Több diktátor sírja okozott problémát

Francisco Franco spanyol diktátor – akinek a hamvait rövidesen elszállítják a Mad-rid melletti Elesettek Völgyé-ben levő mauzóleumból – mellett a történelem több más jelentős, ám zavaró politikust is ismer, akik haláluk után megosztották a közvéleményt.1953-ban bekövetkezett halálakor Joszif Sztálin

Francisco Franco spanyol diktátor – akinek a hamvait rövidesen elszállítják a Mad-rid melletti Elesettek Völgyé-ben levő mauzóleumból – mellett a történelem több más jelentős, ám zavaró politikust is ismer, akik haláluk után megosztották a közvéleményt.

1953-ban bekövetkezett halálakor Joszif Sztálin szovjet diktátort a moszkvai Lenin-mauzóleumban temették el. 1961-ben maradványait a desztálinizáció jegyében egy szerényebb sírba helyezték át a Kreml közelében. Sírhelye továbbra is zarándokhely a sztálinizmus híveinek.

Nicolae Ceausescu román diktátort és a feleségét, Elenát őrizetbe vették, rövid úton elítélték, és 1989. december 25-én kivégezték egy Bukaresthez közeli laktanyában. Attól tartva, hogy a sírjukat meggyalázzák, a kivégzést követő éjszaka hamis nevet viselő fejfák alá temették el őket, később rávésték a keresztekre az ő nevüket is. Az elmúlt években a politikai osztály kiváltotta csalódás miatt egyre nő Romániában a kommunizmus iránti nosztalgia. 2018 januárjában Ceausescu számos csodálója gyűlt össze a bukaresti Ghencea temetőben levő vörös márvány sírjánál születése 100. évfordulóján.

Enver Hodzsa kommunista vezető 1985-ben halt meg, miután 40 éven át irányította Albániát. Piramis formájú síremléket akartak neki építeni Tirana központjában, de végül nem oda temették, hanem nemzeti hősként a Mártírok temetőjébe. A kommunizmus bukása után Enver Hodzsát 1992-ben exhumálták, és egy köztemetőben helyezték végső nyugalomra Tirana egyik elővárosában. A piramis, amely egykor kultúrház volt, ma romokban áll.

A forradalom idején, 2011 októberében meggyilkolt Moamer el-Kadhafi líbiai vezetőt a sivatagban temették el egy titkos helyen vallási szertartással. „Ezzel a döntéssel akarták megakadályozni, hogy a hívei búcsújáró helynek tartsák a sírját” – indokolta a lépést annak idején egy líbiai katonai vezető, aki szerint „úgy jártak el, mint Adolf Hitler esetében”. A náci diktátor holttestét a szovjetek a berlini bunkerében elkövetett öngyilkossága után eltüntették.

Az Irakot 1979 óta vezető Szaddám Huszein diktátort 2003-ban fogták el az amerikai katonák a búvóhelyén, majd börtönbe vetették. 2006. december 30-án emberiesség ellen elkövetett bűncselekmények miatt kivégezték. Holttestét abba a mauzóleumba temették el, amelyet még saját maga építtetett a szülőfalujában, a Tikrít melletti Audzsában. Az építmény sokáig volt a rokonai és a hívei gyülekezőhelye, de 2014 táján titokzatos körülmények között romba dőlt. Egyesek az iraki légierő esetleges támadását, mások pokolgépes robbantást emlegetnek. Nem tudni, hogy a holttest jelenleg hol nyugszik.

Etiópia utolsó császárának, Hailé Szelassziének a maradványait 1992 februárjában találták meg és emelték ki egy addisz-abebai tömegsírból, ahová az 1974-es forradalom vezetői vetették. A titokzatos körülmények között elhunyt Négust végül 2000 novemberében temették el egy addisz-abebai templomban a császári család tagjainak jelenlétében. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?