Kínával óvatosnak lenni jó lesz

Robert Fico Kína

Robert Fico régi álma teljesül éppen: egy nagy kormány és vállalkozói delegáció élén utazott Kínába. A kínai partnerek nem fukarkodtak a vörös szőnyeggel és a többi diplomáciai cicomával, és a szlovák kormányfőt maga Hszi Csin-ping elnök is fogadta. Hogy Kína mennyire szeretett volna Szlovákia kedvében járni, azt jól jelzi, hogy a kínai elnök a kínai–szlovák kapcsolatokat stratégiai partnerség szintjére emelte, és a két kormány egy sor együttműködési nyilatkozatot írt alá. Robert Fico kínai látogatását az év legfontosabb politikai látogatásának nevezte, és főleg a gazdasági együttműködés megerősítésében lát nagy lehetőségeket. 

Azt szögezzük le, hogy Kínába politikai látogatásra utazni nem bűn, az elmúlt néhány évben nagy európai gazdaságok vezetői is megfordultak Pekingben, akik szintén hozták magukkal a vállalati szféra képviselőit. Gondoljunk Kínáról bármit is, ez a világ második legnagyobb gazdasága, és a világ legnagyobb fogyasztói piacával rendelkezik. A kínai vállalatok egyre több high-tech iparágban rendelkeznek erős globális piaci pozícióval, a zöld technológiák terén egyenesen világelsőnek számítanak. 

Ezzel együtt azonban azt is észben kell tartani, hogy Kínát az Európai Bizottság már egy ideje stratégiai riválisként tartja számon, és az európai iparágak képviselői gyakran panaszkodnak arra, hogy a kínai versenytársak nem fair módon versenyeznek. Éppen ezért fontos lenne tudni, hogy a szlovák kormány milyen egyezményeket is írt alá a kínai féllel. Az egész látogatás azonban elég titokzatosan zajlik, a kormánygépbe egy újságíró sem kapott meghívást. Egy ilyen szintű látogatásnál ez meglepő, és csak azzal magyarázható, hogy a kormány kontrollálni akarja a látogatásról kikerülő híreket, melyeket csakis a kormányhivatal és az egyes minisztériumok szociális hálózatokon lévő fiókjain keresztül terjeszt. Így a látogatásról csak azt tudjuk meg, amit a szlovák kormány szeretne, a kínai média is csak a kínai kormánypropaganda által jóváhagyott információcsomagot terjeszti. 

Robert Fico mindig is pragmatikusan tekintett Kínára, és érezhető, hogy szeretne olyan módon Kína felé nyitni, mint a szomszédos Magyarország, mely az Orbán-kormányok alatt fokozatosan a kínai befektetések központjává vált. Ezek Szlovákiában is kezdenek megjelenni, az éppen épülő kínai tulajdonú Volvo autógyár tekinthető az első nagy befektetésnek. Nagyok a várakozások a kínai Gotion vállalat akkumulátorgyárával szemben is, mely szintén a legnagyobb zöldmezős beruházások közé fog tartozni. A helyi lakosok egy része ugyan hangosan ellenzi az akkumulátorgyár építését, de Robert Fico egyenesen Kínából jelentette be, hogy a gyártelep építése 2025 nyarán biztosan elkezdődik. A kínai autógyártók be akarnak törni az európai autópiacra, ezért a Közép-Európában kiépített autóipari ellátási láncok rendkívül vonzóak számukra. 

A kínai befektetéseknél sokkal ellentmondásosabb téma a kínai vállalatok részvétele a nagy infrastrukturális projektekben. A szlovák kormánynak nagy tervei vannak ezen a téren, legyen szó a Kárpátok alatt vezető alagútról vagy a vasúti infrastruktúra felújításáról. Itt azonban érdemes különösen óvatosnak lenni, mert a kínai infrastrukturális projektek több országban is bonyodalmakat okoztak. Lengyelországban ismételt késések miatt végül felbontották az autópályát építő kínai céggel kötött szerződést, Montenegróban pedig a Kína által épített és finanszírozott autópálya csaknem adósságválságot okozott. Érdemes ezért komolyan megfontolni, hogy milyen szerződést írunk alá a kínai vállalatokkal, mert Kína rendkívül pragmatikus partner, mely nagyon keményen a saját hasznát követi. Reménykedjünk ezért, hogy óvatosak leszünk a kínai finanszírozású infrastrukturális projektekkel, és elkerüljük az esetleges adósságcsapdákat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?