasabb császári kitüntetést is megkapták, így például az Aranygyapjas Rendet.
– közölte lapunkkal Pakosta Andrea, a múzeumot is működtető Bodrogközi és Ung-vidéki Kulturális Intézet igazgatója. Elmondása szerint a kutatói munka során számos név és összefüggés került előtérbe. A falra felfestett családfában az újonnan felfedezett ágak is bemutatásra kerülnek.
Az esemény tehát nem csupán a múlt felelevenítése, hanem egyúttal a család identitásának megerősítése is, ami a magyar történelem és kultúra szempontjából is nagy jelentőséggel bír.
– fogalmazott a kulturális intézet igazgatója, hozzátéve:
A családfán természetesen nem tudtuk mindenkit feltüntetni, de az eddig ismeretlen ágakból is felkerült egy-egy családtag. A legrégebbi évszám egészen az 1600-as évekig nyúlik vissza. A kutatási munkálatok egyébként a Mailáthok történelmével évek óta aktívan foglalkozó Cap Györgynek köszönhetők, a falon látható festmény pedig Nagy Enzoe Zoltán bodrogközi festőművész munkáját dicséri
A nagyméretű családfa bemutatójára május 20-án, délután ötkor kerítenek sort, melyen a Pécsről érkező grófi leszármazottak is részt vesznek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.