Szlovákia lakosainak száma az elmúlt években folyamatosan csökken. A kedvezőtlen tendencia egyebek mellett a rekordalacsony születésszámnak tudható be. A fejlemények olyannyira aggasztóak, hogy azt már a kormány sem hagyhatta figyelmen kívül. A munkaügyi tárca vezetője, Erik Tomáš (Hlas) így bejelentette, egy családtámogatási csomag előkészítésén dolgoznak, amely célja, hogy gyermekvállalásra ösztönözzék a fiatal párokat.
Családtámogatással ösztönözné gyermekvállalásra a párokat a kormány

Míg 1980 környékén évente több mint 100 ezer gyermek látta meg a napvilágot Szlovákiában, addig az utóbbi esztendőkben 50 ezer alá csökkent a születésszám. A Szlovák Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint 2024-ben már alig haladta meg a 46 ezret az újszülöttek száma. A statisztikusok adatgyűjtése egyebek mellett arra is rámutatott, hogy a fiatal párok elsősorban a kedvezőtlen gazdasági körülmények miatt döntenek úgy, hogy egyáltalán nem vállalnak gyermeket, esetleg nem bővítik tovább a családjukat.
Az inflációs nyomás, valamint a folyamatosan emelkedő lakhatási költségek miatt ugyanis egyre nehezebb helyzetben vannak. A Robert Fico (Smer) vezette kabinet így arra jutott, eljött az ideje, hogy némiképp tehermentesítsék az érintett háztartásokat. A kormány munkaügyi minisztere, Erik Tomáš már jelezte, megtalálták a megoldást a problémára.
Magyar modell
A munkaügyi tárca szakemberei úgy vélik, a hagyományos családmodell, amelyben két szülő legalább két gyermeket nevel, napjainkra eltűnőben van. A szaktárca emiatt egy olyan reform előkészítésén dolgozik, amely támogatás útján érné el, hogy a fiatal pároknak ne kelljen lemondaniuk a gyermekvállalásról az anyagi nehézségek miatt.
Lehetőséget biztosítanánk a pároknak, hogy babaváró kölcsönt, esetleg lakásvásárlási céllal jelzáloghitelt vegyenek fel, az állam pedig a gyermekek számától függően hozzájárulna ezek törlesztéshez
– magyarázta Erik Tomáš, akit a magyar modell inspirált.
Magyarországon ugyanis azok a 18 és 40 év közötti házaspárok jogosultak a támogatás ezen formáira, akik az első házasságukban élnek, és hat hónapig legalább az egyik fél adófizető állampolgárnak számított. Érdemes továbbá megjegyezni, ha egy magyar családnak legalább három gyermeke születik, akkor a szóban forgó összeget egyáltalán nem kell visszafizetniük.
Minél több gyermeket vállal valaki, annál több pénzt kaphat az államtól, hiszen tudják, milyen demográfiai helyzetben vagyunk
– jegyezte meg a munkaügyi minisztérium vezetője, aki további részleteket egyelőre nem közölt. Azt azonban megígérte, ha minden a terveik szerint alakul, a reformot már a következő hónapokban bemutathatják.
Nem csak a pénz a gond
A demográfusok azonban arra figyelmeztetnek, manapság nem a pénz az egyetlen ok, amiért a párok elodázzák a gyermekvállalást. Akadnak olyan férfiak és nők, akik a karriert részesítik előnyben a korai gyermekáldás helyett, egyre több fiatal küzd meddőséggel, a megfizethetetlen lakásár ugyancsak fékező tényező, emellett a tudatos gyermektelenség is terjedőben van.
Csodákat nem várhatunk. A születésszám feltehetően nem másolja majd a szocializmus idején látott adatokat, amikor minden családra kettő, esetleg két és fél gyermek jutott
– mutatott rá Branislav Bleha demográfus.
Szkeptikus ellenzék
Eddig csak egy jól hangzó szlogent kaptunk. A lakhatás kérdése azonban annál jóval összetettebb, mint ahogy a kormány prezentálja, így nem vagyok biztos benne, hogy ez a legjobb megoldás erre a problémára
– magyarázta Martina Bajo Holečková, az SaS parlamenti képviselője.
Családbarát ötletek
Érdemes azonban megjegyezni, hogy nem ez az egyetlen olyan javaslat, amely családbarátabb irányba tolná az ország támogatási rendszerét. Legutóbb a Szlovákia mozgalom listáján a parlamentbe jutott Keresztény Unió politikusai álltak elő a házassági hozzájárulás ötletével. A családoknak járó összeg nagyságát az alapján határoznák meg, hogy a felek mióta élnek házasságban. Ha kevesebb mint 10 éve fogadtak egymásnak örök hűséget, akkor nagyjából 30 euróra számíthatnának. Azok, akik 10-20 évvel ezelőtt álltak oltár elé, 60 eurót kapnának, akik pedig két évtizede kötöttek házasságot, azok 90 euróval gazdagodnának.
A házassági támogatás rendszere a gyermekek után járó adóbónuszhoz hasonlóan működne, tehát a juttatás csak az egyik házastársnak járna, az érintett fél pedig minden hónapban, a fizetésével együtt kapná kézhez a megítélt összeget. Mivel azonban ebben az esetben egy ellenzéki javaslatról van szó, így a tervezet elfogadására feltehetően nincs túl nagy esély.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.