Nikola Krstović montenegrói válogatottban játszott meccsei után is kap pénzt a DAC
A DAC-nak is jutott az UEFA 233 millió eurójából – mutatjuk, mennyit kaptak a csallóköziek

Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) közel 233 millió eurót oszt szét a klubokat segítő programjának (Club Benefits Programme) köszönhetően a válogatott játékosok csapatainak. De vajon mennyi jut ebből a Csallóközbe?
A kifizetésről kedden tájékoztatott az UEFA és az európai klubokat tömörítő szervezet, az ECA (European Club Association). A közlemény szerint rekordot jelentő, közel 233 millió euróból összesen 55 európai ország 901 klubja részesedik.
Kinek jár?
A pénzből azok a klubok kapnak, amelyeknek volt olyan játékosa, aki részt vett a 2020/2021-es és a 2022/2023-as Nemzetek Ligája, a 2022 és 2024 között zajlott Eb-selejtezők és a 2024-es Európa-bajnokság valamely mérkőzésén. Az NL és a selejtezők esetében minden játékos után egyenlő összeget kaptak az egyesületek, míg az Eb-nél az számított, hogy melyik labdarúgó hány napot szerepelt a kontinenstornán.
Az előző ciklusban, 2016 és 2020 között összesen 200 millió eurót osztott szét az UEFA, most pedig előzetesen 240 millió volt az erre szánt összeg. Végül 140 millió euró került kiosztásra az Európa-bajnokságért cserébe, 93 millió eurót pedig az Eb-selejtezők és az NL-meccsek után utal át az európai szövetség. A fennmaradó 7 millió euró a következő időszak keretéhez adódik hozzá. Ez az összeg olyan tényezők miatt maradt meg például, hogy nem európai klubokból is érkeztek játékosok az eseményekre. A közleményből a többi tényezőről és a maradékról ennél több nem derül ki.
Az UEFA és az ECA célja ezzel a támogatási formával, hogy a klubok is érdekeltek legyenek abban, hogy a futballistáik minél több válogatottmérkőzésen vegyenek részt.
Ki járt jól?
Az országos bontásban közzétett listából kiderül, hogy mennyit kaptak az egyes UEFA-tagországok csapatai összesen, és természetesen egy-egy klub bevétele külön is kikereshető. A legjobban a Manchester City járt, amely 5,17 millió eurót kapott, mögötte a Real Madrid (4,78 millió) és az Internazionale (4,65 millió) következik.
Hogy mire is elég ez a pénz az ilyen topcsapatoknak? A Real 2023-ban az első futballklub volt, amelynek bevételei meghaladták az 1 milliárd eurót. Vagyis ez az összeg a bevételeik fél százalékát sem éri el. Bár még a legtöbb topcsapat összbevétele is elmarad ettől a számtól,
kijelenthető, hogy a világ legjobb futballcsapatait aligha motiválja, hogy bevételük 1-2 százalékát megkapják ebből az alapból.
Miközben ha egy-egy kulcsemberük hosszú időre megsérül a válogatottnál, a veszteségük ennél jóval nagyobb is lehet.
Mennyit kapott a DAC?
A magyar, a cseh és a szlovák klubokat megnézve szembetűnő, hogy előbbi kettő jóval többet keresett a Niké ligás kluboknál.
A csehek összesen 2,99 millió, a magyarok majdnem 2,76 millió euróhoz jutottak, míg Szlovákiába összesen csak 1,09 millió eurót utalt az UEFA.
A legjobban a cseheknél a Slavia Praha járt 1,16 millió euróval, a magyaroknál a Ferencváros 850 ezer euróval lett gazdagabb, míg a szlovákoknál nem meglepő módon a Slovan kereste a legtöbbet 518 ezer euróval. Őket országon belül a Trnava követi 249 ezerrel, majd jön a DAC 128 ezer eurós extra bévetellel.
A dunaszerdahelyieknél szűk egy éve egy szurkolói fórumon elhangzott, hogy a 10 millió euró körüli költségvetésből körülbelül 5 millió eurót fizettek ki a játékosok bérére. Vagyis összességében a sárga-kékek költségvetésének körülbelül 1,5 százalékát teszi ki az összeg. Vagyis mondhatnák, hogy arányaiban a dunaszerdahelyiek pont úgy jártak, mint a Bayern München.
Ez a Csallóközben néhány játékos (átlagosan kb. a keret egyharmadának) havi fizetését fedezheti. Vagyis biztos, hogy nem ebből erősíti majd meg nyáron a keretét a DAC.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.