Mit tehetek most, hogy leállt a kataszteri hivatal?

kataszteri hivatal k

A kataszteri hivatalokat ért hackertámadás után sokan megijedtek: vajon mi lesz most a folyó ügyekkel, a folyamatban lévő eljárások mikor zárulhatnak majd le? A támadás miatt semmissé nyilváníthatnak adásvételi szerződéseket? Az ügyintézést majd elölről kell kezdeni? Az adatok sérülhettek? Ezekre a kérdésekre keresi a választ ifj. Mészáros Lajos jogász, olvasói levélre reagálva.

Olvasói levél:

Még karácsony előtt kötöttem adásvételi szerződést egy családi házra, a vételár nagy részét kölcsönből fedezem. A bank gond nélkül nyújt hitelt, mert rendszeres jövedelmem van, de a hitelt jelzáloggal is bebiztosítaná, ezért a vevőnek csak azután utalja a pénzt, hogy a kataszter bejegyezte a jelzálogot, és betáblázta nevemre az ingatlant. Már közel egy hónap telt el a jelzálog- és adásvételi szerződés megkötése és a hivatalba való személyes kézbesítése óta, de a kataszteri hivatal most blokkolva van. Az eladó már azt mondja, készpénzzel fizető vevővel kellett volna szerződnie, és fél, hogy a tulajdoni lapok is károsodtak. Mit tehetek most, hogy leállt a kataszteri hivatal? Hogy tudnám megnyugtatni az eladót és bebiztosítani, hogy esetleg ne adja el másnak a házat?

A könnyebbik kérdésre adott válasszal kezdjük. Ha az eladó és a vevő már aláírta az adásvételi szerződést, az aláírással a szerződő felek akaratának kölcsönös és egybehangzó kifejezése, az ún. szerződéses kötelem már létrejött, azt már nem lehet egyoldalúan meggondolni, megváltoztatni, még akkor sem, ha a betáblázásról még döntenie kell a kataszteri hivatalnak. Vagyis: az aláírt adásvételi szerződés a szerződő felekkel kapcsolatban már érvényes.

A Polgári Törvénykönyv 48. §-a szerint egy szerződéstől valamelyik fél csak akkor léphet vissza, ha erről törvény rendelkezik, vagy a szerződő felek ebben megállapodnak. Olyan törvény viszont nincs, amely lehetővé tenné a visszalépést egy adásvételi szerződéstől a kataszteri hivatal működőképtelensége miatt, és adott esetben, úgy tűnik, a felek sem egyeztek meg ilyen visszalépési lehetőségben, hiszen erre a szerződéskötéskor bizonyára senki sem gondolt. Ezek alapján olvasónk biztos lehet abban, hogy az eladó már nem tudja érvényesen eladni az ingatlant esetleg más vevőnek.

Az ingatlanok tulajdonjogi nyilvántartását a Geodéziai, Kartográfiai és Kataszteri Hivatal (a „kataszter”) rendszere biztosítja, amely nyilvános, és hitelesen tanúsítja a benne feltüntetett adatok, továbbá a betáblázott és bejegyzett tulajdon- és egyéb (pl. zálog-) jogok és tények fennállását, amelyeket a kataszter többnyire a fél javaslatára tábláz vagy jegyez be. A bejegyzés alapjául szolgálnak még főleg a bírósági döntések, közjegyzőségi hagyatéki határozatok stb. Az említett magán- és közokiratokat a kataszteri hivatalok általában papír alapú dokumentációban is archiválják, nem történhet tehát meg, hogy a jelenlegi kibertámadás kárt tegyen az egész nyilvántartási rendszerben, hiszen az „csak” a rendszer digitális részét érintette.

Esetünkben az eladónak tehát nem kell félnie, hogy a hackerek megsemmisítik vagy megváltoztatják a nyilvántartás alapforrásául szolgáló fizikai, tehát papír alapú dokumentumokat. Ezen kívül remélhetőleg igaz az illetékesek állítása, hogy az országos informatikai rendszer adatbázisairól készültek ún. többrétegű biztonsági másolatok, így viszonylag gyorsan megújítható lehetne a digitális nyilvántartás is. Ha viszont ez mégsem volna így, visszalépnénk kb. húsz évet a múltba, és újra a papír alapú iratokból kéne összerakni a digitális adatbázist, és a kataszternél hiányzó iratokat esetleg más hivataloktól vagy magánszemélyektől kellene beszerezni, ami sok időbe telne. Bárhogy is lesz, reméljük, hogy a hivatalok hamar orvosolják majd olvasónk és sok más ember hasonló gondját, még ha ezért akár mindenkinek átmenetileg újra papírokkal is kéne sorba állnia a kataszteren.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?