TALLÓZÓ

OSZTRÁK SAJTÓ
Nagy teret szenteltek a tegnapi osztrák lapok a schengeni nyitásnak, részletesen beszámolva nemcsak a határsorompók lebontása alkalmából rendezett ünnepi eseményekről, hanem arról is, hogy az átlagemberek életére miként hatnak a változások.

OSZTRÁK SAJTÓ

Nagy teret szenteltek a tegnapi osztrák lapok a schengeni nyitásnak, részletesen beszámolva nemcsak a határsorompók lebontása alkalmából rendezett ünnepi eseményekről, hanem arról is, hogy az átlagemberek életére miként hatnak a változások. A Der Standard című liberális lap úgyszólván az egész számát a schengeni csatlakozás jegyében állította össze. Az újság megszólaltatta Esterházy Péter magyar írót, aki arról beszélt, hogy aki Kelet-Európában él vagy élt, annak mindig összerándult egy kicsit a gyomra a határ szó hallatán. Szerinte a szabadságot, az egységes Európát a hétköznapi dolgokon, például a közös pénzen keresztül lehet megtapasztalni. Természetes reflexnek nevezte, hogy az ember mindig fel- vagy kifelé néz. „Még mindig abszolutizált pillantással tekintünk a Nyugat felé. A határok megszű?nésével, a közös pénz használatával ez is megváltozik” – mondta. Úgy ítélte meg, hogy a határőrzés felszámolásával több lehet a közös Közép-Európában. „Eddig léteztek fizikai akadályok. Például meg kellett állni a határokon, aminek persze nyoma maradt a fejekben, a szívekben is...” – vélekedett. Beszélt arról is, hogy talán gyorsan követik egymást az események, egyszerre ez így sok – mintha az ember saját árnyéka után futna. Az ember már azt sem tudja, hol él, most már határok sincsenek... A kérdés az, hogy mindez nacionalizmushoz vagy regionalizmushoz vezet – fejtette ki. A Die Presse vezércikkében kiemelte, hogy a schengeni övezet kibővülésével „nem pusztán az utazás szabaddá válását ünnepeljük, hanem Közép-Európa újjá?születését”. A szabad mozgási lehetőséggel életre kelt, ami eddig csak papíron létezett.

NÉPSZAVA

Aránytalanul soknak tartotta a rá hárított közfeladatokat, ezért kiszállt a kormányzati negyed projektjéből a Demján Sándor nevével fémjelzett TriGránit-csoport – írta információkra hivatkozva a tegnapi Népszava. Ezzel jelentősen késhet a Nyugati pályaudvar szomszédságába tervezett beruházás, mivel a szerdára kidolgozott településrendezési szerződés tervezete szerint a Westend City Center második ütemét építő Pólus Holding Zrt.-nek kellett volna megvalósítania az infrastrukturális fejlesztések nem kis részét. A lap értesülése szerint a Demján Sándor nevével fémjelzett társaság 8 milliárd forintot szánt azokra a fejlesztésekre, amelyeket a közfeladatok közül át kellett volna vállalnia, ám számításaik szerint a szerdai fővárosi egyeztetésre előkészített szerződéstervezetben az összeg 20 milliárd forintra szökött föl. A cégcsoportnak kellett volna gondoskodnia a Ferdinánd híd lebontásáról és helyére az alagút megépítéséről. Az ő dolguk lett volna a Podmaniczky utca kiszélesítése. A négyoldalú szerződésben 3,5 milliárd forintot vállalt volna a kiadásokból a kincstár.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?