PRAVDA
Szlovákia számára nagyon fontosak lesznek a soron következő parlamenti választások – mutatott rá Ronald Weiser, az USA pozsonyi nagykövete. Szerinte a NATO-csatlakozással megbízható és biztonságos országgá minősül Szlovákia. „Az első lépés az OECD volt, a második a NATO, a harmadik az EU lesz.
TALLÓZÓ
PRAVDA
Szlovákia számára nagyon fontosak lesznek a soron következő parlamenti választások – mutatott rá Ronald Weiser, az USA pozsonyi nagykövete. Szerinte a NATO-csatlakozással megbízható és biztonságos országgá minősül Szlovákia. „Az első lépés az OECD volt, a második a NATO, a harmadik az EU lesz. Ha nem sikerül most csatlakozni a szövetséghez, az uniós tagság vagy később, vagy egyáltalán nem valósul meg” – mondta Weiser. A nagykövet hangsúlyozta: a NATO nemcsak katonai, hanem politikai, sőt egyfajta értékszövetség is; a következő kabinet összetétele és értékrendje befolyásolja majd, kap-e az ország meghívót vagy sem. „Fontos, hogy minden polgár részt vegyen a választásokon. Nekik és a szövetségnek is van kiből választania. A NATO nem próbálja majd befolyásolni a választópolgárokat, hogy kire adják voksukat, de ugyanúgy Szlovákia sem befolyásolhatja a NATO képviselőinek a gondolkodásmódját” – mondta a politikus.
WSJE
Az euró sikeres bevezetése után az EU következő nagy hadművelete a bővítés, de itt a tagországok nagy lemaradásban vannak, és ha nem veszik komolyabban a dolgot, hamarosan az ellenzők ragadják kezükbe a kezdeményezést a nyilvános vitákban – véli a The Wall Street Journal Europe. A konzervatív amerikai lap európai kiadása rámutatott, hogy a keleti bővítéssel kapcsolatos kemény döntéseket már nem lehet sokáig halogatni. Elsősorban a strukturális fejlesztési alap újrafelosztásáról van szó, amiben Spanyolország a fő érdekelt és a közös mezőgazdasági politika közvetlen támogatásairól, ahol pedig Franciaország a fő haszonélvező. A spanyolok blokkolási kísérletét már legyűrték a németek, a franciák halogató manővereivel nehezebben fognak boldogulni. Legtöbben azt hiszik, csak arról van szó, hogy a francia elnökválasztás, vagyis május előtt már nem lehet kialakítani a közös EU-álláspontot, mert a franciák a kampányban nem fognak lemondani egyetlen euró mezőgazdasági támogatásról sem. De van itt komolyabb baj is. A keleti bővítéssel megváltozik az EU-ban a belső egyensúly: a gazdasági, politikai, kulturális erőegyensúlyban Franciaországtól Németország felé billen a mérleg nyelve. A leendő új tagokkal erősödik az angol nyelv túlsúlya, a szabad piacért és Amerikáért való lelkesedés. A bővítés tehát német terv, Németországnak kedvez, nem csoda, hogy a franciák lelkesednek érte az egész EU-ban a legkevésbé. A közvéleménynek fogalma sincs arról, mit fog nyerni a mai 15 tagállam a bővítéssel, hogy Európa egyesítése a töredékébe kerül annak, amibe a Nyugat védelme került, hogy 150 milliós új piac nyílik meg. Ezekkel az érvekkel most már ki kell állni, egyébként felülkerekedik az ellenző szakszervezetek és parasztok hangja, akik főleg Franciaországban, Németországban és Ausztriában keltik a hangulatot a bővítés ellen.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.