TALLÓZÓ

Az osztrák külügyminiszter véleménye szerint szavazati jogú képviseletet kellene kapnia az Európai Uniónak az ENSZ Biztonsági Tanácsában. Benita Ferrero-Waldner ezt az Oberösterreichische Nachrichten című lapban tegnap megjelent interjúban jelentette ki.

Az osztrák külügyminiszter véleménye szerint szavazati jogú képviseletet kellene kapnia az Európai Uniónak az ENSZ Biztonsági Tanácsában. Benita Ferrero-Waldner ezt az Oberösterreichische Nachrichten című lapban tegnap megjelent interjúban jelentette ki. A külügyminiszter asszony a világszervezet biztonsági tanácsának a megreformálása mellett szállt síkra, s kijelentette, hogy az Európai Unió akkor válna globális szinten is valódi külpolitikai tényezővé, ha képviseletet kapna a világszervezet biztonsági testületében. Benita Ferrero-Waldner az Egyesült Államok és Európa viszonyáról szólva leszögezte, hogy a közöttük kialakult érdek- és értékazonosság alapján csak együttműködni tudnak egymással. Megerősítette, hogy továbbra is szükségét látná az Európai Unió szintjén az egységes diplomáciai szolgálat kialakításának európai uniós külügyminiszteri poszt megteremtésével, ami nem jelentené azt, hogy megszűnnének a tagországokban a nemzeti diplomáciai szolgálatok, illetve a külügyminiszteri posztok. Óvatosabban képzeli el viszont Európa jövendőbeli világpolitikai szerepvállalását Madeleine Albright. A volt amerikai külügyminiszter asszony, aki életrajzi könyvének a bemutatójára érkezett Bécsbe, az APA osztrák hírügynökségnek nyilatkozva egyebek között kiemelte, hogy Amerika és Európa között az együttműködésben rejlik az erő, nem pedig bármiféle kiegyensúlyozási vagy ellensúlyozási koncepcióban. „Nem gondolom, hogy Európa olyan helyzetben lenne, hogy kiegyensúlyozhatná Amerikát. Amerika nagyon erős” – fűzte hozzá az egykori külügyminiszter. Hangsúlyozta, hogy az Európai Unió fontos szerepet játszhat – és kell is játszania – a nemzetközi porondon. Példaként nevezte meg, hogy az EU nagyobb szerepet játszhat Koszovóban, Boszniában és a Közel-Keleten is. Nemleges választ adott viszont arra a kérdésre, hogy Európa „globális játékossá” válhat-e a Távol-Keleten az Egyesült Államok mellett. Felhívta a figyelmet arra, hogy egyelőre még az is kérdéses, hogy az EU hogyan határozza meg saját szerepét. Nincs egység az EU tagállamai között abban a kérdésben sem, hogy mi a szervezet fő feladata: egyensúlyozó szerep az Egyesült Államokkal vagy Kínával szemben, illetve a béke biztosítása Európában, és a kontinens problémáinak a megoldása – fejtette ki.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?