Régen a gyerekek hangyákat figyeltek meg, és kavicsokkal játszottak, ma viszont inkább otthon töltik az időt, és a televízió vagy számítógép képernyője előtt ülnek. Ez a természetes tudatosság eltűnéséhez vezet. Kutatások szerint azok a gyerekek, akik rendszeresen gyakorolják a tudatos jelenlétet, jobban tudnak koncentrálni, kevésbé impulzívak, és hatékonyabban kezelik a stresszt. A tudatosság különösen hasznos lehet a szorongás, ADHD, depresszió, poszttraumás stressz zavar és egyéb egészségügyi problémák esetén is. Megmutatjuk, hogyan taníthatja meg gyermekének egyszerű és játékos gyakorlatokkal, hogy a jelen pillanatra figyeljen, uralja érzelmeit, valamint ellenállóbbá váljon a stresszel szemben.
Gyermekeknek szóló gyakorlatok a tudatos jelenlét eléréséhez: Segítenek a stressz és az érzelmek kezelésében

A tudatos jelenlét (mindfulness) azt jelenti, hogy itt és most éljük meg az életet. Ez egy mentális edzés, amely segít megalapozni a jelen pillanatban való elmerülést. Alapelvei közé tartozik a kíváncsiság, a türelem, az elfogadás, a nyitottság, az ítélkezésmentesség, az elvárások elengedése és a kedvesség. A mindfulness segítségével jobban kezelhetjük a stresszes helyzeteket, szabályozhatjuk érzelmeinket, és nagyobb kontrollt szerezhetünk gondolataink felett.
Minden szülőnek fel kell készítenie a gyermekét az élet kihívásaira. Mivel előre nem lehet megjósolni, milyen akadályokkal kell majd szembenéznie, érdemes megtanítani neki a tudatos jelenlétet. Ezáltal olyan érzelmi és szociális készségeket sajátíthat el, amelyek később segítenek neki. A gyerekek nap mint nap találkoznak stresszes helyzetekkel, amelyek szorongáshoz, elégedetlenséghez és akár az érzelmi és fizikai egészségük romlásához is vezethetnek.
A tudatos jelenlét előnyei
A tudatos jelenlét célja, hogy tudatosságot, odafigyelést és kíváncsiságot vigyen a gyermekkel való interakciókba. Egy tudatos szülő figyel arra, ami történik, és nem hagyja, hogy az érzelmek eluralkodjanak rajta. A gyerekek a tudatos jelenlét gyakorlásával megtanulják szabályozni érzelmeiket, kezelni a stresszt, erősíteni a lelki ellenálló képességüket, növelni a koncentrációs képességüket, és pozitív énképet alakítanak ki.
A tudatos jelenlét gyakorlása a következő előnyökkel jár a gyermekek számára:
- Jobb memória
- Önkontroll
- Jobb tanulmányi eredmények
- Csökkent stressz-szint
- Erősebb immunrendszer
- Magasabb önértékelés
- Mentális jólét
- Jobb impulzuskontroll
- Nagyobb együttérzés
- Jobb konfliktuskezelési készségek
Gyakorlati példák
A tudatos jelenlétet (vagy éberséget) mindenki gyakorlással sajátítja el, miközben aktívan alkalmazza azt a mindennapi tevékenységei során. Számos gyakorlási technika létezik, de a tudatos jelenlét egyetlen célja az, hogy éber, ellazult és tudatos lelkiállapotot érjünk el azáltal, hogy figyelmünket az érzékeléseinkre összpontosítjuk, anélkül, hogy megítélnénk azokat. Kezdetben egy egyszerű technika, a saját légzés figyelése ajánlott. A gyermek ülhet törökülésben, és ujjait az orra alá helyezheti, hogy érezze a kilélegzett levegőt. A szemei lehetnek nyitva vagy csukva, így lassan érzékeli és tudatosítja saját légzését. Idősebb gyermekeket ösztönözhetünk arra, hogy számolják a kilégzéseiket. A nyugodt légzés révén az agy jelzést küld, hogy az adott stresszes helyzet kezelhető, így csökken a stressz hatása a szervezetre, és könnyebben uralhatóvá válik az érzelmek hullámzása.
A légzőgyakorlatokon kívül léteznek ún. érzékelési gyakorlatok is. Például az ízlelés, hallás, tapintás és látás fejlesztése. Ismert a tudatos étkezés is, amikor a gyermek evés közben tudatosan megfigyeli az ételt – megpróbálja tapintani vagy megszagolni, mielőtt elfogyasztja. A gyermek aktívan megfigyeli és megfogalmazza, mit tapasztal. Amikor egy falatot a szájába vesz, a szülő felhívja a figyelmét az ízekre, majd beszélget vele arról, mire gondolt, mit képzelt el, és ízlett-e neki az étel.
A gyermek érzékszervi tudatosságát az is fejleszti, ha aktívan figyel a hangokra. Ideális, ha a szülő lejátszik egy hangot a gyermeknek, aki koncentrál rá, felismeri, és beszél róla. Az ilyen típusú tudatos jelenlétet mindennapi tevékenységek során is gyakorolhatjuk, például séta közben ösztönözhetjük a gyerekeket arra, hogy figyeljenek, és hogy több érzékszervüket használják. Ne csak nézzenek, hanem aktívan hallgassák is a környezetüket, vagy akár tapintással fedezzék fel azt.
Nagyon fontos az érzelmi tudatosság gyakorlása is, amely során a gyermek ítélkezés nélkül érzékeli az érzelmeit, elfogadja azokat, majd elengedi. A tudatos jelenlét gyakorlása segít a gyermeknek kifejezni a hálát, ami megtanítja őt arra, hogy értékelje az életében lévő jó dolgokat. A szülőknek ezeket a gyakorlatokat játékos formában kell végezniük a gyerekekkel, és nem szabad kényszeríteniük őket. Ha a gyermek nem akar együttműködni, fontos, hogy ne erőltessük rá.
Ajánlott termékek
Dr. Max Omega Kids Smart Chews – Rágható zselékapszula, amely halolajat és D-vitamint tartalmaz, narancs- és citromízesítéssel, halíz nélkül. A D-vitamin támogatja az immunrendszer működését.

Dr. Max Magnesium B6 Gold 100 mg Chelát – Magas felszívódású magnéziumot és B6-vitamint tartalmaz, amelyek csökkentik a fáradtságot és támogatják az idegrendszer működését. 6 éves kortól ajánlott.

Dr. Max Kamilla gyógytea BIO – Jótékony hatással van az emésztésre, a légzőrendszerre és az immunrendszerre. Segít a relaxációban és a nyugodt alvás elősegítésében.

Szerző: PharmDr. Lenka Čorbová, gyógyszerész, Dr. Max Gyógyszertár, Bártfa

Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.