A Sportingtól érkező Rúben Amorimra óriási feladat vár a mélyponton lévő manchesterieknél
Most vagy soha! – így kapott új edzőt a Manchester United
2013 óta csodára vár a Manchester United. Egy menedzserre, aki legalább nyomokban emlékeztet Sir Alex Fergusonra, akivel lehet álmodozni, aki a legsötétebb órák után végre megmutatja a felkelő nap sugarait, és aki meg tudja nyerni a szíveket mind az öltözőben, mind a lelátón.
Tizenegy sikertelen év után most a portugál Rúben Amorim szerződtetésével újabb remény ébredt.
Nincs olyan Manchester United-szurkoló, aki ne sírná vissza Sir Alex Fergusont. Még az se elképzelhetetlen, hogy a legendás skót szakember 82 évesen is képes lenne arra a teljesítményre, amire utódai: az MU ugyanis az elmúlt 11 és fél évben egy Európa-ligát, illetve két-két FA-kupát és Ligakupát nyert. Bajnoki címet egyet sem.
Ez a szűkölködés pedig nem volt jellemző a csapatra a Ferguson-éra alatt, hiszen akkor 13 Premier League-cím, 5 FA-kupa, 4 Ligakupa-, két Bajnokok Ligája- és egy KEK-diadal is összejött (a többi aprólékról nem is beszélve). És ki tudja, mi történik, ha 2013-ban a menedzser nem jelenti be visszavonulását? Egykori játékosa, Patrice Evra szerint a klub magának köszönheti mindezt, mert nem teljesítette a kérését. A 81-szeres francia válogatott balbekk egy októberi podcastben azt állította, Ferguson összekülönbözve a klubvezetéssel döntött inkább a visszavonulás mellett.
„Életem egyik legszomorúbb napja volt, amikor Ferguson bejelentette a visszavonulását. Nem sírtam, de sokkos állapotban voltam. Két héttel korábban bevitt az irodájába és azt mondta: »Patrice, nézd meg azokat az embereket, azt hiszik, hogy visszavonulok. Még tíz évig itt leszek, de több Bajnokok Ligáját kell nyernünk.« Majd elárulta, hogy Cristiano Ronaldo 99 százalékban beleegyezett a visszatérésbe, és Gareth Bale is jönne. 200 millió fontra volt szüksége, a klub pedig nem volt hajlandó megadni neki”
– nyilatkozta.
Azt a kétszázmilliót azóta többszörösen elszórta a klub, de se edzők, se játékosok terén nem tudott olyat húzni, hogy visszatérhessen a csúcsra.
Pedig jött az Evertont magasba emelő honfitársa (David Moyes), portugál (José Mourinho) és holland sztáredző (Louis van Gaal, Erik ten Hag), közönségkedvenc játékosból kinevelt menedzser (Ole Gunnar Solskjaer) és a modern német futball keresztapjának tartott filantróp (Ralf Rangnick), csak éppen a sikerek kerülték el az Old Traffordot.
Ehhez a névsorhoz csatlakozik most Rúben Amorim, aki nem beilleszkedni szeretne, hanem kiemelkedni. Csodát tenne, amire a Sportingnál már képes volt. Csak éppen a portugál és az angol futball között van némi különbség.
Edzőként igazi villámkarrier
Persze Amorimot sem kell félteni, sok mindent átélt már játékosként és edzőként egyaránt. Az 1985. január 27-én született középpályás a profi pályafutása nagy részét a Belenensesnél (2003–2008) és a Benficánál töltötte (2008–2017), utóbbinál összesen tíz trófea, köztük három bajnoki arany megnyerésében vállalt részt.
A válogatottban felemásan teljesített, az már csak felfogás és hozzáállás kérdése, hogy féiig üres vagy félig tele pohárnak tekinti a 2010 és 2014 közötti 14 mérkőzését. Hiszen kevés lehetőséget kapott, de ez is elég volt ahhoz, hogy ott legyen, sőt egy-egy alkalommal szerepelne is a 2010-es, valamint a 2014-es világbajnokságon.
Edzőként egyből egy mestert keresett magának, és 2017–18-ban egy szezont Diego Simeone stábjában dolgozott, de aztán úgy érezte, saját lábra kellene állnia, ehhez pedig tanulás, papír, majd vezetőedzői munka szükségeltetik. 2018-ban az akkor harmadosztályú, jelenleg élvonalbeli Casa Piánál vállalt munkát, de edzői licenc híján nem meccselhetett.
Őt azonban ez nem zavarta, ám miután meccs közben taktikai tanácsokat osztogatott, feljelentették, a portugál szövetség pedig egyrészt a csapatot büntette pénzbüntetéssel és pontlevonással, másrészt Amorimot eltiltotta és egy évig nem regisztrálhatták edzőként. Ugyan egy héttel később a büntetését felfüggesztették, ő annyira berágott, hogy csapot-papot ott hagyott, mondván, ilyen bugyuta szabályok miatt ne büntessék már meg a klubot.
Így utólag lehet, ez a közjáték is kellett ahhoz, hogy beinduljon a biznisz, 2019 szeptemberében ugyanis a Braga alkalmazta, igaz, csupán a B edzőjeként. Nagyszerűen teljesített, tizenegy meccsen nyolc győzelmet aratott csapatával, így amikor december végén a klub kirúgta Ricardo Sá Pintót a nagycsapattól, őt kérték fel. Ott 13 tétmérkőzéséből 10-et megnyert (mindet az élvonalban), és máris lecsapott rá a Sporting.
A lisszaboniak 2020. március 4-én szerződtették, a kivásárlási záradék miatt 10 millió eurót is kifizették érte (nem véletlen, hogy a szakember szerződésébe ők is belevették később ezt a kitételt, azaz gyakorlatilag a Manchester United most visszafizeti ezt az árat).
A Sporting a 2020–21-ben – 2002 után először – bajnok lett, majd egy ezüstérem és egy negyedik helyezés után tavaly újra a legjobbnak bizonyult. Emellett 2021-ben és 2022-ben behúzta a Ligakupát is, Amorim pedig igazi sztár lett, hiszen kilencszer is a hónap menedzsere, 2021-ben és 2024-ben pedig a szezon edzője lett.
Milyen rendszer alkalmas a PL-hez?
A portugál szakember nemcsak hazájában, de Angliában is felhívta magára a figyelmet (alaposan monitorozhatja a PL az ibériai menedzsereket, mert Amorim immáron a hetedik portugál tréner lesz az élvonalban), így tavasszal a Liverpoollal és a West Ham Uniteddel is hírbe hozták, sőt, állítólag a Manchester United is gondolkodott benne. Azóta pedig a sajtó folyamatosan azt szajkózta, hogy ideális utódja lenne Pep Guardiolának, már ha a spanyol jövő nyáron távozna.
Ami érdekes, hogy állítólag a Liverpool és a ManUnited is azért hátrált meg, mert a 39 éves tréner a Sportingnál elsősorban a 3–4–3–as rendszert alkalmazta (néha ebből kiindulva próbálkozott a 3–4–1–2-es és a 3–5–2-es verzióval is). Ezt pedig se a ’Pool, se az MU nem érezte a magáénak, mondván, mit kezdene ez a szakember egy évek óta négyvédős felállással játszó csapatnál?
Így aztán előbbi helyen Jürgen Klopp helyére jött Arne Slot, a másik helyen pedig inkább rábólintottak Erik ten Hag maradására.
Hogy mostanra mi változott? Taktikai téren semmi, csak éppen a kilátástalan teljesítménnyel valamit kezdeni kell, és ehhez inkább építkezzen nulláról egy vadonatúj szakmai stáb, semmint szenvedjenek tovább a posványban.
Így aztán négy hónap elteltével a United-vezetők összeültek, hogy megvitassák, érdemes-e változtatni. Az INEOS knightsbridge-i központjában tartott végrehajtó bizottsági ülésen október 8-án egy készenléti tervet dolgoztak ki arra az esetre, ha Ten Hag alatt nem javulnának az eredmények. A kívánságlista élén Amorim állt, ebben pedig az új szezonban nyújtott teljesítmény is hozzájárult: a hazai Szuperkupa-vereség óta (ahol 3–0-ról kapott ki 4–3-ra a Portótól) egy PSV elleni 1–1 rondított csak bele a győzelmi szériába.
Portugál edzők a Premier League-ben
José Mourinho (Chelsea, ManUnited, Tottenham). Sikerek: 3x PL-győztes, 1x FA-kupa, 4x Ligakupa, 1x Európa Liga, 3x év edzője
Nuno Espirito Santo (Wolverhampton, Tottenham, Nottingham. Sikerek: 4x hónap edzője
Marco Silva (Hull, Watford, Everton, Fulham)
André Villas-Boas (Chelsea, Tottenham). Sikerek: 2x hónap edzője
Bruno Lage (Wolverhampton). Sikerek: 1x hónap edzője
Carlos Carvalhal (Swansea).
Most vagy soha!
Egy hete röppent fel a hír, hogy a ManUnited annyira akarja Amorimot, hogy kifizetné érte a 10 millió eurós kivásárlási záradékot, csak jöjjön mihamarabb. A felek gyors egyeztetése során kiderült, a tréner valóban menne Manchesterbe.
„A szezon elején már jeleztem az elnöknek, történjen bármi, ez volt az utolsó szezonom a Sportingnál. A szezon elkezdődött, nagyszerűen teljesítettünk, és jött az angol ajánlat. Mondtam, rendben, jövő nyáron térjünk rá vissza. Erre azt a választ kaptam, most vagy soha. Három napom volt, hogy olyan döntést hozzak, ami gyökeresen megváltoztatja az életemet”
– nyilatkozta Amorim.
Miután szerződésében a 10 millió eurós kivásárlási ár mellett 30 napos felmondási idő is szerepelt, áthidaló megoldás kellett. A Sporting azt kérte, hogy a Manchester City elleni BL- és a Braga elleni bajnoki rangadón még maradhasson, ezt állítólag a manchesteriek plusz egymillió euróval még megtámogatták. A vége tehát az lett, hogy november 11-én csatlakozik új klubjához.
Ami a stábot illeti, a portugál ragaszkodott hozzá, hogy kipróbált és megbízható emberei elkísérjék Manchesterbe. Ennek ismeretében valószínű, hogy Emanuel Ferro, Adelio Candido és Carlos Fernandes is ott lesz mellette. Jorge Vital kapusedző szerepvállalása kérdéses, mert a klub a nyáron kinevezte Jelle ten Rouwelaart, aki jól dolgozik a kapusokkal, különösen Andre Onanával. És még ott van Ruud van Nistelrooy is, aki eddig Ten Hag segítőjeként dolgozott, majd két meccsre beszállva eddig veretlen megbízott menedzserként, és miután szerződése 2026-ig szól, nem feltétlenül távozna.
„Nagyon motivált vagyok, hogy itt maradjak, és segítsem a klubot”
– mondta Van Nistelrooy. Hogy Amorim szorít-e neki helyet, nem tudni, mindenesetre lehet, a szurkolók felé szép gesztus lenne, ha az egykori közönségkedvencet nem tenné lapátra.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.