A vállalkozóknak sem szabad elfeledkezniük a nyugdíjuk biztosításáról: e célból tanácsos időben valamilyen megfelelő pénzügyi terméket választani.
Hogyan védjük meg cégünk pénzügyeit: kulcsfontosságú tanácsok vállalkozóknak
Számos okból döntenek emberek valamilyen vállalkozás indítása mellett. Egyesek saját maguk urai szeretnének lenni, mások több szabadidőre vagy magasabb jövedelemre vágynak. Van, aki gyermekkori álmait valósítja meg, vagy egyedi tehetségét akarja kibontakoztatni.
Bármilyen indíttatásból is kezdünk el vállalkozni, egy dolog biztos: a legtöbb vállalkozó célja, hogy egy jövedelmező céget hozzon létre, amelyet később eladhat, vagy hosszan tartó, stabil jövedelemforrásként hasznosíthat élete végéig.
Mindjárt az elején nem árt tudatosítani, hogy bármely vállalkozó életében adódhatnak olyan helyzetek, amelyek előreláthatóak és tervezhetőek, de olyanok is, amelyekre nehezebb felkészülni, vagy amelyek még soha nem fordultak elő.
Az alábbiakban Peter Jeczko, a Partners Group társaság pénzügyi szakértője összegyűjtötte azokat a leggyakoribb élethelyzeteket, amelyek érinthetik a cégek és tulajdonosaik személyes pénzügyi helyzetét, miközben gyakorlati tanácsokat nyújt ezek kezelésére.
1. Vastartalék
A vastartalék esetében a kulcsfogalom: a személyes és a céges tartalékok elkülönítése.
Ideális esetben a család és a vállalkozás vastartalékát külön kell kezelni. Kezdő vállalkozóknál ez nem mindig egyszerű, hiszen gyakran minden erőforrást a cég önfenntartóvá tételére fordítanak.
Ennek ellenére fontos odafigyelni, hogy a családi tartalék soha ne csökkenjen a hat hónapra elegendő mérték alá. A vállalkozás indulásától kezdve gondoljunk arra is, hogy lehetnek válságos időszakok (mint a Covid-19-járvány), amikor előfordulhat, hogy a céges tartalékhoz kell nyúlni. Az ideális vastartalékot olyan folyószámlán érdemes tartani, amely ugyan alacsony kockázatú, de legalább az infláció mértékével kamatozik, és bármikor hozzáférhető.
2. „Mindent egy lapra”
Ez a jelszó azt is jelenti: én a nyugdíjamat a cégemben látom.
Sokan a cégükre támaszkodnak nyugdíjas koruk biztosításában. De mi történik, ha a cég nem lesz sikeres? A statisztikák szerint a vállalkozások 20%-a már az első évben becsődöl, a cégek további 50%-a pedig a következő 5 évben megy csődbe, és mindössze 20-30% éli meg a 10 évet. Tízből kettő.
Ezért fontos, hogy vállalkozóként is gondoljunk a nyugdíjunkra, erre a célra hozzunk létre külön befektetési számlát. Válasszunk olyan pénzügyi terméket, amely bármikor hozzáférhető, rugalmasan használható, és nem csak meghatározott célokra fordítható! Ha a cég sikeres lesz, a felgyülemlett összeget évek múlva felhasználhatjuk a cég fejlesztésére, esetleg más kínálkozó lehetőségek kihasználására.
3. Elhalálozás
Amikor meghal egy családtag, barát vagy üzlettárs, a gyász miatt sokan megfeledkeznek bizonyos hivatali kötelességekről. Fontos tudatosítani, hogy ilyenkor fontos a társtulajdonosi részesedés védelme.
Mi történik, ha egy több tulajdonban lévő cég egyik társtulajdonosa váratlanul távozik az élők sorából? Ilyenkor ki kell fizetni az ő tulajdonrészét. Ez az, amire a vállalkozók nagy többsége támaszkodik, amikor azt mondja: „Nincs szükségem életbiztosításra, a cég gondoskodik majd a szeretteimről, ha én nem leszek.”A gyakorlat viszont mást mutat, vizsgáljuk meg jobban!
Ez a helyzet sok esetben komoly anyagi terhet jelenthet a cégnek.
Ahhoz, hogy az örökösökkel „rendezni tudják a számlát”, ugye fel kell becsültetni a cég értékét. Ez több hétbe, akár hónapokba telhet. Miután ez megtörtént, a cégnek elő kell teremtenie a sok esetben nem kis összeget, ami az esetek túlnyomó többségében nem könnyű feladat. Képzeljük csak el, ha egy cég éves forgalma 1 millió euró, az egyszerűség kedvéért becsült értéke legyen szintén 1 millió euró. Két tulajdonos esetében fele-fele arányú tulajdonban mennyire lesz egyszerű előteremteni az 500 ezret?
Az esetek túlnyomó többségében ez lehetetlen küldetés, veszélybe sodorja nemcsak az örökösök tulajdonát, hanem magát a céget is. Vagy törlesztésben egyeznek meg, vagy pereskedés lehet a vége – biztosan nem olyan lefolyású, mint ahogyan azt kívánná az egyik vagy a másik fél. Hónapokról, akár évekről is beszélhetünk.
Nem egyszerű szituáció, viszont van rá megoldás, amivel kikerülhető ez a hercehurca. Dióhéjban és nagyon leegyszerűsítve: a társtulajdoni rész speciális biztosítási termékkel lefedhető. Mégpedig úgy, hogy a benne meghatározott biztosítási összeget halál esetén a cég mint olyan kapja meg, azaz jogi személy van feltüntetve kedvezményezett személyként, és a társasági szerződés szigorúan megszabja, hogy a másik tulaj hogyan járhat el az összeggel – csakis az örökösök kielégítésére használhatja fel, ami alapján az örökösök lemondanak a tulajdonrészről az összeg fejében.
Egy ilyen koncepciót testre szabni nem könnyű, szükséges hozzá egy, a témában jártas pénzügyi tanácsadó és egy jogi iroda közbenjárása, hogy a társasági szerződés módosítása minden jogi és céges normát teljesítsen.
Ebben a témában a Partners Group otthonosan mozog, beleértve a jogi partnerüket is.
4. Jövedelemkiesés betegség esetén
Ha egyedül vagyunk tulajdonosok, betegség esetén a cég jövedelme csökkenhet. Ebben az esetben előnyös, ha személyre szabott biztosítási fedezettel rendelkezünk, amely a szociális biztosítás által nem fedezett költségeket is pótolja. Figyeljunk arra, hogy ha a társadalombiztosításunk összege optimalizáva van, szükséges több biztosítási kötvényből összeállítani a portfóliónkat a megszabott limitek miatt.
5. Kulcsemberek motiválása és megtartása
Egy cég sikere gyakran múlik azokon a kulcsembereken, akik meghatározó szerepet töltenek be. Fontos, hogy ezeket a munkatársakat megfelelő bónuszokkal és juttatásokkal motiváljuk. Ez lehet nyugdíjprogram, edzőterembérlet vagy hosszú távú bónuszok, amelyek érthetővé teszik számukra, milyen előnyökre számíthatnak, ha hűek maradnak a céghez 5, 10 vagy 15 éven keresztül. Nem könnyű felvenni a versenyt e téren a multikkal, de mindig lehet kreatív programot összeállítani.
6. Hálózatépítés és tanácsadás
A legtöbb probléma, amelyet egy vállalkozó megold, mások által már korábban megoldásra került. Ezért érdemes kapcsolatokat építeni szakmabeliekkel és más vállalkozókkal, függetlenül attól, hogy azonos szektorban dolgoznak-e.
A kis- és középvállalkozások sikeres működéséhez elengedhetetlen a személyes és céges pénzügyek tudatos kezelése. A fent említett gyakorlati lépések segítségével nemcsak megóvhatjuk, hanem hosszú távra meg is erősíthetjük vállalkozásunk stabilitását.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.