Közgazdász került az orosz hadsereg élére

Andrej Belouszov

Vlagyimir Putyin újraválasztott orosz elnök a védelmi minisztériumban az elmúlt 15 év legnagyobb átszervezésére szánta el magát. Ez furcsa lépésnek tűnhet, tekintve az orosz hadsereg ukrajnai sikereit. Első ránézésre az orosz gazdaság is hasonlóan jól teljesít. Ez utóbbi az utóbbi pár negyedévben évi mintegy 5 százalékkal növekedett, hasonlóan gyorsan, mint a kínai gazdaság. 

Vannak országok, amelyek a GDP-növekedés terén remekelnek. Ez eddig elsősorban Kínára volt érvényes. Bár a gazdasági össztermék növekedését jellemzően kulcsfontosságú gazdasági paraméterként tartják számon, vannak kockázatai, melyekről főleg Kína tudna beszélni. 

Néhány napja Hugh Hendry, egy befektetési alap volt menedzsere a Bloomberg gazdasági hírportál podcastjában rámutatott pár hiányosságra. Példaként két olyan várost hozott fel, ahol ha híd épülne közöttük, csökkenne a köztük lévő szállítási idő, ami pénzügyi és időmegtakarítást eredményezne. Ha ezek gazdag amerikai városok lennének, akkor a beruházás értéke elérné a pozitív nettó időértéket, amelyet a projektből származó pozitív pénzforgalom hoz létre. Ha viszont ugyanez a híd két szegény kínai város között jönne létre, akkor a híd gazdasági haszna minimális lenne. A hídból származó megtakarítás olyan kicsi lenne, hogy a beruházás nettó időértéke negatívvá válna. Ha az állam megépítené a hidat, ezzel ugyan növelné a GDP-t, de a pénzt nem okosan fektetné be, és a projekt után nagy adósságot hagyna maga után, amely a beruházásnak köszönhetően sem térülne meg. A pénzáramlás negatív lenne. 

Hasonló elv érvényes az orosz gazdaságra is. A hadiipar lett az orosz GDP-növekedés motorja, de a fegyvergyártás nem eredményezi jólét növekedését. Éppen ellenkezőleg, az ország egyre több olyan árut állít elő, amelyeknek minimális az élettartamuk. Gyorsan megsemmisülnek, és semmivel sem járulnak hozzá a jövőbeli tőkeképzés és a gazdaság későbbi növekedésének támogatásához. Éppen ellenkezőleg, a három műszakos munkával a fegyvergyárak kiszipolyozzák a munkaerőt a hazai gazdaságból. Másoknak a hadseregbe kell bevonulniuk, és így kevesebb ember dolgozik, hogy ténylegesen növekedjen a gazdaság. A termelés korlátozott, de a kereslet magas marad. Az infláció ezért emelkedik, és jelenleg közel 8 százalékos. A hatalmas állami kiadások miatt a nyugati inflációval ellentétben az oroszországi infláció nem rövid életű. 

Oroszország jelenleg a GDP 6,6 százalékát költi fegyverkezésre, ami több mint százmilliárd dollárt jelent. „Ez a helyzet különös figyelmet igényel” – magyarázta a védelmi miniszteri poszton történt változásokat Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. 

Egy évvel ezelőtt az infláció Oroszországban alig több mint 2 százalék volt. Az ukrajnai háború sokkal hosszabb, mint azt a Kremlben két évvel ezelőtt bárki is tervezte. Ezért a konfliktus menedzselésén változtatni kell! Ezzel magyarázható, hogy az orosz elnök a lojális, de nem túl jó képességű védelmi minisztert, Szergej Sojgut egy olyan közgazdászra cserélte, aki idáig egy napot sem töltött a hadseregben. Az új tárcavezető Andrej Belouszov, a miniszterelnök helyettese és Vlagyimir Putyin régi gazdasági tanácsadója lett. Ennek több oka is van. Belouszov technokrata, workaholista, az állam erős szerepvállalásának fontosságát hangoztatja, és a háborús gazdaságot a tervgazdaság szemszögéből kívánja irányítani. Logisztikai szempontból a hadviselés során számos hiba történt, de nem ez az orosz hadsereg egyetlen problémája. A múlt hónapban a titkosszolgálat letartóztatta Timur Ivanovot, a védelmi miniszter helyettesét, és korrupcióval vádolták meg. A bürokrácia és a rossz irányítás mellett a korrupció is aláássa az orosz katonai sikereket. Ezek azok a problémák, amelyeket Belouszov a védelmi minisztérium teljes átvilágításával megpróbál majd orvosolni. 

A legnagyobb kihívást a Nyugat számára talán Andrej Kolesznyikov szavai jelentik. „Belouszov kinevezése annak a jele, hogy az orosz gazdaság háborús gazdasággá alakul át” – mondta a moszkvai Carnegie Endowment for International Peace egyik vezető munkatársa. Oroszország esetleges ukrajnai győzelme geopolitikai, pénzügyi és katonai szempontból egyaránt katasztrófát jelentene a Nyugat számára. Ukrajna támogatására jelentősen kevesebbet fordítanak annál, mint amennyit a többi NATO-tagállam felfegyverzésére költenének abban az esetben, ha hirtelen szemben találnák magukat egy fékevesztett orosz katonai gépezettel. Oroszország katonai kiadásai a hidegháború csúcspontja alatti szintet közelítik meg. Ez azzal a veszéllyel jár, hogy az orosz gazdaság nem lesz képes megbirkózni ezekkel a kiadásokkal. Másrészt az orosz gazdaság jelenleg sokkal erősebb és stabilabb, mint a hidegháború alatt volt. Ha az olajár nem omlik össze, akkor egy ideig aligha számíthatunk nagyobb problémákra. Éppen ezért mostantól közgazdász irányítja az orosz hadsereget, akinek a legfőbb feladata, hogy egy elhúzódó katonai konfliktus gazdasági kockázatát minimálisra csökkentse. 

A szerző a Trend gazdasági lap főszerkesztője

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?