Sir David Attenborough, pillanatfelvétel az Attenborough és a Jurassic tengeri szörny című filmből (Fotó: BBC Studios)
99 éves Sir David Attenborough, születésnapjára időzítette pályafutása legfontosabb filmjét

A világ legismertebb természetfilmese úgy véli, új filmje, az Ocean döntő szerepet játszhat a biológiai sokféleség megmentésében és a bolygó éghajlatváltozás elleni védelmében. Születésnapja alkalmából a televízióban az egész hónap folyamán láthatjuk Attenborough természetfilmjeit.
Május 8-án ünnepli 99. születésnapját Sir David Attenborough, a világ egyik legismertebb természetfilmese és ismeretterjesztő műsorkészítője. A természet csodáinak bemutatásának szentelte karrierjét, ő alapozta meg a természetfilm műfaját. Pályája során egyre fontosabb szerepet játszott a környezetvédelem hangsúlyozása – Sir David Attenborough most mégis úgy érzi, a legfontosabb üzenetet még nem adta át.
A bolygón töltött majdnem 100 év után most már tudom, hogy a Föld legfontosabb helye nem a szárazföldön, hanem a tengeren található
– nyilatkozta a filmmel kapcsolatban Attenborough.
Az óceán a bolygó tartórendszere és az emberiség legnagyobb szövetségese az éghajlati katasztrófa ellen, mutat rá az Ocean (Óceán) című film, melyet május 8-án, Attenborough születésnapján mutatnak be az Egyesült Királyságban. A filmben Attenborough azt szeretné megmutatni, miként dőlhet el a világ óceánjainak jövője.
A film eközben azt is dokumentálja, Attenborough pályája során során hogyan változott a világ óceánjainak állapota és a működésükről alkotott képünk. A természetfilmes 1957-ben tapasztalta meg először a Nagy-korallzátony lenyűgöző látványát egy mélytengeri merülés során. Az azt követő évtizedekben pedig annak volt tanúja, hogy katasztrofális mértékben csökkent a világ óceánjainak élővilága.
Az óceánok állapota miatt Attenborough már-már elvesztette reményét a bolygó jövőjével kapcsolatban. A kétségbeeséstől egy felfedezés mentette meg:
rájött, hogy az óceán gyorsabban képes helyreállni, mint ahogy azt a tudomány feltételezte.
Becslések szerint a 20. századi bálnavadászat 2,9 millió bálna haláláért felelős. A tudósok szerint ez a történelem legnagyobb állatpusztítása, amely szinte minden bálnafajt a kihalás szélére sodort. A kék bálnáknak mindössze egy százaléka maradt meg. 1986-ban azonban világszerte betiltották a kereskedelmi célú bálnavadászatot, a bálnapopuláció azóta pedig – szinte hihetetlen tempóval – helyreállt.
Sir David Attenborough legfontosabb üzenete a filmben az, hogy nincs minden veszve.
A vezető politikusok ígéretet tettek arra, hogy megvédik az óceánokat. A filmmel kapcsolatban Attenborough úgy nyilatkozott, reméli, hogy a film arra ösztönzi a világ országainak vezetőit, hogy a jövő hónapban megrendezésre kerülő ENSZ-konferencián határozott lépéseket tegyenek az ígéret a betartására.
Attenborough születésnapját a BBC Earth csatorna is megünnepli:
- Május 2–9. között naponta 17:45-től a Dinasztiák második évadában az állatok közti családi kötelékek mélyebb rétegeibe pillanthatnak be.
- Május 8-án, 17:45-től az Attenborough és a Jurassic tengeri szörny című filmben egy lenyűgöző plioszaurusz koponyát ismerhetünk meg közelebbről.
- Május 9-én 17:45-től a David Attenborough és az óriásdinoszaurusz című filmben a valaha volt legnagyobb dinoszaurusz, a feltételezetten 37 méter hosszú titanoszaurusz egyik példányának felfedezését és rekonstrukcióját meséli el.
- Május 12–19. között 17:45-től A fagy birodalma második évada és érkezik a Kék bolygó: Az óceánok természetrajza, ami május 20-29. között, 17:45-től 8 részben tárja fel az óceánok titkai.
- Egész hónapban fut majd Az emlősök című sorozat is, amely május 30-tól naponta 17:35-től új epizódokkal jelentkezik, bemutatva az emlősök hihetetlen sokféleségét és alkalmazkodóképességét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.