Szaúd-Arábia veszélyezteti az amerikai érdekeket

„Egy intoleráns, korrupt rezsimet, amely segítette a tálibok megszerveződését, finanszírozását és diplomáciai oltalmazását, még ma is Amerika „barátjának” tekintenek.

„Egy intoleráns, korrupt rezsimet, amely segítette a tálibok megszerveződését, finanszírozását és diplomáciai oltalmazását, még ma is Amerika „barátjának” tekintenek. A szaúd-arábiai diktatúra azonban, amely valójában csak a hatalomhoz ragaszkodik, soha nem válhat az Egyesült Államok megbízható szövetségesévé” – írja a The Washington Timesban megjelent közös cikkében Mark Palmer, Eric A. Witte és Kurt Bassuener.

Mark Palmer volt külügyi tisztségviselő, az Egyesült Államok egykori budapesti nagykövete. Jelenleg a Demokratizálás Politikájának Intézete nevű szakmai műhely tanácsadó bizottságában ténykedik. Az intézet két társigazgatója Witte és Bassuener.

A terrorizmussal kapcsolatos közös írásukban „rothadó tekintélyuralmi rezsimnek” minősítik Szaúd-Arábia mellett Üzbegisztánt, Pakisztánt, Egyiptomot és Kínát – mint olyan országokat, amelyekkel az Egyesült Államok „széles taktikai koalícióra” lépett a terrorizmus elleni harc jegyében. „Az ilyen diktatúrák nem csupán megbízhatatlan partnerek, hanem táplálói is azoknak a terroristáknak, akiket most le kell győznünk” – írják.

A szerzőhármas a következőben látja a lehetséges kiutat: „Az amerikai érdekek előmozdítása, beleértve a terrorizmus okainak a felszámolását, világszerte meg fogja követelni a demokratikus kormányzási forma pártfogásba vételét.”

„Most még nincs itt az ideje annak, hogy Afganisztánon túl, ahol egyébként biztatóak a kezdetek, a demokrácia előmozdítására összpontosítsunk” – tesznek bizonyos engedményt a szerzők, de elutasítják azt a nézetet, amely a demokráciát valamilyen „luxusként” értelmezi.

„Az olyan népszerűtlen, tekintélyuralmi rezsimekre való támaszkodás, mint amilyen például Szaúd-Arábia, veszélyezteti az amerikai politikai és gazdasági érdekeket. Azok az iszlám társadalmak, amelyekben nem léteznek csatornák a nézeteltérések és változások számára – miként az öböl menti államok, Egyiptom, Palesztína, valamint 1999 óta Pakisztán –, azok további frusztrált újoncokat fognak termelni az al-Kaidához hasonló radikális terrorcsoportoknak” – állapítja meg Mark Palmer, Eric A. Witte és Kurt Bassuener.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?