Európai vezetőkkel egyeztetett a brit kormányfő az amerikai vámokról

Keir Starmer

Európai vezetőkkel egyeztetett vasárnap Keir Starmer brit miniszterelnök a minap bejelentett amerikai importvámokról és a lehetséges válaszlépésekről.

A Downing Street tájékoztatása szerint Starmer a nap folyamán telefonon beszélt mások mellett Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével, Olaf Scholz német kancellárral és Friedrich Merz CDU-elnökkel, aki várhatóan a következő német kormány vezetője lesz.

A londoni kormányfői hivatal szóvivőjének beszámolója szerint a munkáspárti brit miniszterelnök és tárgyalópartnerei egyetértettek abban, hogy – csakúgy, mint korábban a globális védelem és biztonság területén – az amerikai vámintézkedések bejelentése nyomán a világgazdaságban is új korszak kezdődött.

Az európai vezetők a brit kormányfő kezdeményezte telefonos egyeztetésen hangsúlyozták: biztosítani kell, hogy az amerikai vámok a lehető legkisebb hatást gyakorolják a munkavállalókra, és szoros együttműködést kell folytatni más országokkal is a szélesebb körű gazdasági stabilitás fenntartása érdekében.

Keir Starmer a vasárnapi megbeszélésen csalódottságának adott hangot az új amerikai vámok bevezetése miatt, de hangsúlyozta: továbbra is a brit nemzeti érdekek diktálta módon cselekszik, és „nyugalmának megőrzésével készül minden eshetőségre” – fogalmazott a Downing Street szóvivője.

Starmer előző nap Emmanuel Macron francia elnökkel tartott telefonos megbeszélést, akivel egyetértésre jutott abban, hogy a kereskedelmi háború senkinek nem áll érdekében, de semmilyen ellenlépést nem lehet kizárni.

A brit miniszterelnök és a francia államfő aggasztónak nevezte az amerikai vámintézkedések lehetséges globális gazdasági és biztonsági hatásait, hangsúlyozva, hogy különösen a délkelet-ázsiai térségben lennének aggályosak ezek a hatások.

A brit miniszterelnök pénteken kezdte nemzetközi egyeztetéseit az amerikai vámok ügyében. Először Anthony Albanese ausztrál és Giorgia Meloni olasz kormányfővel tárgyalt, akikkel szintén egyetértett abban, hogy a totális kereskedelmi háború rendkívüli károkat okozna, és ez nem állna érdekében senkinek.

Az egyeztetések előzményeként Donald Trump amerikai elnök a minap új „viszonossági importvámokról” szóló rendeletet írt alá, amelynek alapján az Egyesült Államok differenciált vámrendszert vezet be. A teljes importra vonatkozó 10 százalékos alapráta mellett az Európai Unióból érkező behozatalt például 20 százalékos, a kínai importot 34 százalékos – a korábban érvényesített vámokkal együtt 54 százalékos –, a Nagy-Britanniából vásárolt termékeket 10 százalékos amerikai vám terheli.

Az importált járművek külön kezelt egységes vámtarifája 25 százalék.

Trump bejelentése után a brit üzleti és kereskedelmi minisztérium 417 oldalas listát állított össze azokról az amerikai importtermékekről, amelyekre London a hazai üzleti szektorral tartott négyhetes konzultáció után megtorló jellegű vámokat vethet ki.

A listán szereplő több tízezer amerikai termék az Egyesült Államoktól vásárolt teljes brit import 27 százalékát teszi ki.

A szaktárca hangsúlyozta ugyanakkor: a lista összeállítása nem azt jelenti, hogy az esetleges brit vámügyi ellenintézkedések a feltüntetett összes amerikai termékre kiterjednének.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?