TALLÓZÓ

THE NEW YORK TIMES
Az Egyesült Államokban az abortusz és a fogamzásgátlás körül évek óta zajló csatározásban újabban a gyógyszertárak is részt vesznek. Illinois államban egyenesen kormányzói rendelettel kellett kötelezni a gyógyszerészeket, hogy receptekre adják ki a fogamzásgátlókat.

THE NEW YORK TIMES

Az Egyesült Államokban az abortusz és a fogamzásgátlás körül évek óta zajló csatározásban újabban a gyógyszertárak is részt vesznek. Illinois államban egyenesen kormányzói rendelettel kellett kötelezni a gyógyszerészeket, hogy receptekre adják ki a fogamzásgátlókat. Erre azután került sor, hogy egy chicagói patikus valláserkölcsi okokra hivatkozva nem volt hajlandó kiadni két nőnek a tablettákat. Elrettentésképpen ezután az egész Osco gyógyszertári hálózatot beperelték. Egész Amerikában nő azoknak a gyógyszerészeknek a száma, akik nem adják ki a fogamzásgátlókat. A helyzet különösen vidéken és azokban a falvakban súlyos, ahol csak egy patika működik, és a nőknek kevés az alternatív lehetőségük. Sokaknak csak az abortusz marad, az is nem hozzáértő kéztől, mert sok orvos tagadja meg a művi terhesség-megszakítást. A protestáns fundamentalistákon kívül támogatást kapnak az elnöki pártból is. Annak egy honlapján ugyanis arra biztatják a szülőket, hogy neveljék szexuális absztinenciára gyermekeiket, mert ez az egyetlen eszköz a terhesség, az AIDS és a nemi betegségek elkerülésére.

RZECZPOSPOLITA

Bíróság elé kell állnia az egykori lengyel államtanács még élő öt tagjának, akik 1981. december 13-án aláírásukkal szentesítették a tábornokok nyomására kihirdetett hadiállapotot. A Nemzeti Emlékezet Intézetének (IPN) ügyészei szerint az egykori kommunista rezsim funkcionáriusai a rendelet alírásával megsértették az érvényben lévő alkotmányt és túllépték hatáskörüket is. Ha a bíróság elfogadja az IPN ügyészeinek véleményét, a négy egykori funkcionáriusra akár háromévi szabadságvesztést is kiróhatnak.

DIE WELT

XVI. Benedek pápa nem csinált titkot abból, hogy a náci idők ifjúsági szervezetének, a Hitlerjugendnek a tagja volt, illetve hogy részt vett a háborúban. 1941-től kezdve, 14 évesen egy papi szemináriumot látogatott, ekkoriban a tagság a Hitlerjugendben kvázi kötelező lett. „Nehéz volt, mert a tandíj mérséklését, amire igencsak rá voltam szorulva, összekötötték azzal, hogy járok-e Hitlerjugendbe” – mondta még évekkel ezelőtt. Joseph Ratzinger tanulót 1943-ban légvédelmi feladatokra osztották be, amelynek során egy repülőgépmotorokat előállító BMW-üzemet kellett védenie társaival a légitámadások ellen. Ratzinger többször is elmondta, hogy egyetlen lövést sem adott le. 1944-ben az osztrák–magyar határra vezényelték őket, ahol aknákat telepített. Később meg tudott szökni, és amerikai fogságba került.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?