THE LOS ANGELES TIMES
Fura jogi huzakodás folyik az Egyesült Államokban iraki fogságban megkínzott öbölháborús amerikai pilóták kártérítésének ügyében.
TALLÓZÓ
Fura jogi huzakodás folyik az Egyesült Államokban iraki fogságban megkínzott öbölháborús amerikai pilóták kártérítésének ügyében. A The Los Angeles Times szerint a washingtoni kormány meg akarja akadályozni, hogy az 1991-es öbölháború amerikai hadifoglyai begyűjtsék Iraktól azt az összesen közel egymilliárd dollárt, amelyet egy amerikai szövetségi bíró ítélt meg nekik jóvátételként az elszenvedett kínzásokért. A kormány érvelése lényegében úgy szól, hogy Irak már nem latorállam, és szüksége van a pénzre. A 17 amerikai pilóta közül többen is a Bagdad melletti Abu Graib börtönben élték át szenvedéseiket, amelynek a nevét időközben azért ismerte meg az egész világ, mivel falai között amerikai katonai rendőrök iraki foglyokat kínoztak és aláztak meg. Donald Rumsfeld védelmi miniszter nemrég azt mondta az iraki áldozatokról, hogy jogosultak a kártérítésre – írja a lap, hozzátéve, hogy az amerikai pilótáktól ugyanezt azonban megtagadják. Az ügy az Egyesült Államok legfelsőbb bíróságához került, amely egy-két hónap múlva eldönti, hogy foglalkozik-e a fellebbezéssel. A lap szerint alapvetően arról van szó, hogy perelhetők-e kínzásért, gyilkosságért, túszejtésért amerikai bíróságon a terrorizmust támogató országok. Az amerikai törvényhozás nyitott kaput az ilyen perek előtt 1996-ban, amikor a szuverén immunitás pajzsát, a külföldi országok ellen perek gyakorlati tilalmát feloldotta a terrorizmust támogató országok esetében. A Los Angeles Times az ügyet a hadifoglyokkal való bánásmódot szabályozó genfi egyezmény próbájának is nevezi. Az egyezmény aláírói – így az Egyesült Államok is – vállalták, hogy egy országot sem mentenek fel hadifoglyok kínzásának a felelőssége alól.
FRANCIA SAJTÓ
Elmarasztalja az Európa Tanács Rasszizmus és Intolerancia Elleni Bizottsága (ECRI) az antiszemitizmus Ausztriában és Franciaországban tapasztalható megnyilvánulásait, a romákkal szemben kimutatható hátrányos megkülönböztetést és fajgyűlöletet Ausztriában, Bosznia-Hercegovinában és Törökországban, valamint az etnikai közösségek, különösen az albánok és a macedónok egyre súlyosbodó elkülönülését Macedóniában az öt országról tavaly júniusban elfogadott, most közzétett új jelentésében. A testület Franciaország esetében kiemeli, hogy aggasztóan felerősödött az antiszemitizmus az elmúlt években. Az ECRI szerint a Franciaországról szóló második, 2000. évi jelentés óta a helyzet nagyon romlott, különösen az izraeli–palesztin konfliktus kiújulását követően. Az antiszemita cselekmények – fizikai erőszak, szándékos gyújtogatások, zsinagógák, üzletek, felekezeti iskolák megrongálása, fenyegetések, a holokauszttagadó nézetek újjáéledése – 2002-ben érték el csúcspontjukat, és azóta csökkenő tendenciát mutatnak, bár még mindig nagy számban fordulnak elő.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.