Az eltartási szerződés egy olyan írásos megállapodás, melyben az egyik fél – az eltartó – arra vállal kötelezettséget, hogy ellenérték fejében ellátja és gondozza a tartásra jogosultat, más néven eltartottat. Sokan nem tudatosítják, hogy az eltartási szerződés tartalmi „elhanyagolása" kellemetlenségeket okozhat a feleknek, ezért ajánlott minél jobban odafigyelni a megfogalmazására. Erre is próbál rámutatni ifj. Mészáros Lajos jogász, olvasói levélre reagálva.
Az eltartási szerződésről

Édesanyámat nemrég megkérte egy lépcsőházbeli szomszédja, hogy kössön vele eltartási szerződést. Az egyedülálló hölgy ugyanis mostanában már gyakran, szerződés nélkül is rászorul anyámra. A szomszédasszony az élete végéig tartó eltartásért és lakhatásért cserébe átruházná anyámra kétszobás lakását. Én féltem anyut, mert a néni elég kiállhatatlan természetű, és bár betegeskedik, de még csak pár éve nyugdíjas. Mi van, ha néhány év múlva meggondolja magát, és ellép a szerződéstől, vagy, ha az évekig tartó gondoskodásának értéke messze túllépi a lakás értékét? Vissza lehet ilyen esetben kérni a törődésbe fektetett pénzt? Vagy mi lesz, ha édesanyám megbetegszik, és nem tudja teljesíteni a szerződésben vállaltakat, megfizethetünk esetleg mást is, hogy helyette gondoskodjon a néniről?
Az eltartási szerződés a Polgári törvénykönyv (Ptk.) 51. §-a alapján megköthető ún. nevesítetlen (innominát) szerződések közé tartozik. Az ilyen szerződésben az egyik fél arra kötelezi magát, hogy a másik felet ellenszolgáltatás (adott esetben a lakás átruházása) fejében élete végéig eltartja. Az eltartási szerződés lényegéhez tartozó szolgáltatások általában a lakhatás, az ellátás (étkeztetés) és az ápolás. Az eltartott haláláig tartó szerződést a szakirodalom lényegében „szerencseszerződésnek” tartja, hiszen gyakori, hogy az eltartott röviddel a szerződéskötés után meghal, így az eltartónak csak a kapott vagyon kis részét kellett az eltartásra fordítania. Az eltartó is visel azonban kockázatot, hiszen a jogosult halálának ideje kiszámíthatatlan, és előfordulhat, hogy addig a kapott értéket messze túlhaladó szolgáltatásokat kell teljesítenie.
Olvasónk esetében, mivel az eltartás ellenértéke ingatlan (lakás) átruházása lenne, érvényes eltartási szerződést csak írásban lehet kötni. Az eltartási szerződés feltételeinek világosnak, egyértelműnek kell lenniük, és nagyon pontosan kell benne meghatározni, hogy az eltartó milyen konkrét szolgáltatások nyújtására kötelezi magát, pl. napi egyszeri vagy egész napi étkeztetésre, lakhatás biztosítására, ápolásra stb., amely szolgáltatások konkrét napi értékében is meg kell állapodniuk a feleknek (pl. napi 25 €-ban).
Mivel az eltartási szerződések az eltartott haláláig tartanak, megszüntetni őket alapvetően nem lehet. Ám véleményünk szerint nem kizárható, hogy a felek a szerződésben kimondottan megegyezzenek, hogy mikor (pl. az eltartó betegsége) és milyen feltételek mellett (pl. az addig nyújtott szolgáltatások pénzbeli rendezésével) bonthatják fel a szerződést – az utóbbi miatt is fontos a szolgáltatások pénzbeli konkretizálása.
Ha lehetetlenné válna a természetben nyújtott eltartás, az eltartó megbízhat más személyt is a szolgáltatások teljesítésével, akár úgy is, hogy megfizeti a helyettesítőnek a napi szolgáltatások ellenértékét. A pénzbeli szolgáltatások konkretizálása azért is fontos, mert a halálig tartó eltartási szerződést ugyan megszüntetni nem lehet, de az eltartott perelheti a napi szolgáltatások teljesítésének pénzbeli összegét az eltartóval szemben. Az eltartási szerződések jellege és az ezzel kapcsolatos kockázatvállalás nem teszi lehetővé a szerződés megszüntetését akkor sem, ha a kötelezett a kapott ingatlan értékét vagy egyéb vagyonértéket esetleg túlfizette.
Az eltartási szerződést sose írjuk meg az internetről szerzett minta alapján, bonyolultsága miatt megkötésével kapcsolatban mindig érdemes közjegyzőhöz vagy ügyvédhez fordulni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.