Losonc Városi Múzeuma a karácsonyi szünet idején az állandó kiállítások mellett két aktuális tárlatot is kínál a látogatóknak. A múzeum kiállítóterében a Nógrád és Podolin régió népi subáit csodálhatják meg az érdeklődők. A zsinagógában eközben egy interaktív, a repülésnek és repülőgépeknek szentelt kiállítás folytatódik.
A múzeumban népi subák, a zsinagógában pedig repüléstörténeti kiállítás várja a látogatókat
A losonci Városi Múzeum kiállítótermében még november végén nyílt meg a subakészítők munkásságának szentelt tárlat, Kušnierske denníky (Subakészítők naplói) címmel, amelyet a múzeum, a Herencsvölgyből származó etnográfussal, Lukáš Jurčóval együttműködésben hozott létre.
"Ez a kiállítás a kissé elfeledett subakészítő mesterségekről és mesterekről szól. Olyan eredeti subákat mutatunk be, amelyeket a régiók mesterei készítettek, némelyik több mint 100 éves"
- részletezte Andrea Moravčíková, a múzeum vezetője tájékoztatott.
"Látható itt egy nagy bunda is, amelyet Michal Lukaj készített 1915 körül. Az egyik legérdekesebb darab egy női esküvői suba Túrmező (Turie Pole) településről. Ez egy gazdagon díszített, ornamentális suba, amelyet hajlított tűvel hímeztek"
- tette hozzá Moravčíková.
A város lakói és látogatói felkereshetik a losonci zsinagógát is, ahol egy oktató jellegű kiállítás mutatja be a repülés és a repülőgépek történetét és jelenét. A kiállításon megtekinthetők léghajók, az első és második világháborús repülőgépek modelljei, utasszállító repülőgépek, valamint a repüléstörténet egyik leggyorsabb repülőgépének, a Lockheed SR-71 Blackbirdnek a modellje is.
"A tárlat része interaktív elemeket is tartalmaz, például kipróbálhatják, hogyan emel a pilóta egy repülőgépet. Nagy attrakció a giroszkóp, amely a pilóták túlterhelésre való kiképzésére szolgál"
- emelte ki Moravčíková.
A zsinagógai kiállításon bemutatnak egy Minimax nevű repülőgépet is, amelyet 1994-ben építettek.
"Ez egy egyszemélyes, ultrakönnyű repülőgép, amelyet Nógrádban készítettek. A repülőgép ma is működőképes, és télen is képes repülni"
- mondta Moravčíková.
A repülőgépet Ladislav Beer tervezte, és Karol Mičko orvos képviselte vele Szlovákiát az ultrakönnyű repülőgépek első világbajnokságán.
(TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.