Nyugodt és stresszmentes estéken érdemes böngészni az internetes hírportálokat, mert saját magáról is sok mindent megtudhat az ember. És mert mindenkit ez a téma érdekel a legjobban, az emberek általában saját bajaikra keresnek orvosságot.
Tudományosan a stresszről
A brüsszeli kimutatás elég aggasztó. Az unióban minden második munkavállalót komoly stresszhatások érik, ezek a dolgozók gyakrabban betegszenek meg, látszólag ok nélkül romlik a teljesítményük, később a mun?kahelyi konfliktusok szív- és érrendszeri betegségek, magas vérnyomás, gyomorfekély kialakulásához vezethetnek.
Új munkahelyen dolgozom, a beilleszkedési fázisnál tartok, igyekszem felmérni a lehetőségeket, megtalálni a helyemet, kiismerni a kollégákat. Kezdek rájönni, mit lehet és mit nem, mennyit bírok el a hátamon, és mi az, amit le kell raknom. A munkahelyi stressz gyorsan megtalált, pedig nem adtam meg az új lakcímem. Másféle stressz ez, mint ami előző állásomban gyötört. Naná, hiszen mások a feladatok, a környezet, a viszonyok és a visszajelzések is. A hipertóniától ugyan nem félek, mivel vérnyomásom évek óta vészesen alacsony, – olyannyira, hogy a családtagok körbecsodálnak, hogy lám, ilyen is van – a munkahelyemen azonban nemrég felbukkant ez a probléma, és bizony az egész kollektíva hangulatát befolyásolja a tény, valaki közülünk vélhetően a munkahelyi stresszből kifolyólag kényszerül élete végéig vérnyomáscsökkentő gyógyszereket nyelni. Az illető férfi. A kutatók szerint viszont a nők sokkal érzékenyebbek, és gyakrabban is betegszenek meg a munkahelyi stressz miatt, amely többnyire kölcsönhatásban jelentkezik a depresszióval. Nos, mostanában gyakran vagyok szomorú, kedvetlen, fásult, erőtlen, fejfájós.
A kutatók szerint feszültségoldó technikaként gyakori a dohányzás és a mértéktelen evés-ivás. Ez stimmel, mindhárom önpusztító kényszertevékenység jellemző rám. De optimista vagyok, mert azt is megtudtam, hogy az Európai Bizottság keretmegállapodást javasolt a szakszervezeteknek és a munkáltatói szövetségeknek, azzal a céllal, hogy felhívják a figyelmet a munkahelyi stressz veszélyeire. Konkrét megelőző eszközöket javasolnak, például kollektív szerződést, különböző ajánlásokat, iránymutatást, magatartási és etikai kódexet, kommunikációs eszközöket, jobb munkaszervezést és munkakörülményeket. A tagállamoknak három évük van, hogy kidolgozzák a saját megoldásaikat. Addig meg lábujjhegyen is kibírom…
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.