Donald Tusk: Varsó és London együtt fog működni a Balti-tenger és az Északi-tenger térségének biztonsága érdekében

Donald Tusk Keir Starmer

Varsó és London együtt fog működni a Balti-tenger és az Északi-tenger térségének biztonsága érdekében – jelentette be Donald Tusk lengyel kormányfő pénteken Varsóban Keir Starmer brit miniszterelnökkel közösen tartott sajtóértekezletén.

A kétoldalú megbeszélést követő sajtókonferencián Tusk közölte: az egyik napirendi pontként a tengerek biztonságának érdekében folytatott együttműködést vitatták meg. Utalva a tenger térségében fekvő államok vezetőinek Mark Rutte NATO-főtitkárral kedden Helsinkiben megtartott tanácskozására a kormányfő megerősítette: a Balti Őrszem néven elindított új misszió keretében erősítik a Balti-tenger alatti infrastruktúra védelmét.

„A tengeri biztonság terén együtt fogunk működni az Egyesült Királysággal is, nemcsak a Balti-tengeren, hanem az Északi-tengeren is” – mondta el Tusk. Kifejtette: London a modern technológiák, ezeken belül a mesterséges intelligencia felhasználásával segíti majd Oroszország úgynevezett árnyékflottájának nyomon követését.

Tusk közölte továbbá: az Európai Tanácsnál egy olyan informális EU-csúcstalálkozó megszervezését kezdeményezte, amelyen Nagy-Britannia uniós kiválása, a Brexit után először a brit miniszterelnök is részt venne. „Remélem, hogy jelképes új nyitásról lesz szó az Egyesült Királyság és az Európai Unió közötti együttműködésben” – jelentette ki.

Keir Starmer kiemelte: a lengyel–brit kapcsolatokban a védelemre és a biztonságra kell koncentrálni. Örömét fejezte ki, hogy a két fél egy új védelmi megállapodás tervezetén dolgozik. Elmondta: az Egyesült Királyság az utóbbi három év során 8 milliárd font (4 ezer milliárd forint) értékű fegyveripari szerződéseket kötött Lengyelországgal, és további ilyen típusú új beruházásokat is terveznek.

Az ukrajnai háborúról elmondta: Varsó és London együtt fog működni a szövetségesekkel, hogy Ukrajna „lehetőleg erős pozícióba kerüljön, képes legyen a védelemre és a jövőben Oroszország elrettentésére”.

A két ország hasonló módon tekint a gazdasági kapcsolatokra és a kölcsönös kereskedelem növelésére is, amiből az utóbbi volumene 30 milliárd fontot (15 ezer milliárd forint) tesz ki – közölte Starmer.

Beszámolt arról is, hogy pénteken ellátogatott az auschwitzi náci német haláltábor helyén létesített emlékmúzeumba. Már nyolcvan éve őrzik annak emlékezetét, amit a lágerben zsidók, lengyelek és más nemzetek elszenvedtek – idézte fel. „Nem felejtem el (…) a rám nehezedő felelősséget, hogy ezt az emlékezetet továbbadjam a következő nemzedékeknek” – jelentette ki.

A brit miniszterelnököt pénteken Andrzej Duda lengyel elnök is fogadta, vele egyebek mellett a kétoldalú hadiipari együttműködést vitatták meg.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?