Washingtonból jelentjük: érezhető volt a hangulatváltás Trump győzelme után

trump
Washington |

Ezekben a percekben is zajlik a november 5-i amerikai elnökválasztás utáni szavazatszámlálás, azonban nem kérdés, hogy az Egyesült Államok 47. elnöke Donald Trump lesz. Hogyan fogadták a régi-új elnök visszatérését a polgárok, és milyen volt a hangulat egy olyan városban, ahol a hagyományoknak megfelelően ezúttal is a demokrata jelölt, Kamala Harris győzött? Erről is kérdeztük Bendarzsevszkij Antont, aki jelenleg Washington D.C.-ben tartózkodik.

A cikkből kiderül
  • Miért tekinthető Washington D. C. egyfajta buboréknak;
  • Megvalósult-e a legrosszabb forgatókönyv, amitől tartottak;
  • Mi miatt veszített Harris, mivel állította a saját oldalára a választókat Trump;
  • Mit vár az amerikai közvélemény és a sajtó Donald Trump második elnöki ciklusától;

Bendarzsevszkij Anton biztonságpolitikai szakértő, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója néhány nappal a voksolás előtt érkezett az Egyesült Államokba.


Demokrata buborék

„Washington D. C. egyfajta buborékot képez, mivel nem tartozik a billegő államokhoz, amelyek végül eldöntik a választás kimenetelét. Itt, ahogy a múltban, úgy most is, egyértelmű demokrata győzelemnek lehettünk tanúi. Emiatt a republikánusok mondhatni el is engedték a kampányt a régióban” – magyarázta a biztonságpolitikai szakértő, aki arra is rámutatott, hogy ez a logika az amerikai választási rendszer sajátosságaiból indul ki.

Mivel a republikánusok pontosan tudták, hogy Washington D. C. hagyományosan a demokraták bázisa, így nem várhatnak támogatást, ezért pénzt sem áldoztak a helyi szavazók meggyőzésére. Nem zajlott tehát európai értelemben vett kampány, hiányoztak a plakátok, de az események is.

A voksolást megelőző napokban szinte semmi nem utalt arra, hogy az országban napokon belül fontos eseményre kerül sor

– jegyezte meg Bendarzsevszkij Antont.

A konkrét jelölt felé történő eltolódást az is igazolja, hogy míg a repülőtéren Donald Trumphoz köthető szuvenírek is kaphatóak voltak, addig Washinton D. C. belvárosában már csak Kamala Harris portréjával díszített tárgyakat árultak.

anton

„Az említett D. C. »buborékból« fakad az is, hogy a helyi eredményvárók többségén résztvevők is Harris győzelmében reménykedtek. Az egyik partnerintézetben ugyan zajlott egy jobboldali konzervatív összejövetel is, amire magam is benéztem, de a pubban, ahová később betértünk, valamint a hotel lobbijában is Kamala Harris szimpatizánsai voltak többségben” – összegezte az Új Szó kérésére tapasztalatait Bendarzsevszkij, aki a helyszínen követte végig a választási éjszaka eseményeit.

Nagyon érezhető volt a hangulatváltás az este második felében. Kezdetben úgy tűnt Harris áll jobban, majd jött egy fordulat, és gyakorlatilag hirtelen az összes csatatérállam vörösre váltott, így a hangulat is borús lett.

Elmaradtak a zavargások

Bár a demokrata jelölt támogatói számára vereséggel zárult az este, Washington D. C.-ben végül nyugalom honolt. Annak ellenére, hogy a szavazást megelőző napokban a legrosszabb forgatókönyvre és erőszakos cselekményekre készültek, az éjszaka végül nyugodtan telt.

Tartottak attól, ha szoros eredmény születik, és az egyik vagy a másik oldal nem ismeri el a vereségét, akkor zavargásokba torkollhat a helyzet. Mivel azonban a győztes személye gyorsan egyértelművé vált, erre nem került sor

- mondta Bendarzsevszkij, aki képletes úgy írta le az óvintézkedéseket, hogy a Fehér Ház környékén látott lezárt boltok és bedeszkázott üzletek arra emlékeztették, amikor „az ember egy apokaliptikus filmet néz”.

A kudarc oka ismert, a siker titka azonban még nem 

Bár Bendarzsevszkij Antont helyi idő szerint röviddel 8 óra után értük utol, sikerült megtudunk tőle, hogyan reagált az amerikai sajtó és a közvélemény az eredményekre. A biztonságpolitikai szakértő szerint a demokrata oldalon már elindult a bűnbakkeresés.

„A sajtó egy része szerint Joe Biden a felelős Kamala Harris vereségéért. Az elméletüket azzal magyarázzák, hogy Harris pozíciója eleve ingatag volt, mert túl későn szállt be a versenybe, Joe Biden pedig végig ott állt mögötte, így képtelen volt kellő távolságot tartani tőle” – mondta Bendarzsevszkij, aki külső szemlélőként úgy véli, az, hogy Trump szinte az összes választói csoportnál javítani tudott a pozícióján, arra enged következtetni, hogy Harris kampányában vagy a demokraták utóbbi néhány éves ténykedésében csúszott el valami.

Bár Harris kudarcát sikerült rendkívül leegyszerűsíteni, Trump sikerének titka már jóval bonyolultabb kérdés. Abban pedig a legtöbb amerikai médium álláspontja is egységes, hogy Trump sikerének nincs konkrét receptje

– mutatott rá a biztonságpolitikai szakértő.

A sajtótermékek egy része szerint kiválóan működött Trump „Tegyük újra naggyá Amerikát!” mozgalma, mások azonban a rossz gazdasági helyzettel magyarázzák a régi-új elnök győzelmét.

Megjósolhatatlan jövő

Mivel a választások eredménye már ismert, így a polgárok és a sajtó is igyekszik a jövőbe tekinteni, azonban nehéz dolguk van.

„Amíg nem tudjuk, kiket jelöl Trump az olyan kulcsfontosságú pozíciókba, mint a külügyminiszteri tisztség, nehéz megjósolni, hogy milyen irányvonalat kíván követni második ciklusában” -közölte Bendarzsevszkij Anton.

Az amerikai választás az elektorok szavazatai alapján dől el, így az európai polgárokban felmerülhet a kérdés, mégis miért van értelme voksolni Amerikában. Bendarzsevszkij ennek kapcsán arra emlékeztet, hogy az USA-ban azért van érvényben az elektori rendszer, mivel egy föderációról van szó, az egyes államok pedig rendkívül ragaszkodnak a jogaikhoz. Annak köszönhetően, hogy minden állam meghatározott számú elektort állít ki a választók is azt érzik, hogy a véleményük képviseltetve van a nagypolitikában is.

Akkor működik jól egy demokratikus társadalom, ha az emberek hisznek benne. Amennyiben a polgárok megbíznak benne, nem tudják elképzelni, hogy manipulációra kerülhet sor. Ez pedig olyan felhatalmazást ad az egész rendszernek, ami egyrészt jó, másrészt pedig nehezen megreformálhatóvá teszi az egészet

– magyarázta Bendarzsevszkij, hogy miért nem került még sor a választási rendszer módosítására.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?